Hei kaikille,
Olen ostamassa elämäni ensimmäistä sisäperämoottoria ja kustannuspaineiden alla tyytymässä bensavehkeeseen. Volvo Pentaa tekis tietysti mieli, mutta tarjolla olevassa paketissa on korkkaamaton Mercruiser 3,0 L.
Löytyykö ko. moottorista:
- kokemuksia?
- kulutustietoja?
- mikä perävetolaite olisi hyvä?
- potkuri?
- onko vanha mottorimalli?
Kiittollisena tietojanne odotellen,
T: Melkein maakrapu
Mercruiser 3,0 L
12
9247
Vastaukset
- B.F.
Hmmm.. nyt ei ihan aukene viestin sisältö mutta mihin sinä sitä sisäperäkonetta olet ostamassa?
- anna mun kaikki kestää...
Perus bensakone.
Kulutus riippuu veneestä.
Alpfa One vetariksi. Eipä siihen muu juuri käy.
Potkuri riippuu veneestä.
On vanha malli.- Kapteeni
Hyviä koneita ne on se 3,0 taitaa olla vanha versio. Itselläni oli muistaakseni 3,4 V6 ja vetarina duo prop B3 oli kyllä erittäin hyvä yhdistelmä 1200 kiloisessa veneessä, oli vielä EFI moottori, eikä kuluttanut paljon mitään.
- Mikael
Kyllä 3 heppanen Merkkari on liian tehoton, kulutus tosin pieni.
- mutta
miikhali onkin se vitsi sieltä Pahkasika-lehden sivuilta, 90-luvulta.
- kokemukset
Hyvä perusmoottori ja luotettava. Antaa pienelle veneelle hyvän suorituskyvyn. Kulutus niin pieni kuin mitä nyt yleensä voi olla. Varmaan alle 20l/h matka-ajossa jos vene kuorma alle 1200kg.
Ton nyt voit yhdistää mihin vetolaitteeseen haluat mutta MC:llä se olis alpha one.
Niin potkuri riippuu veneestä ja peruskonstruktio moottorissa on vanha. Älä kuitenkaan edes haaveile mihinkään 1,5 tonnin purkkiin. - suncap
itselläni oli ks. kone Finmar ht 5,1 m pitkässä noin 900 kg veneessä kolmen miehen kuormalla matkavauhti noin 25 knots kulutus oli 20-22 l. luokkaa. helppo kone korjata myös itse jos ei peukalo ole ihan keskellä kämmentä.
- Ekaa sisäperämoottoria ostava
...asiallisesta palautteesta, mukavaa, että joku vastailee tällä palstalla oikeastikin kysymyksiin. Veneilykesää odottellessa, L.
- B.F.
Ekaa sisäperämoottoria ostava kirjoitti:
...asiallisesta palautteesta, mukavaa, että joku vastailee tällä palstalla oikeastikin kysymyksiin. Veneilykesää odottellessa, L.
kaikki yrittivät vastata mutta kysymyksesi asettelu oli mahdoton. Jos kerran olet ostamassa elämäsi ensimmäistä sisäperää niin kysymyksiä herää, - Onko sinulla venettä jos on niin mikä kone siinä on ollut. -teetkö mahdolisesti muutostyötä perämoottori mallista sisäperäsovellukseen. -Kuinka iso vene on kyseessä - Paino - Rungon malli uppoama vers liukuva. Mainitsit myös dieselli mahdollisuuden 9500 eurolla (minkä 3 litran merc n. maksaa) saa myös käytettyjä koneita mikäli tarvitset enemmän vääntöä jos sinulla on isompi vene. jne jne
- 576642
The Shockspot lienee perävetolaitteista parhaimpia. En tiedä saako sitä tuohon moottoriin mutta käytä ilman moottoria hytissä.
- Anonyymi
Tietääkö kukaan kun searay 190 merkury moottorin peräöljyt valuvat konetilaan mitä pitää tehdä
- Anonyymi
Vetolaite on alpha one
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3633792Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1091403- 941257
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko651054Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔58877Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass13861- 38860
Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään60839- 65831
Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise11827