Veronpalautuksia itselleen. Palautukset tulivat WC "tuotoista" maksetuista veroista. Oikeus on todennut WinCapitan toiminnan rikolliseksi. Miksi ORK tai Käräjäoikeus ei puuttunut asiaan? Nämä rahat olisi kuuluneet oikeuden päätöksen mukaan hänen "tunkeilleen".
Vastaukset 6
- verottajatietääkaiken
Mitä tarkoitat ja mistä ihmeestä olet saanut tuollaisen "luottamuksellisen" tiedon haltuusi? Ei verottaja paljasta tuollaisia asioita "kyselijöille", joten olet ilmeisesti katkera "sukulainen, ystävä tai naapuri".
Taidat siltikin olla vain peikko.
Rikoksesta ei makseta veroja. Veroista on tehtävä oikaisuvaatimus viiden vuoden kuluessa verotuksen päättymistä seuraavan vuoden alusta. Verottaja käyttää itsenäistä valtaa, eikä sillä ole oikeuksia tai mahdollisuuksia tarkastella jonkin asian oikeudellisia perusteita, ainoastaan kysesitä oikaisuvaatimusta. Jos sponssi on ulosotossa, ulosottoviranomaisella on lähes rajaton pääsy myös veronpalautuksiin.
Itsehän tunnet asiasi parhaiten, mutta olisiko nyt niin, että sponssi olisi hoitanut kaikki velvoitteensa tunkkia kohtaan, ja nyt tunkki nuolee näppejään? - Nopeat.syövät.hitaat
Eipä ollut ulosotolla rajatonta pääsyä veronpalautuksiin, tässä kyseisessä tapauksessa. Tunkeille nämä palautukset piti tulla niin oli sovittu, mustaa valkoiselle tästä todistuksena. Toisin vaan kävi.
- laki.on.laki
Ei kuulu tunkeille, muutoin ulosotto olisi vienyt ne. Rahat olivat siten sponssin rahoja.
- MutkiaOikoen
Varmaankin se ns. "rikoshyöty" on takavarikoitu valtiolle kokonaisuudessaan eikä rehellisen sijoittajan tuotoistaan maksamia veroja ole huomioitu konfiskaatiopäätöstä tehdessä.
"Nämä rahat olisi kuuluneet oikeuden päätöksen mukaan hänen "tunkeilleen"."
Höpsistä kukkuu.
Korkein oikeus on jo vuosia sitten linjannut, että tapaus Wincapitassa kaikki rikoshyöty on tuomittava valtiolle menetetyksi.
Lain kiemuroita on tuossakin päätöksessä vedelty suoriksi vaan eipä se KKO muutenkaan osaa toimia lakikirjan mukaan.
Valtio vaan nyt on sen verran vahva toimija, että se voi kylymän viileesti hölmöjen sen kummemmin hämmästelemättä napata rikoshyödyn itselleen virkamiestensä tekemästä rikoksesta.- Viranomaisrikollinen
Älä ulvo. Paljonko hävisit.
- 150000rahaa
Viranomaisrikollinen kirjoitti:
Älä ulvo. Paljonko hävisit.
Älä puutu aikuisten asioihin. Ellei vastaus miellytä, keksi itsellesi sopivampi valhe.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 51831
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍83771Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust14681Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,2654Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.1554- 56531
- 70523
Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it182513Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista24486Ihmettelen tämän palstan naisia
Kun ne uskovat olevansa jotain niin ihmeellistä ja hienoa. Ja että kaikki naiset on niin upeita ja hienoja. Että mistä83479