Olin kesän ilman alkoholia ja kävin kolesterolimittauksessa. Näytti 8aa. Sen jälkeen pari viikkoa otin neljä kertaa humalan oluesta, punkusta, viinasta, siis useamman grogin kerralla, en kuitenkaan änkyräkänniä. Sen jälkeen otin uuden mittauksen, oli pudonnut reilulla yksiköllä ollen 6,9.
Voiko olla että alkoholi jotenkin liuottaa kolesterolia? Yhden korkeaa kolesterolia potevan kanssa asiasta juttelin. Hän kertoi että hänen kol-arvonsa on korkea otti hän alkoholia tai ei. Hän pitää parin kolmen kuukauden jaksoja, jolloin ei ota alkoholia lainkaan, muuten käyttää normaalisti.
Ruokavalioni on kunnossa, en tupakoi, liikun riittävästi, olen normaalipainoinen, mutta sukurasitetta on runsaahkosti. Siis itse kolesteroli ei ole pohdittava asiani, tuo alkoholin ja alkoholittomuuden ero tuli mieleeni, kun kolesteroliarvojen ero oli noinkin iso lyhyen ajan sisällä.
Viinaa vai ei kolesterooliin
9
421
Vastaukset
- eimuuta
Juu kyllä. Koska maksa tuottaa ihmispolon nukkuessa kolesterolia. Mutta mutta ku veressä viilettää alkoholia niin maksalla onkin ensijainen homma hävittää sitä myrkkyä. Ranskalaiset nunnat uhrautuiva kokeeseen joss otettiin oluella kohtuullinen hutikka jolloin heitin kolesterolit laskivat. Ja sitten: "Entä Venäjä:
Raportin pääkirjoittaja oli Shestov, Venäjän Lääketieteiden Akatemian Kokeellisen Lääketieteen Laitokselta, Pietarista. Tämän tutkimuksen tärkein johtopäätös oli seuraava:
‘Tulokset paljastivat tässä populaatiosa olevan merkittävän alajoukon, joka kärsi matalasta veren kolesterolitasosta, mutta jolla oli lisääntynyt, elämäntapoihin liittyvä sydänkuolemien riski.’ Russian Lipid Research Clinics Prevalence Follow-up Study Shestov
Venäjällä sepelvaltimotauteihin kuolemisen suurin riski oli niillä, joiden veren LDL/kolesteroli tasot olivat matalat." Olisko niitä ahkeria votkan käyttäjiä?
http://www.prometheus.fi/terveys/kole.htm
Mutta näitä rasvakokeita ainaskin kolomessa hoidetut pääasiassa syöttivä kasvirasvaa niin kolesterolien laskuista huolimatta sydänkuolleisuus lisääntyi. Sydneyn ja Minnesopta kokeet oli piiloitettuna vuosikymmeniä.
Autoklinikka tutkimus. Miehet joiden kolet oli 5-7 elivät pisimpään.
Niin nytten on tullut juttua notta kohonneet sokurit ja insuliinit tukkivat mikrosuonistoa ja valtimon seinämät vaurioituu. Ja se plakki on pääasiassa kalkkia. Niin olisko tuossa selitys miksi sokeritautiset sokeutuvat varpaita ja muita juttuja amputoidaan. Kuolevatkin pääasiassa sydänkohtauksiin. - Yx.arvo.vaan
Olipa linkissä pitkä teksti. Ei muuta kun siemailemaan.
- eimuuta
Pitäiskö ottoo huomioon notta alhaiset kolet aiheuttavat äkkipikaista känkkäränkkä käyttäytymista ja lisää itsemurhaviettiä. Näitä pään vaivoja juopoilla riittää.
