CIVIC 1,8 VTEC, 2012 , Webasto, sisätilapuhallus

J_J_H

Hei, meille tuli otsakkeen mukainen Honda Civic jossa on bensawebasto tehtaan jäljiltä.

Webasto toimii muuten hyvin (moottori lämpiää), mutta en ole saanut sitä kytkemään sisätilan puhallusta päälle lämmitettäessä ja on epäselvää mihin "tilaan" automaatti-ilmastointi pitäisi jättää, jotta systeemi pelittäisi ja ikkunat vapautuisivat huurteesta samalla kun moottori lämpiää.

Kesällä sen Webaston raitisilmapuhalluskytkentä toimii.

Onko kellään kokemuksia vai vienkö huoltoon?
en ole kovallakaan googlaamisella löytänyt ohjeistusta.

9

1361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hondalla.taivaaseen

      Mitäpä jos jättäisit ilmastoinnin manuaalille, puhallin 1 pykälä ja suuntaus tuulilasiin.

      Näin tämä on muilla autoilla toiminut.

      • lisäksi

        Ja lämpötila maximille


    • Climatronic

      Jos autossa on automaatti-ilmastointi, pitää tehdasasenteisen Webaston toimia oikein ja lämmittää myös auton sisätilat riippumatta siitä mihin asentoon automaatti-ilmastoinnin säätimet on jätetty. Näin ainakin saksalaisessa laatuautossani.
      Koko automaatti-ilmastoinnin idea vesittyy jos lämmittimen säätimet pitää Webastoa varten veivata johonkin muuhun kuin auto-asentoon. Japanialaisilla voi tietysti olla asiassa joku omituinen, muista poikkeava logiikkansa.

      • Kiimaronik

        Ja neuvosi oli...?


      • Klonkswagen

        Mistä lähtien saksassa on tehty laatu autoja?


      • Ville5v
        Klonkswagen kirjoitti:

        Mistä lähtien saksassa on tehty laatu autoja?

        Missä laatu kommentissasi? Laatuauto on yhdyssana.


      • Honda_korjaamolle
        Kiimaronik kirjoitti:

        Ja neuvosi oli...?

        "Jos autossa on automaatti-ilmastointi, pitää tehdasasenteisen Webaston toimia oikein ja lämmittää myös auton sisätilat riippumatta siitä mihin asentoon automaatti-ilmastoinnin säätimet on jätetty."
        Normaaliymmärryksellä aloittajan lämmitin ei toimi niin kuin pitäisi jos lämmittimen tulee toimia kuten Climatronic kirjoitti.
        Sulle tuottaa näemmä vaikeuksia ymmärtää kirjoitettua tekstiä ja tehdä tarjotusta tiedosta tarvittavat johtopäätökset, valitettavasti!


      • äidinkielenopelle
        Honda_korjaamolle kirjoitti:

        "Jos autossa on automaatti-ilmastointi, pitää tehdasasenteisen Webaston toimia oikein ja lämmittää myös auton sisätilat riippumatta siitä mihin asentoon automaatti-ilmastoinnin säätimet on jätetty."
        Normaaliymmärryksellä aloittajan lämmitin ei toimi niin kuin pitäisi jos lämmittimen tulee toimia kuten Climatronic kirjoitti.
        Sulle tuottaa näemmä vaikeuksia ymmärtää kirjoitettua tekstiä ja tehdä tarjotusta tiedosta tarvittavat johtopäätökset, valitettavasti!

        Ehkä asiaa sekoitti kun hän sanoi omistavansa saksalaisen laatuauton, todellisuudessa saksasta ei ole laatuautoa tullut 30vuoteen.


    • J_J_H

      Case closed

      Se oli viallinen IPCU-rele mikä ei ohjannut automaatti-ilmastoinnin puhallusta.
      Rele vaihdettu ja ohjelmoitu autoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      66
      2382
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1367
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      65
      1115
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1077
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      77
      803
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      650
    8. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      648
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      23
      615
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      27
      571
    Aihe