Eikö olisi saanut olla iloisempi patsas, toivoa antava eikä joku hiisi? Kuka antoi patsaalle luvan? Ja onko 4H:lla ylimääräistä rahaa pistää tuollaiseen?Onko tuo nuorisotoimintaa?
Hirviö sairaalan nurkille
Ällistynytasiakas
491007
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 49
Vanhimmat
sinä sairas olet itse hirviö.
No, onhan se yhdenlainen kuvatus! Käykää antamassa sille kauroja pussissa, pussi kaulaan. Lähtisi tuo "hiestynyt" väri pois. Liekö vanhat Pyhäjärviset tuon värisiä jatkossa, kun leipä loppuu ja vain ansalangat jäljelle jää. Noh, aika nyttää.
Minä olen jo pitkään ehdottanut sitä Sikamies patsasta.
Kyllä on Hyvännäköinen sopii sinne kuin "nappisilmään"
Minä taas ajattelin, että se kutsuu Pyhäjärvelle ja veistos osoittaa, että Pyhäjärvi on "ikäystävällinen"
uuden tk:n myötä.
Olen samaa mieltä Pyhäjärven Sanomissa olleen mielipiteen kanssa. Jotain lämpimämpää ja toivoa herättävää olisi toivonut.
Vai halutaanko tällä viestiä:"Ken tästä sisään käy, saa kaiken toivon heittää"
Minua kyllä enemmän pelottais sisälle mennä, jos vastassa ois enkeli.
Minä niin mieleni pahotin, kun yritin sisälle mennä. Yön synkkä tummuus ylleni valahti. Tauti vain paheni, kun kerjäläisukko kulkutieni pimensi. Lankesin polovilleni ja keskustelin hetken hänen kanssaan. Lupasi muuttaa kirkolle, museon oven viereen. Lupasipa vielä laittaa tuohikontin selkäänsä, selän kääntää päin kulkijaa. Siihen voi laittaa kepun tulevaa vaalikassaa varten eurot, tai kirkon aneet. Kiitos!
Todella oikea ja hyvä esitys. Hiisihahmo kuuluu Museon vartijaksi. Hopi,hopi toimijat. Nyt meni teknisen toimen ideat pieleen.
Hiisi ei kuulu uuden tk:n pihapiiriin lasten kauhuksi.
Sano kulttuurisihteerille,että hommaa Hiisipatsaan sinne Museolle.
Ei niin, sillä on koronaakin pahempi tauti.
Lienee kuppa, aikansa kuvan mukaisesti.
Lapset kauhuissaan!
joko siellä sairaalan pihalla hell**** hilluu rukkoilemassa että mee pois paha hiisi..vaikka heijän matkasaarnamiehesä on koristellut kko pihapiirisä kaikenlaisilla kuvatuksilla...on se varmaan puhdasta muiden pesemistä edustavaa kaikin puolin, tuo hell***** henkiset---
4H-yhdistys teki erinomaisesti, kun edisti totuutta, tuoden paikallistarinan hahmolla julki sen, miten kaksinaismoralisteja on yhä paikkakunnalla liikaa,.
Henki on selvääkin selevmpi, se mitä itse saa tehdä salassa, ei toinen herra paratkoon saa tehdä..sehän on heti syntiä., paikkakunta on belsebuubien saastuttama, ja siinä ei hiisipölkyllä, seiso se missä tai makaa mitenkin, ole mitään osuutta.
Kasvakaa jo aikuiseksi, polvihousu-uskovaiset.
Toisaalla ehdotus, että hiisi-hahmo kuuluu Museon vaikutuspiiriin. Ja aivan totta, oletteko tulleet ajatelleeksi. Sinnehän se kuuluu. Toimikaa, ennenkuin se on liian myöhäistä ja joku käy sbotoimassa hiiden päättömäksi.
Oikeasti asiaa! Museon seinämä tielle päin on ankean, yksitoikkoisen näköinen paikka. Ei houkuttele museovierailijoita, eikä herätä mitään hengen hegemoniaa. Herätkää todella ja viekää tuo sairaalan tummahahmo siihen museon seinän viereen. Olisi jotain tyyliin sopivaa, ei hieman moderniin, nykytyyliin sopivaa, kuten tk:n seinämälle.
Eiköhän nuo belsebuupit ole pääasiassa, raamattu kainalossa kulkevia kaksijakoisia ja kaksijalkaisia takakieroja saarnamiehiä.
Se siitä!
Hei nyt mie hokasin sen, sehän on nykyhoidon mukainen kuvaelma.
"Paasi" kuvaa sairaalan hoitotasoa ja pihakolossa, ulostullutta potilasta.
Koronan aikaansaama, voi kauhistus.
Sairaalan+etupiha+on+100%+oikea+paikka+Pyhäjärven+sairaille+mielnhäiriöläislle+jeesusteljoille.+Menkää+sinne+vaan,+hakekaa+apua+ahdistukseenne,+joka+nyt+näyttää+nousevan+esiin++hahmossa+metsähiisi.
....ekkönä meinaa tulla mukhaan? Piru vie meijät kaikhi mennessään. Elä kuvittele, että siästyt.
Säälittäviä ihmisiä paikkakunnan "pyhät ja nuhteetomat". Toiset uskonpuhdistamat uihkivat kauhuissaan, kun paha hiisipatsas on asetettu tk pihaan ja toisessa uskontemppelissä armolla ajetaan yhden poliitiisen suunnan voimalla valtaan.
