Mercruiser 3,0 L

Ekaa sisäperämoottoria osta...

Hei kaikille,

Olen ostamassa elämäni ensimmäistä sisäperämoottoria ja kustannuspaineiden alla tyytymässä bensavehkeeseen. Volvo Pentaa tekis tietysti mieli, mutta tarjolla olevassa paketissa on korkkaamaton Mercruiser 3,0 L.

Löytyykö ko. moottorista:
- kokemuksia?
- kulutustietoja?
- mikä perävetolaite olisi hyvä?
- potkuri?
- onko vanha mottorimalli?

Kiittollisena tietojanne odotellen,

T: Melkein maakrapu

12

10799

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • B.F.

      Hmmm.. nyt ei ihan aukene viestin sisältö mutta mihin sinä sitä sisäperäkonetta olet ostamassa?

    • anna mun kaikki kestää...

      Perus bensakone.

      Kulutus riippuu veneestä.

      Alpfa One vetariksi. Eipä siihen muu juuri käy.

      Potkuri riippuu veneestä.

      On vanha malli.

      • Kapteeni

        Hyviä koneita ne on se 3,0 taitaa olla vanha versio. Itselläni oli muistaakseni 3,4 V6 ja vetarina duo prop B3 oli kyllä erittäin hyvä yhdistelmä 1200 kiloisessa veneessä, oli vielä EFI moottori, eikä kuluttanut paljon mitään.


    • Mikael

      Kyllä 3 heppanen Merkkari on liian tehoton, kulutus tosin pieni.

      • mutta

        miikhali onkin se vitsi sieltä Pahkasika-lehden sivuilta, 90-luvulta.


    • kokemukset

      Hyvä perusmoottori ja luotettava. Antaa pienelle veneelle hyvän suorituskyvyn. Kulutus niin pieni kuin mitä nyt yleensä voi olla. Varmaan alle 20l/h matka-ajossa jos vene kuorma alle 1200kg.

      Ton nyt voit yhdistää mihin vetolaitteeseen haluat mutta MC:llä se olis alpha one.

      Niin potkuri riippuu veneestä ja peruskonstruktio moottorissa on vanha. Älä kuitenkaan edes haaveile mihinkään 1,5 tonnin purkkiin.

    • suncap

      itselläni oli ks. kone Finmar ht 5,1 m pitkässä noin 900 kg veneessä kolmen miehen kuormalla matkavauhti noin 25 knots kulutus oli 20-22 l. luokkaa. helppo kone korjata myös itse jos ei peukalo ole ihan keskellä kämmentä.

      • Ekaa sisäperämoottoria ostava

        ...asiallisesta palautteesta, mukavaa, että joku vastailee tällä palstalla oikeastikin kysymyksiin. Veneilykesää odottellessa, L.


      • B.F.
        Ekaa sisäperämoottoria ostava kirjoitti:

        ...asiallisesta palautteesta, mukavaa, että joku vastailee tällä palstalla oikeastikin kysymyksiin. Veneilykesää odottellessa, L.

        kaikki yrittivät vastata mutta kysymyksesi asettelu oli mahdoton. Jos kerran olet ostamassa elämäsi ensimmäistä sisäperää niin kysymyksiä herää, - Onko sinulla venettä jos on niin mikä kone siinä on ollut. -teetkö mahdolisesti muutostyötä perämoottori mallista sisäperäsovellukseen. -Kuinka iso vene on kyseessä - Paino - Rungon malli uppoama vers liukuva. Mainitsit myös dieselli mahdollisuuden 9500 eurolla (minkä 3 litran merc n. maksaa) saa myös käytettyjä koneita mikäli tarvitset enemmän vääntöä jos sinulla on isompi vene. jne jne


    • 576642

      The Shockspot lienee perävetolaitteista parhaimpia. En tiedä saako sitä tuohon moottoriin mutta käytä ilman moottoria hytissä.

    • Anonyymi

      Tietääkö kukaan kun searay 190 merkury moottorin peräöljyt valuvat konetilaan mitä pitää tehdä

      • Anonyymi

        Vetolaite on alpha one


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      74
      3180
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      36
      2030
    3. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      166
      1773
    4. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      292
      1308
    5. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      30
      1198
    6. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      91
      1160
    7. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      100
      1086
    8. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      120
      1074
    9. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1070
    10. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      26
      991
    Aihe