Ja onko alhaiset kolet pitkän iän tae. Tuolta linkistä löytyy notta sydäntautisilla on alemmat LDL kolet kuin terveillä. Sitten Tsekkitutkimuksesta notta Itä-Euroopan akoilla on ihanteellisen alhaiset kole, mutta sydänkuolleisuus sitten huima.
http://wainanjutut.blogspot.com/2015/04/kovatrasvat-ja-kolesteroli-ystavamme.html
- Yx.arvo.vaan
Meilailin Paula Heinosen oppeja noudattavan kemistin kanssa. Alla hänen tekstiään. Taidat olla samaa koulukuntaa.
---
Aivan loistava arvo! Tuo arvo kertoo senkin, että LDL on sitä isokokoista muotoa, joka ei kittaannu kiinni suoniin.
-sitä paitsi sun HDL on niin korkea, että yleensä vain huippu-urheilijat pääsee tuollaisiin lukemiin
Eli ei ainakaan kolesteroli-ja triglyarvojen takia sydämen kanssa pitäisi tulla ongelmia.
On tällä laskukaavalla 0,34 (trigly 0,87 jaettuna hyvä kol HDL 2,54), eli näyttää veren rasva-arvolukeman,
-----
En tosissani tarkoita että rupeaisin urakalla ryyppäämään, olen aika häslääjä, innostuneesti monessa mukana ja näin elämä on kivaa. Kokeilen vain silloin tällöin olla kokonaan ilman alkoholia.
Noudata melko tarkkaan linkissä olevia ruoka-ohjeita. Käytän kylmäpuristettua Virginorypsiöljyä kasvisten ja täysjyväviljojen kanssa. Lihan mukana vähän kovaa rasvaa ja joskus voita.
Mutta kerropa, miksi hbni on vain 118. Olen ollut vereluovuttaja, nyt ei ole pariin kertaan kelvannut. Onko vanhuuttaan (65) tullut imeytymisongelmia, koska ruoanssani rautaa on. - Ei-oteta-stressiä
Kerrot, että hemoglobiini arvosi on vain 118. Minulla se oli terkkarissa mitattuna 122. Menin kahden päivän kuluttua toiseen mittauspisteeseen (jossa on laboratorio-tason mittari) ja sen mukaan hemoglobiini olikin 140. Siis kahden päivän kuluttua olinkin normaalilukemissa? Ota näistä nyt sitten selvää. Mihin luottaa, vai eikö mininkään?
- Huippuurheilija
Moi. Mä mukittelen aika reilusti ja käyn kuitenkin aika fyysisesti raskaissa ja liikkeitä vaativissa töissä. Pakollisessa työterveystarkastuksessa otettiin sitten kolesteroli arvot ja terveydenhoitaja arvojani ja sanoi että nämähän on kuin huippu-urheilijalla, Että jatka vaan samalla tyylillä mitä tähänkin asti. Kyllä vähän hymyilytti.
- veijo6398736
Modernia tietoa kolesterolista:
http://terveydeksesi.fix4you.se/#post370 - läskimaha
Kyllä se on fakta että alkoholistilla on aina huippuhyvät kolesteroli arvot ja muutenkin hyvät veret.
Liikaa ei silti kannata juoda ettei tule muita ongelmia. esim. munuaiset,sydänkohtaus aivosolut,syöpä.
5 on maksimi lääkärin mielestä mutta minä en ainakaan mitään kolesteroli lääkkeitä syö, enkä muitakaan lääkkeitä.
ps: mulla oli viimeksi juuri tuo 5 arvo - Tuloksia-ja-tuloksia
Labratuloksetkin vaihtelevat, riippuen laboratoriosta.
Kävin kesällä terkkarin hemoglobiini-testissä, jonka mukaan olin aneeminen, koska tulos oli 122 (miesten alaraja 134).
Kahden päivän kuluttua kävin eri paikassa mittauamassa hemoglobiinin , testaus tehtiin täysin labratasoisilla laitteilla, ja tulokseksi saatiin 140. Siis kaksi päivää, ja tulos onkin täysin normaali.
Ei voi kuin ihmetellä.!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku445145Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova1012098Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel302046HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a1191867Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v151819- 1111740
Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin
Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma491137Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa
Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p2411048Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.46963- 71941