Herätystä paikkakunta tosiaan tarvitsee kiepästi, nimittäin heräämistä tästä yhden totuuden (huolellisesti laaditun ja porukalla varjellun) asenteellisesta ja valheellisesta verkostosta,! Kaikkinainen sliipäslääpä myös pakanuudesta tungetaan sinne, missä ihmiset etsivät apua tuskiinsa , ja jotka kietovat pikkuhiljaa kaiken limaiseen pelotteluverkkoonsa, niin ihmiset, vähät varat, etuasemat, harrastetilat ja vapaudenkin nämä vyöryvelloset yrittävät viedä, meillä on erittäin vaikea saada puhua totuutta , sen estää paikallinen "järjestelmä".
Totta,sen takia jarrutamme ja valitamme jatkossakin kaikista asioista.
Älä höpsi samaa p****kaa, joka ei sisällä tähänkään "hirviöstä alkaneeseen" mitään. Proon säälittävä sättiminen joutaa jo todella pois, ko ryhmän toimintaa eivät liene suuret kuprut ja selittämättömät verovarojen vedätykset kaupungin ylimmässä virkaheittelyssä.
Kun srk talous kurjistuu, ja työväkeä laitetaan pois, niin me tasan tiedämme nyt, että vaalien yhden listan ja listan saaman äänimäärän antaneet ihmiset ovat helvetillisesti vastuussa. En minä, joka en halua hapatuksen voimaa tukea, enkä näe että kovin moni pelkää metsähiittä puusta tehtyä.
Polvihousu-uskovat, kasvakaa edes vähän, aikuisuteen ja avaramielisyyteen.
Hyvä,punaliput salkoon!
Olisikohan tuo kepukaisan mielipide. Toistaa säveltään samalla nuotilla. Naurettavaa toistoa, toistoa, toistoa, ooh!
ei tarvita punaisia lippuja, riittää liputukset. pyhäjärven kuihduttamisen jatkumoa vauhdittavat poliittisin puoluevärein hoippuvat ikäkulut ja ne tyypit, joilla on parasta ennen loppunut jo ennen syntymäänsä. Vai voitko väittää muuta, seuratut henkilöt tuhoavat loputkin, kun he tylsistynein ideoin puuhastelevat päättäjinä.
jos 4h vaan katselis lisää alasajon tarinantekijöitä sillä silmällä, sillä tikkalanmäen portaille löytyy ihan oma mörkö veistettäväksi ..yksikään porras ei jää osattomaksi.
Ideoita kehiin, ei pölkyn/kiven tarvis olla näköispatsas, kunhan se on muuten kuvaltavissa henkilöstä, jota se esittää.
Esimerkki on Woltin patsas Salmen koulun pihalla. Tekninen toimihan oli sitä hävittämässä leikkipuiston alta. Kuka lie pysäyttänyt?
Enpä uskaltannut mennä sisälle,kun autosta huomasin,jonkun pitkän Cheewbakan tuijottavan minua häijyillä silmillään.Laitoin tallan pohjaan ja kurvasin kotiin.
Mennään sitten syksypimeällä sisään. Niin minäkin aion tehdä. Ei anneta sitä iloa, että mustaa hiittä pelätään. Aletaan sille kummittelemaan, kyllä se siitä tokenee. Otan vikkarin mukaan ja pelottelen.
onhan toimiva peli hiisi. säästyy terveyskeskuksen henkilöstön työaikaa, ja verovarojen väärinkäyttöä, kun turhasta vaivasta valittavat kääntyvät hiijen näkemisellä takas kotiin. lisää hiisiä vaan palvelupisteiden edustalle, niin Pyhäjärvi pelastuu.
Kovan rahan lääkäri hoitelee hyvin. Tk: n hoito jää houruinhoitolaksi. Heippa taas!
Minua harmittaa se töllönen joka tuli tehtyä.
Älä ole moksiskaan. Hallituskin mokkeroi koko ajan ja isolla rahalla.
Mutta kun syy on minun.
...ethän sinä tuota pirua tehnyt, ethän?
2 kautta on mennyt rivimiehenä.
vaan tosiasiassa, itseasiassa, hirviö on olohuoneissa, valtuustoissa ja kirkoissa, nii se vaan on
Niin, se lienee pahin!
Politiikka on raadollista.
Tuo piru on tehty vartioimaan sitä. Loitsut, ruislyhde kainalossa ja pirtupullo povessa, se tappaa kaikki bakteerit. Älä huoli. Syksy ilmojen viiletessä, piruparka muuttuu vielä punaiseksi ja kengän pohjaan tehty reikä sulattaa sen taliköhnäksi.
Aika tekee tehtävänsä.
Olisihan siihen voinut panna patsaan vaikka Valkeasta Rusakosta. Makekin voisi tollottaa siinä vieressä...vaan. Saattoihan make silti sekoittaa valkean rusakkonsa äitiinsä, joka oli puutarhassa yöpaidassaan kyykkypaskalla.
No, alatyyli läksi liikenteeseen!
1 piru ulkona ovella, 4 sisällä.
Hupsis, se on siis sikiävää laatua?
pölökky sentään, onko se se sosiopatti vai sykopatti. ja maksoko se miljoonan?
Hiisi on sairauttava aiheuttava pimeyden julma jumala
toisaalta, sen vanhan körmyukon voi siirtää tuonne Järvenhelmen ja tk:n välimaastoon. Miksi? Senvuoksi, etteivät lapset pelästy moista mörköä.
Onko se se KoronaUkko
Kuvastaa hyvin nykyistä tilannetta. Ennen hoitoala oli kutsumusammatti, mutta nykyään pakkotyö, Poikkeuslaki velvoittaa, vaikka olisi vaihtanut alaa muutamia vuosia sitten, niin voidaan pakolla määrätä alipalkattuun, vaaralliseen, raskaaseen, vastuulliseen, stressaavaan, vaativaan, aliarvostettuun hoitotyöhön puutteelisissa varusteissa.