Sain sädehoitoa 15 kertaa rinnan osapoiston jälkeen. Se väsytti kovasti loppuaikoina ja vieläkin, parin kuukauden jälkeen olen epätavallisen väsynyt. Veto on poissa. En jaksa rehkiä ihan samalla tavalla kuin ennen koko operaatiota vaan on pakko ottaa iisimmin. Onko kenelläkään jotain vastaavaa vai oletteko sädehoidon jälkeen ihan samassa vedossa kuin ennen sitä. Kauanko teillä kesti toipua täysin?
Sädehoito ja väsymys?
Väsyttää
51604
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mulla oli myös väsymystä, joka tuntuu edelleen jatkuvan, vaikka 25 kerran sädehoidoista on kulunut jo puolitoista kuukautta. Varmasti myös sytostaatit vaikuttavat elimistössä vielä pitkään, olen vähän sen piikkiinkin väsymystä laittanut.
Olit kirjoittanut tämän syyskuussa. Vieläkö väsyttää?
Mulla ei ollut muuta ongelmaa säteestä rinnan osapoiston jälkeen, paitsi palanut nahka.
sama täällä.kuljin joka arkipäivä junalla viisi viikkoa oulussa hoidossa,siis kajaanista.minun mielestä sädetys ei väsytä,mut sytot kyllä.
Ai niin, no hyviäkin seuraamuksia sikäli, että sen puoleisessa kainalossa ei enää kasva karva eikä haise hiki.
Hei, sain 33 krt sädehoitoa ja viimeinen oli 15.8.2018. Tänään 14.12.2018 väsyttää vieläkin enkä koe olevani kuten ennen. Yllättävän kauan kestää.