Junan sähköinen ovi - miten saan sen auki?

Torppaus

Voi vee, matkustan IC:llä ja avasin vaunun ns. välitila matkustamon oven mennessäni paikalleni, samoin poistuessani välillä vessaan. Yllätys oli suuri, kun palatessa ovi ei suostunut aukeamaan, vaikka painelin open sekä nuolia jne. Mitä siinä pitäis oikein painella? Onneksi yks matkustaja lähti käymään veskis, joten hyppäsin paikalleni.

3

745

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ylipäätään miks kaikki pitää tehdä sähköseks? Miksei itse voi tehdä kohta mitään muuta ku painaa jotain nappia? Ylistys paikallisjunille, missä vielä vanhoissa saa ikkunan auki ja vaunujen osastojen ovet on manuaaliset!

    • Anonyymi

      Ehkä suunnittelussa on yliarvioitu joidenkin matkustajien älykkyysosamäärä.

    • Anonyymi

      Sähköovissa on välillä vikaa. Omalla junareissulla oli vaunussa iso inva-vessa edessä, jonka valtava ovi aukesi niin, että koko huussi pönttöineen näkyi matkustamoon. Joku pikkulapsi kävi siinä vessassa, eikä ovi mennyt sen jälkeen enää kiinni. Päätin, etten luota sellaiseen huussinoveen. Olisi ollut aika noloa, jos oven olisi joku tempaissut auki kesken istunnon, kun en olisi sellaista uskaltanut laittaa lukkoonkaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2431
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      44
      1412
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1339
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1029
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe