Tehosteseinä maalaten, vai kaikki seinät

samaa väriä?

Olen ajatellut että maalaan joka huoneen yhden seinän tehostevärillä ja loput valkoisella. Mutta miten kannattaaa esim lastenhuoneet, jotka maalaan melko vaalealla muutenkin, vaaleanlimellä ja vaaleansinisellä, että maalaanko kaikki seinät värillä vai valkoisella?
Mikä seinä muuten yleensä on se tehosteseinä huoneessa, vai onko sillä väliä?

3

5412

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1+2

      Jottei tulisi kovin kova kontrasti, niin maalaisin sen tehostevärin siihen yhteen seinään ja muut seinät jollain muulla kuin valkoisella.

    • jostain

      Eli luin juuri näistä maalaamisista jostain netissä (kun on itsellakin ajankohtaista) että tehosteseinäksi kannattaa valita yhtenäinen seinä, ei esim. ikkunaseinä tai ovellinen. Samoin seinä kannattaa valita siten että sen näkee huoneeseen tullessa. Káhden huoneen eriväristä tehosteseinää ei saisi nähdä yhdellä istumalla (esim. meillä makkariin näkee olkkarin sohvalla istuen), tulee sekava vaikutelma. Olkkarissa tehosteseinäksi kai valitaa usein sohvaseinä.
      Meillä tehosteseinäisiin (mikä sana) huoneisiin ei tule valkoisia muut seinät vaan jotain muuta sävyä huoneen väritykseen liittyen. Muut värit luonnollisesti erittäin vaaleita. Esim. olkkari harmaa (tehosteseinä rusehtava, voi olla että tulee kauhea) ja lasten leikkihuoneessa vaalean vihertävä (tehoste turkoosi). Tehosteseinän maalaus on yksikertainen keino saada eloa huoneeseen mutta kokeile lisäksi vaikka väripesua ja kuviomaalausta (vaakasuoraa tai pystysuoraa raitaa esim.). Tikkurilan sivuilla on hyviä vinkkejä.

      • ....s.s..s

        Itse paneloin yhden kokonaisen seinän olohuoneestamme ja tuon panelin sävytin tummanharmaaksi. Myöhemmin lisäsin tuota harmaata liimapuulevynä kirjahyllyyn hieman niin tuli siisti kokonaisuus.

        Kannattaa valita tosiaan kokonainen seinä jos mahdollista ei näitä rikkonaisia eikä hyllyjen taakse jääviä.

        Rohkeutta kannattaa käyttää koska jos tehoste on laimea lopputulos ei ole yleensä hyvä. Joskus joutunut maalaamaan asiakkaalle maalarinvalkoisella seinät ja kermanvalkoisella tehosteseinän. Ei näyttänyt miltään muulta kuin likaiselta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      243
      2211
    2. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1440
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1406
    4. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      371
      1255
    5. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      22
      984
    6. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      176
      877
    7. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      816
    8. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      762
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      57
      746
    10. Oon varma siitä

      Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä
      Ikävä
      101
      685
    Aihe