Jonon vetäjä xxx911

Punainenbiil

Ajelin tänään Simosta Haukiputaalla pitkässä jonossa. Satasen rajoitusalueella letkaa veti tumma mitsu xxx911 ajaen koko ajan 80-90km. Vastaan tuleva liikenne vilkasta joten ohitusmahdollisuuksia ei ollut. Välissämme oli kolme autoa, jotka kääntyivät Iissä pois letkasta. Ajoin perässäsi Haukiputaan keskustan liikenneympyrään saakka.
Tajuatko kuinka paljon aiheutit vaaratilanteita, kun joillakin oli kiire ja tekivät uhkarohkeita ohituksia vastaan tulevasta liikenteestä huolimatta?
Autossasi on peilit, joista voit seurata keräntyykö taaksesi pitkä jono, joka kertoo, että Sinun on ajettava sallittua nopeutta tai päästettävä letka ohi siirtymällä vaikka levähdyspaikalle.
Kannattaa myös laittaa autoon navigaattori, joka ilmoittaa todellisen nopeuden.

2

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Äläroiku

      Tieodoksi, jonon hännillä olleelle. Jonon muodostaja oli iihin kääntynyt ajoneuvo, juuri hän joka ajoi mitsun kannassa kiinni. Niin vilkasta liikennettä ei ole eikä tule olemaan ettei yhden auton ohitus onnistu välillä, Simo-Haukipudas.

    • Skoda_kiihtyy

      Ohitus on vain uskalluksesta ja ajotaidosta kiinni. Ja tietysti autosta eli jos on tehoton kinneri, ei sillä pääse ohi tiukemmissa paikoissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe