Hommasin viime viikolla 2015-mallisen Mondeon. Sen ohjaus tuntuu välillä kummalliselta, se ikäänkuin alkaa pikkuhiljaa kampeamaan jompaan kumpaan suuntaan ja jäkittää vielä vastaan kun oikaisee. Kaistapitoavustinkin on kytketty päältä mutta vähän on sellainen fiilis niinkuin se vielä touhuais omiaan. Tämä on kuin jollain vanhalla Zetorilla ajais...
Edelliset autot minulla on ollut mk3 ja mk4 Mondeot ja niissä juuri ohjaus on ollut parasta. Pihassa on vielä yksi -06 farkku jonka ohjaus on 100-0 parempi kuin tää nykyinen.
Tässä on onneks vielä tehdastakuu päällä mutta jos tuon auton ohjauksen on suunniteltu olevan tuollainen niin yhteinen tiemme jää varmasti kovin lyhyeksi.
Onko tällaisista murheista kellään aiempaa havaintoa?
Mk5 kummallinen ohjaus
7
640
Vastaukset
- Greisyy
Mekaanista vikaa täytyy kyllä olla ohjauslaitteissa, jos noin hurjasti kampeaa.
- kotifiksaaja
Kolariauto, jossa on kiero runko ja ohjauskulmatkin mitä sattuu...
- MonskuMk5
Joku jollain saitilla kirjoitteli että tuosta tulee uraherkkä kuluneilla renkailla. Alla on 235/50/17 renkaat joissa pintaa enää ehkä 3mm jäljellä. Tuossa vieressä on 10km uutta asfalttia, siellä auto meni hienosti mutta tuossa lähellä olevalla valtatiellä auto kampeaa vastaantulijoiden kaistalle. Edellisellä autolla ei ollut mitään murhetta.
Renkaat on kyllä kuluneet aivan tasaisesti. - Samaa_ihmetellyt
Samaa ongelmaa on mulla 2015 Mondeossa. Todella herkkä urille ja ongelma esiintyy kesärenkailla. Itse mietin että onko liian leveät renkaat.
- jt1
Jep. Sama ominaisuus, alla 225/50/17 kesärenkaat (mk5 2015). Talvikumeilla ei ollut näin vahva.
- 15malli
Minulla ollut sekä 16 ja 17 tuumaiset kesärenkaat -15 mallisessa, eikä ohjauksessa ongelmia, pikemminkin päinvastoin pidän ohjausta hyvänä. Yleensähän autoissa ohjaus on mennyt huonompaan suuntaan siirryttäessä hydraulisesta sähköiseen tehostukseen.
- MonskuMk5
Asettuihan se. Aurakset persiillään. Jännä tunne kun lisäksi sähkötehostin tekee samalla omia touhujaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1055731Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
- 1241097
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
- 66857
- 75798
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää17741