Huomenna aiheena jatkuvasti lisääntyneet koirahyökkäykset!! Harvoinpa pelkät keskustelut johtavat tekoihin, mutta siistiä että ylekin vihdoin puhuu asiasta!! Olenhan minäkin sitä jo täällä vuosia yrittänyt... Nyt alkaa tapahtua!!:) Asiaa!!
Huomenna torstaina 20.9. A-studio: Talk!!!
doghater
22823
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Eiköhän siellä ole vaan sitä samaa lässynlässyä SATHYn väen toimesta, että rotukiellot vaan pahentavat asiaa, ja että vika ei ole koskaan koirassa....
Ihan kohta se alkaaa....:)) Mulla on jo suklaata, sipsejä, dippiä ja mansikkawieneriä varattuna illan tv-tärppiä varten:))) Muistakaa nyt kaikki katsoa!!
No, vastasiko odotuksiasi? Saitko paljon koirareseptejä?
Ei ollut valitettavasti reseptejä. Aika lässyähän se oli, joku kennelliiton tyyppi ja mastiffiyhdistyksen muija siellä pitivät näiden raatelijakoirien puolta. Kansanedustaja sentään lupaili lakiin tiukennuksia. Kuitenkaan ei mitään sen suuntaista että koiranomistajat vastaisivat täysimääräisesti koiransa teoista, ja lähtisivät siten raatelutapauksissa istumaan törkeästä pahoinpitelystä.
No voi hellan lettas. Kansanedustaja kepusta antoi populaation koosta ja linjaamisesta väärää infoa. Linjaamisen tarkoitus on juuri hävittää EI toivottavat luonteen ja käytöksen piirteet jalostuksessa, linjaamisella taas säilytetään ne toivottottavat piirteet rodussa. Ulkosiitos, se on juuri se riski jolla ei voida säilyttää eikä pitää luonteita tasapainossa. Ulkosiitosta toki tarvitaan silloin tällöin jotta saadaan geenipoolia laajennettua, ulkosiitoksella ei ole muuta virkaa jalostuksessa kuin geenipoolin laajentaminen, ja sen tietää jokainen valveutunut koiran kasvattaja. Ihmettelen vain kuinka talkin ainoa mies ei reagoinut ja oikaissut mikä on linjaamisen ja ulkosiitoksen merkitys jalostuksessa. Aivan järjetön A-talk jota ohjasi vain rönsyily sekä tunne, ei järki.
Siinä on kuule vaaleanpunaisten lasien läpi katsova koiraharrastaja semmoinen pikku juttu, että jotkut jalostajat pitävät toivottuina ominaisuuksina aggressiivisuutta, puolustusviettiä, saalistusviettiä, taisteluhalukkuutta, raateluintoa jne.. Koko jalostustouhu em. mainittujen luonteenpiirteiden lisäksi tähtää pääasiassa ulkonäköseikkoihin, että se mastiffi nyt varmasti sopii emännän tyyliin ja sisustukseen ulkonäöltään ja väritykseltään. Mikä siinä on, ettei se seropi kelpaa?? Jos siihen sit sattuu tuleen ei toivottuja piirteitä(mikä on lähes mahdotonta, kunhan vanhemmat ovat luonteeltaan ok, eikä käytetä mitään pittiä tai staffia), niin sit vaan piskille nappi ottaan, eikä niitä geenejä enää jatkoon. Yksinkertaista.
Sit se mastiffityyppi väitti että kennelinpitäjät Suomessa ovat hyviä ja vastuullisia. Vihdin dogo canario raatelutapauskin tais olla jonkun vastuullisen kasvattajan taidonnäyte. Näin minulle on kerrottu, kertokaa toki jos olen väärässä. Ja sit se yks tuore tapaus, missä pittien kasvattaja hakkas kirveellä vuokraisäntänsä hengiltä. Vastuullisempi tapaus olisi ehkä tyytynyt maksamaan vuokrarästinsä ihan kiltisti.
Kuule+nyt+ihan+kaikella+kunnioituksella,+hyvä+doghater.+Otapa+asioista+selvää+ennen+kuin+öliset.
Esimerkiksi+saalistusvietti+on+olennainen+osa+koiraa+ja+kaikki+rodut+on+jalostettu+rukkaamalla+nimenomaan+saalistusviettiä.+Ilman+saalistusviettiä+ei+olisi+noutajia,+ei+seisojia+tai+mitään+muitakaan+metsästyskoiria,+ei+paimenkoiria,+ei+spanieleita+jne.+jne.+jne.+Ylipäätään+mitään+koiria+ei+olisi+ilman+saalistusvietin+valjastamista+haluttuun+toimintoon.
