Herrrliinin sanomat kertoo, että jopa puhelinneuvontaankin joutuu jonottamaan viikkoja, kenties kuukausia mutta lainalooshiin, jossa vuosia sitten natsien masinoimia "unelmia" toteutettiin, todellakin kuukausia !!
Mutta, miksi sopulit, mokut ja kuspiät jonottavat OP:n konttoreihin, kun samaan aikaan herrrliinin ja muiden porrvarien omistamat nk. koromankanavat mainostavat oikeisto-ylen tv-kanavilla ja jopa tuputtavat lainaa, aina 50 000 euroon asti, tosta vaan, ilman vakuuksia. Miksi moku ei käänny näiden puoleen ???
NO, moku, sopuli ja kuspiä ei nyt voi kääntyä kuin OP:n puoleen, koska kysymys on vanhoista lainoista, niiden maksuhäiriöistä ja - järjestelyistä. Kun jotain meni pieleen niissä palstankin kusiaisten mainostamissa "kissanpäivissä".
Lyhyesti: passskahousut ovat totaalivaikeuksissa velkoineen !!!
OP:n lainatiskeille jopa KUUKAUSIEN ruuhkaa !
11
696
Vastaukset
- oli.odotettua
Lyhennysvapaita haetaan ihan sikana, sanoo tuttu lainaneuvottelija
- sekomm.ariolioieassa
"Lyhennysvapaita haetaan ihan sikana,"
Vai niin vaikka pitäisi olla ne "kissanpäivät" ! Nollakorot ja mitäkaikkea muuta.
Ei, kysymys on tästä (sen vanhan kommarin tekstiä):
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14263886/nain-kapitalistit-karkkyvat-perintojasi-
Taisi olla oikeassa. Sillä, lyhennysvapaat eivät pelasta, ellei sitten sitä perintöä vain odoteta ! sekomm.ariolioieassa kirjoitti:
"Lyhennysvapaita haetaan ihan sikana,"
Vai niin vaikka pitäisi olla ne "kissanpäivät" ! Nollakorot ja mitäkaikkea muuta.
Ei, kysymys on tästä (sen vanhan kommarin tekstiä):
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14263886/nain-kapitalistit-karkkyvat-perintojasi-
Taisi olla oikeassa. Sillä, lyhennysvapaat eivät pelasta, ellei sitten sitä perintöä vain odoteta !Nollakoron aikaanhan lyhennysvapaat nimen omaan kannattaa käyttää.
Jos noin niin kuin järjellä erehtyy asioita ajattelemaan...- VonTuhnen
Kuulin tutulta pankinjohtajaystävältäni, että maksukyky on lopussa ja asuntojen hinnat romahtavat.
- eennnätys.tehdas
VonTuhnen kirjoitti:
Kuulin tutulta pankinjohtajaystävältäni, että maksukyky on lopussa ja asuntojen hinnat romahtavat.
Hintaromahdus on varsin looginen seuraus. Se on kun ampuisi puluparveen haulikolla. Muutama kuolee , kymmeniä haavoittuu ja muut pakenevat henkensä edestä, tällaista lahtarivertausta käyttääkseni.
Eikös se OP ollutkin kepulaisten pankki:
https://huutokaupat.com/nettihuutokaupat/4/asunnot-toimitilat-ja-tontit
Ja ainoahan mikä on "kasvussa" on ULOSOTTO !!!
- Vipillä_asunto
Pakko pyytää asuntolaina pankista, kun 50 tonnia kuitenkin aika harvalle riittää siinä asiassa. Eikä rahoitusyhtiö myönnäkään rahvaalle niin paljon, vaikka mainostaa.
- gergegegrergegegegre
Ensinnäkin, noissa vakuudettomissa lainoissa on yleensä järjettömän korkeat korot ja kulut. Kuka tahansa, jolla on vähänkin järkeä päässä, valitsee mieluummin vakuudellisen pankkilainan, jos se vain on mahdollista. Jopa siinä tapauksessa, että lainaa joutuu odottamaan kuukausia. Nuo vakuudettomat lainat ovat lähinnä pikavippejä ja ihmisten huijaamista.
Vai valitsetko mieluummin vakuudettoman lainan 20% korolla (normaali korko kulut huomioiden noissa mainitsemissasi lainoissa) vai vakuudellisen lainan pankista 2% korolla. Itse asiassa, jotkut saavat pankista lainan alle 1% korolla.
Ja muutenkin, nykyisillä koroilla ei lainaa kannata maksaa etuajassa, vaikka rahaa siihen olisikin. Itsekin kykenisin halutessani maksamaan koko asuntolainani kertalyhennyksellä, mutta en näe sitä vielä järkevänä (asuntolainani korko on vain 0,25%). Ja, kyllä, käytännössä kaikkien asuntolainojen ehdoissa on annettu mahdollisuus maksaa vaikka kerralla ilman euronkaan kuluja.
Ja muutenkin, olet ruikuttanut ja rääkynyt täällä palstalla yli vuosikymmenen. Jos kerran muka tiedät asioista, olet varmaan miljonääri. Jopa kaupan kassan tuloilla saa helposti kasaan yli 100 000 euroa tässä ajassa kuin olet täällä valittanut ja sillä ostaa hyväkuntoisen velattoman omakotitalon syrjäseuduilta nykyisilläkin hinnoilla. Jos et ole miljonääri, olet pelkkä kateellinen idiootti. - SuomenPystykoira
Jokainen, joka vetää yhtäläisyysmerkit noiden vakuudettomien sekä kalliskorkoisten luottojen ja pankin asuntolainan välille, on todennäköisesti luottotietonsa menettänyt kassukeijo.
Luulisi ymmärtävän eron 1,5 prosentin ja 15 prosentin vuosikorkojen välillä. Kas kun ei ehdottanut asunnon ostoa pikavipeillä. Tuolla järjenjuoksulla kannattaa pysyä tuhnuttajana ja jättää kaikenlainen rahan kanssa toimiminen vaikkapa virkaholhoojan vastuulle. - sopulille.nousuhumppaa
OP:n nykyisistä asunnonvälittäjistä tehdään kenties velkaneuvojia provisiopalkalla:
https://www.proliitto.fi/uutiset/tyomarkkinat/op-keskusyhteisokonsernin-ytt-paatokseen
Varmaa on se, että porukkaa lähtee talosta, sen verran on nyt asiasta informoinnissa venkulointia. Tämä johtuu siitä, että poorrrrrvarihallitus masinoi "nousukautta" ja sopulille ja mokulle ei saa selkosuomeksi sanoa, että lama on alkamassa ja pankit pienentävät näin "riskiä" -- työvoimariskiä !- näinhän.semenee
"Varmaa on se, että porukkaa lähtee talosta"
Toinen varma asia on se, että näin nopealla aikataululla tehty satojen henkilöiden toimenkuvan muutos yt-neuvotteluissa ei voi tarkoitaa muuta kuin että neitoset siirtyvät lainanjakotiskeiltä luotonvalvonnan ja takaisinperinnän tiskeille.
Jako on lopetettu, perinnät aloitettu.
- perintä.kasvaa
Irtisanomiset toteutuu täysimääräisinä, sillä asunnonvälittäjiä ei enää tarvita ja ulosottohan hoitaa perintähommat. Ja näitä viimemainittuja on enää jäljellä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀3377041Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis2946555Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai495776Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1685181Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi614013Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main2833987Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1433579Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan383308Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava33290HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok503211