Raisiosta kajahtaa

raisionmies

Noniin, Miina Äkkijyrkän veistos City Calf
on sitten paljastettu "torstaina" 28.6 ja Raision sosiaalitoimi taputtaa "käsiään". Vieraannuttaja "äiti", joka siis lasteni "äiti" oli paikalla. Miina Äkkijyrkän teos sijaitsee juhlatila Hintsan Vintin päädyssä. Teos sijaitsee yksityisalueella, mutta se näkyy Hintsantielle, mutta itseäni tämä asia ei "selkeästikään" vaivaa. Raision sosiaalitoimi voi sen sijaan katsoa "peiliin". Nautaeläimet ovat Äkkijyrkän teosten yleisin "aihe".
Äkkijyrkkä on toiminut pitkään suomalaisen alkuperäiskarjan puolestapuhujana, mutta kuka puhuu "riistäjä-äitien" salaliittoa vastaan? Äkkijyrkkä sai valtion kuvataidepalkinnon vuonna 2002, mutta veden "jakeluhäiriö" näyttää yhä jatkuvan.

9

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Raision-kanttura

      Minä en tiedä mutta sen tiedän että kuva"taide"palkinnon saavat aina ne jotka miellyttävät eniten presidenttiä. 2002 presidenttinä oli Halonen enkä minä saanut palkintoa, vaikka olen huippulahjakas mutten Halosen perhetuttu toisin kuin ilmeisesti Äkkijyrkkä. Raision vieraannuttajasossut kuuluvat tähän riistäjä-äitien illuminatiin, liskoihmisten salaliittoon.

      • 1säpappa

        Mie ainakin tykkään Miinasta ja hänen teoksistaan.

        Tietystä huumorintajusta kertoo sekin, että hänen alkuperäinen sukunimensä oli Loiva, mutta päätti vaihtaa sen Äkkijyrkäksi.


      • go.miina
        1säpappa kirjoitti:

        Mie ainakin tykkään Miinasta ja hänen teoksistaan.

        Tietystä huumorintajusta kertoo sekin, että hänen alkuperäinen sukunimensä oli Loiva, mutta päätti vaihtaa sen Äkkijyrkäksi.

        Joo Äkkijyrkän työt on myös mun mielestä hienoja ja humoristisia, sekä toi nimenmuutos että peltilehmien tekeminen. Myös oivaa kierrätystä, taidetta romusta.


    • narsisti-vieraannutettu

      ettei sittenkin vaihtanut Suro.ksi

      • 1säpappa

        Suro?
        Mitä sellainen sana edes tarkoittaa?


      • narsisti-vieraannutettu
        1säpappa kirjoitti:

        Suro?
        Mitä sellainen sana edes tarkoittaa?

        Suro = SUomen Raision Osossu


      • 1säpappa
        narsisti-vieraannutettu kirjoitti:

        Suro = SUomen Raision Osossu

        Suro = SUomen Raision Osossu?
        Mitä sellainen SANA edes tarkoittaa?


    • Lissu1000

      Vieraannutettua raisiolaista

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      85
      4598
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      86
      4426
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      43
      3759
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      17
      3612
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      2987
    6. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2794
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      21
      2711
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      39
      2143
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      158
      1758
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      117
      1332
    Aihe