Aggressiivisuus+sen+sijaan+ei+kuulu+yhteenkään+rotuun+toivottuna+ominaisuutena.+Mahdollisesti+joihinkin+seropeiksi+luokiteltuihin+pitbulleihin+jenkkilässä,+muttei+mihinkään+rotuun.+Aggressiivisuutta+sen+sijaan+esiintyy+ihan+jokaikisessä+koirarodussa+pomeranianista+tanskandoggiin+ja+kaikissa+roduissa+näiden+välillä,+mutta+se+on+aina+häiriökäyttäytymistä+ja+useimmiten+ympäristön+tulosta.+Toivottuihin+rotuominaisuuksiin+voi+kuulua+esim.+kovuus,+tahdonlujuus,+sitkeys+jne,+muttei+koskaan,+ikinä,+milloinkaan+minkään+rodun+kohdalla+aggressiivisuus.+Ero+on+iso,+joten+yritä+ymmärtää+se,+jos+haluat+aiheesta+ölistä.
Se,+miksi+seropi+ei+kelpaa,+vaatisi+tuntitolkulla+luennointia+ennen+kuin+asiaan+perehtymätön+ymmärtää,+mikä+riski+seropeissa+piilee.+Yllätykset+luonteen+ja+ulkomuodon+suhteen+piilevät+nimenomaan+seropeissa+juuri+siksi,+ettei+niiden+geneettistä+sillisalaattia+voi+ennustaa.+Jos+sinulla+on+kaksi+seropia,+uros+ja+narttu,+niin+niillä+molemmilla+on+geeniperimässään+yhtä+jos+toista,+eikä+yksikään+yksittäinen+geeni+päätä+sitä,+miten+koira+käyttäytyy.+Joka+ikisen+geenin+muodostama+kokonaisuus+sen+määrittää.+Kun+sitten+yhdistät+nämä+kaksi+seropia,+niin+pennut+saavat+sattumanvaraisesti+50%+emänsä+geeneistä+ja+50%+isänsä+geeneistä.+Taas+juuri+kyseisen+pennun+geenikombinaatio+määrittelee+sen,+miten+se+käyttäytyy,+mutta+pennun+kombinaatio+ei+ole+likipitäenkään+sama+kuin+kummallakaan+sen+seropivanhemmista.+Tästä+syystä+vanhempien+luonteet+ja+ominaisuudet+esim.+juuri+saalistusvietin+suhteen+ei+kerro+yhtään+mitään+siitä,+millaisia+pentuja+ne+saavat.+Seropit+jos+mitkä+ovat+tästä+syystä+täysin+arvaamattomia,+jolloin+niitä+ostavat+eivät+edes+teoriassa+voi+valita+juuri+itselleen+ja+elämäntavalleen+sopivaa+pentua.+Jos+pentu+esimerkiksi+saa+joltain+paimentaustaiselta+koiralta+paimennusvietin,+joka+on+valjastettu+saalistusvietin+saaliin+takaa-ajamisvaiheesta+ja+joltain+noutajataustaiselta+koiralta+noutamisvietin,+joka+on+saatu+koiriin+saalistusvietin+kiinniottovaiheesta,+niin+saatat+saada+aikaiseksi+muille+eläimille+vaarallisen+seropin,+joka+sekä+ajaisi+että+kävisi+kiinni+geeniensä+takia.+Selitin+epäselvästi,+mutta+yritä+ymmärtää,+mitä+yritän+kertoa.
Erinomaista! Kiitos!
Mikä+mastiffityyppi?+Tarkoitatko+amstaffityyppiä?+Ero+on+aikamoinen.+Heh+heh!
Kaikesta+paistaa+miten+vähän+olet+mihinkään+perehtynyt.+Se+"mastiffityyppi",+joka+oli+mielestäsi+väärässä+suomalaisten+kasvattajien+vastuullisuudesta+mm.+kertoi,+että+96%+(!!!)+luonnetestatuista+amstaffeista+on+luoksepäästäviä+eli+toisin+sanoen+pitää+tuntemattomista+ihmisistä+erittäin+paljon.+Kukas+niitäkään+olisi+luonnetestannut+ellei+kasvattajat?
Ja+kuten+edellä+olevat+kommentit+luettuasi+pitäisi+sinunkin+tajuta,+niin+rotukoirajalostus+ei+todellakaan+tähtää+vain+ulkonäkökeskeiseen+puuhasteluun.+On+äärimmäisen+tärkeää,+että+koiraroduissa+on+vietit+kohdillaan+tai+ne+käyttäytyisivät+kuin+villieläimet+riippumatta+siitä+miltä+ne+näyttävät.+Ihan+sama+mitä+lakia+sinä+tai+kansanedustajaeukko+haluatte+tiukentaa,+jos+ette+näin+yksinkertaisia+asioita+koiranjalostuksesta+ymmärrä.+Kennelliiton+mieskin+yritti+selittää,+ettei+maailmalla+ole+rotukielloista+mitään+hyvää+koitunut,+muttei+silläkään+ollut+aikaa+selittää+asiaa+sen+enempää.+Siihen+tarvittaisiin+jokusen+tunnin+luento,+jos+olet+noin+pihalla.
