CIVIC 1,8 VTEC, 2012 , Webasto, sisätilapuhallus

J_J_H

Hei, meille tuli otsakkeen mukainen Honda Civic jossa on bensawebasto tehtaan jäljiltä.

Webasto toimii muuten hyvin (moottori lämpiää), mutta en ole saanut sitä kytkemään sisätilan puhallusta päälle lämmitettäessä ja on epäselvää mihin "tilaan" automaatti-ilmastointi pitäisi jättää, jotta systeemi pelittäisi ja ikkunat vapautuisivat huurteesta samalla kun moottori lämpiää.

Kesällä sen Webaston raitisilmapuhalluskytkentä toimii.

Onko kellään kokemuksia vai vienkö huoltoon?
en ole kovallakaan googlaamisella löytänyt ohjeistusta.

9

1286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hondalla.taivaaseen

      Mitäpä jos jättäisit ilmastoinnin manuaalille, puhallin 1 pykälä ja suuntaus tuulilasiin.

      Näin tämä on muilla autoilla toiminut.

      • lisäksi

        Ja lämpötila maximille


    • Climatronic

      Jos autossa on automaatti-ilmastointi, pitää tehdasasenteisen Webaston toimia oikein ja lämmittää myös auton sisätilat riippumatta siitä mihin asentoon automaatti-ilmastoinnin säätimet on jätetty. Näin ainakin saksalaisessa laatuautossani.
      Koko automaatti-ilmastoinnin idea vesittyy jos lämmittimen säätimet pitää Webastoa varten veivata johonkin muuhun kuin auto-asentoon. Japanialaisilla voi tietysti olla asiassa joku omituinen, muista poikkeava logiikkansa.

      • Kiimaronik

        Ja neuvosi oli...?


      • Klonkswagen

        Mistä lähtien saksassa on tehty laatu autoja?


      • Ville5v
        Klonkswagen kirjoitti:

        Mistä lähtien saksassa on tehty laatu autoja?

        Missä laatu kommentissasi? Laatuauto on yhdyssana.


      • Honda_korjaamolle
        Kiimaronik kirjoitti:

        Ja neuvosi oli...?

        "Jos autossa on automaatti-ilmastointi, pitää tehdasasenteisen Webaston toimia oikein ja lämmittää myös auton sisätilat riippumatta siitä mihin asentoon automaatti-ilmastoinnin säätimet on jätetty."
        Normaaliymmärryksellä aloittajan lämmitin ei toimi niin kuin pitäisi jos lämmittimen tulee toimia kuten Climatronic kirjoitti.
        Sulle tuottaa näemmä vaikeuksia ymmärtää kirjoitettua tekstiä ja tehdä tarjotusta tiedosta tarvittavat johtopäätökset, valitettavasti!


      • äidinkielenopelle
        Honda_korjaamolle kirjoitti:

        "Jos autossa on automaatti-ilmastointi, pitää tehdasasenteisen Webaston toimia oikein ja lämmittää myös auton sisätilat riippumatta siitä mihin asentoon automaatti-ilmastoinnin säätimet on jätetty."
        Normaaliymmärryksellä aloittajan lämmitin ei toimi niin kuin pitäisi jos lämmittimen tulee toimia kuten Climatronic kirjoitti.
        Sulle tuottaa näemmä vaikeuksia ymmärtää kirjoitettua tekstiä ja tehdä tarjotusta tiedosta tarvittavat johtopäätökset, valitettavasti!

        Ehkä asiaa sekoitti kun hän sanoi omistavansa saksalaisen laatuauton, todellisuudessa saksasta ei ole laatuautoa tullut 30vuoteen.


    • J_J_H

      Case closed

      Se oli viallinen IPCU-rele mikä ei ohjannut automaatti-ilmastoinnin puhallusta.
      Rele vaihdettu ja ohjelmoitu autoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6458
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      360
      5994
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2923
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      109
      2374
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      2048
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1774
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1178
    Aihe