Kilpirauhanen poistettu, aloitus annostus.

Epätietoinen1965

Olen ihan tuore thyroksiinin napsija. Liian isoksi kasvanut ja lievillä ylikierroksilla käynyt kilpirauhanen poistettiin tällä viikolla ja aloitusannokseksi määrättiin 125 mikrog. Muutoin operaation jälkeen on melko hyvä olo, mutta kovasti väsyttää ja veto on poissa. Onko normaalia, että väsy iskee näin, vai onko aloitusannos liian pieni 90 kiloiselle keski-ikäiselle miehelle?

7

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nainenolen

      Eiköhän se lääkäri ole osannut laskea tuon määrän. Lääke ei vaikuta heti, jotrn kannattaa nyt malttaa mielensä.
      Tuota lääkemäärää joudutaan usein rukkaamaan ja vie aikaa, ennenkuin löytyy oikea määrä.

      Minä olin leikkauksessa 2014 ja aloitusmäärä oli 100 microgrammaa. Vieläkin on jouduttu muuttamaan lääkemäärää.

      • Nainenolen

        Niin ja tuo leikkaus itsessään vie voimia. Itse olin todella voimaton, mutta kyllä se siitä paranee..tämä lisäyksenä edelliseen.


      • karkeaa_annosohjetta

        > ... onko aloitusannos liian pieni 90 kiloiselle keski-ikäiselle miehelle?

        Pitkään osui silmiin lukemaa 1,6ug/painokilo, mutta nyt viimeksi 1,8ug
        Ulkomaisissa keskusteluissa näitä kyseenalaistettiin.
        Vaikuttavia tekijöitä olisi liian monta?


    • Mitsuru_Ito

      T3v-mittauksella asia pitäisi selvittää, mutta lääkärit eivät tätäkään tajua.
      Ehkä viitettä tilanteesta voi saada (yleisesti ottaen käyttökelvottomasta) TSH:sta

      Mitsuru Ito asiaa tutki: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28056660
      Tulos: TSH pitää mennä varsin alas. Tätä vauhkot lääkärit pitävät liikatoiminnan merkkinä

      MYÖS liikatoiminnassa TSH on matala, mutta kyseessä on eri ilmiö professori Rudolf Hoermannin tutkimusten mukaan.

    • absorptiovaihtelut

      Vertaistuessa putkahtelee kertomuksia huonosti ohjeistetusta tyroksiinin ottamisesta

      Tyroksiinilla on hurja vimma sitoutua vaikka mihin molekyyleihin. Tyhjään vatsaan otettava, mutta sen jälkeen pidettävästä ruokailutauosta on vaihtelevia ohjeita.
      Asia on tärkeä. Absorptio vaihtelee 40...80 % eli puolet voi mennä hukkaan mm. jättämällä tauko liian lyhyeksi.

      Toiset saavat lisätehoa iltaotolla kaksi tuntia illan viimeisten syömisten jälkeen.
      Vaikutusta verrataan 25µg:n annosnostoon.

      • Epätietoinen1965

        Kiitokset vastauksista. Nyt vaan odotellaan, kuukauden kuluttua on sitten ensimmäinen kontrolli. Katsotaan sitten, mihin suuntaan mennään. Kauheasti ei oma rauhanen vaivannut, mutta se kasvoi väärään suuntaan. Toivottavasti tässä vielä leposyke laskisi nykyisestä noin 85 alaspäin ja vatsakin rauhottuisi. Tuskin sitä operoidaan huvin vuoksi, vaan aiheesta.


    • Kylli-täti

      Tuntuu vähäiseltä - itselläni 150 ja siltikin liian vähän lääkärin kommentin mukaan. Suosittelen lämpimästi pyytämään lähetettä entogrinologille (alan erikoislääkäri), jotta saisit annostuksen kohdalleen. Ensin tietenkin kannattaa käydä tk:n labrassa, koska se tulee paljon halvemmaksi. Jos et saa lähetettä keskussairaalan erikoislääkärille (ei sisätautilääkäri), niin vaadi labratutkimuslähete kuitenkin ja mene tulosten kanssa yksityiselle. Anteeksi, jos kirjoitukseni sävy on napakka, mutta olen itse sairastanut tätä jo 26 v. kilpirauhassyöpäleikkauksen jälkeen. Kaikki siis poistettikin, kuten Sinultakin.

      Lykkyä tykö! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      134
      2724
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      261
      2297
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      22
      1413
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      115
      1072
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      97
      1040
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1013
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      922
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      55
      828
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      50
      771
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      277
      752
    Aihe