Nyt ei kuule ollutkaan kysemistään virallisista rotumääritelmistä, vaan siitä että ne kasvattajat jotka ihailevat gangstameininkiä ja pelottavia koiria, ottavat juuri näitä ominaisuuksia jatkoon. Esim se suomalainen pittikasvattaja joka järkkäsi niitä koiratapprluita lopetti heti koiransa sähköllä kun se hävisi tappelussa.
Toiseksi, kaikki koirat ovat aggressiivisia, ihan kaikki.
Kolmanneksi, fila brasileiron ihan viralliseenkin määritelmään kuuluu, että koiran on oltava vihainen. Jos katsot googlesta mitä aggressiivisuus tarkoittaa, niin se liippaa aikas läheltä.
Että otahan itse selvää asioista, ja ajattele aivoillasi ihan ite ja riisu ne vaaleanpunaiset lasit päästäsi.
Väärin, kaikki koirat eivät ole vihaisia. Saksanpaimenkoirani ei koskaan ollut yhdellekään ihmiselle vihainen eikä käyttäytynyt toisia koiriakaan kohtaan aggressiivisesti.
Höpö höpö. Wikipediaan voi kuka hyvänsä suoltaa mitä hyvänsä, eikä se ole rotumääritelmä, vaikka miten niin kuvittelisit. Rotumääritelmä kertoo vihaisuuden olevan hylkäävä virhe filoillakin.
Mitä sääntöjen vastaista oli pitkässä, genetiikkaa valaisevassa kommentissa? Meininki on niin sairasta, niin sairasta.
Jos siinä käsiteltiin koiria negatiiviseen sävyyn, on se täällä kiellettyä. Ei tosin virallisten sääntöjen mukaan, mutta koiraharrastajasefut poistavat kaikki viestit mitkä eivät sisälly vaaleanpunaisesta pumpulista rakennettuun koirakuplaan.
Jalostusintoilija suoltaa täyttä tuubaa genetiikasta. Uskoen siihen vielä, mikä on aika surullista, mutta samalla myös pelottavaa.
"Väite: "Musti on koira" on tosi, jos se mitä käsitämme "Mustiksi" on myös sellainen mitä käsitämme "koiraksi", jos näin ei ole, on lause epätosi."
-Totuuden vastaavuusteoriat
Jotenkin sitä voisi olettaa, että aikuiselle ihmiselle olisi itsestäänselvyys olla kartalla asioista, joista päättää jollottaa. Silti useimmat aloitukset tällä palstalla paljastavat, miten vähän ko. henkilö ymmärtää mistään mitään, kunhan jollottaa ja häiriköi.
Se koirien ulkonäkö on kuules käytännössä sama asia kuin rakenne. Jokaiselle asiasta ymmärtävälle on täysi selviö, miksi oikeanlainen rakenne on niin tärkeää koiralle kuin koiralle. On toki eri asia, ymmärtävätkö esim. englanninbulldoggien kasvattajat itse, mikä on oikeanlainen rakenne kyseiselle rodulle, mutta se on asia erikseen. Joka tapauksessa ei todellakaan ole se ja sama, millaiseksi koiran "ulkonäkö" on näyttelyissä todettu.
Tämän lisäksi näyttelyissä arvioidaan myös koiran temperamenttia ja muuta käyttäytymistä. Siellä ne parjaamasi rodutkin poseeraavat kehässä kauniisti kuin kukkaset, päästävät tuntemattoman ihmisen vääntelemään ja kääntelemään, ovat välittämättä senttien päässä poseeraavista saman sukupuolen edustajista jne. Tämä on ihan itsestään selvyys näyttelyissä, ja jos joku koirayksilö epäasiallisesti käyttäytyisi, niin se poistettaisiin näyttelyalueelta välittömästi. Ei siis taaskaan ole se ja sama, miten koira on näyttelyissä pärjännyt. Näyttelyissä palkitun koiran tiedetään osaavan käyttäytyä ihmis- ja koiravilinässä.
Myös kaikki vietit ovat äärimmäisen tärkeitä ja liittyvät olennaisesti ihan jokikiseen koirarotuun. Viettien tasapainoisuus ja oikea painottaminen on ainoa syy siihen, että tietyn koirarodun käyttäytyminen on niin hyvin ennustettavissa. Seropeissa ei osaavinkaan voi esittää kuin arvailuja.
Seropeista ei kukaan tiedä alun alkaenkaan yhtään mitään, kuten on jo selitettykin. Sen vanhempien luonne ja käyttäytyminen ei vahvista yhtään mitään ja rakenteessakin tulee useimmiten yllätyksiä, jos jo edes jompikumpi vanhemmista on itsekin seropi.
"Epätotta on sanoa, että se ei ole, mikä on, tai että se on, mikä ei ole, ja vastaavasti totta on sanoa sen olevan, mikä on, ja sen olevan olematta, mikä ei ole."
-Aristoteles
Epigenetiikka.
periytyminen ja lääketiede?
http://www.dogsnaturallymagazine.com/do-dogs-need-vaccinations/
http://fi.wikipedia.org/wiki/Epigeneettinen_periytyminen
johon myös rauhaset kuuluvat.
https://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-2000000425715.html