Suusta viety leipä.

Kävin torstaina te toimen vaatimassa tapaamisessa viipurinkadun toimipisteessä jossa huonosti suomea puhuva virkailija otti minut vastaan ja sovittiin seuraavasta tapaamisesta ja muista asiaan kuuluvista toimenpiteistä ja kuinka ollakkaan seuraavana päivänä tuli lappu jossa todetaan että työnhakuni ei ole voimassa jätettyäni menemättä sovittuun tapaamiseen. Miten tätä asiaa pitäisi hoitaa? Virkailija aulassa voisi todistaa läsnäoloni paikalla? Miten toimin sillä edessä on karenssi mitä ilmeisemmin virkailijan toimesta joka on jättänht työnsä suorittamatta.
4259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

kaipaan apua tässä voiko todella olla näin että menetän työttömyyskorvauksen?? APUA!

Äänestä
  • Voi pikku provo Elina. Kyllä me täällä 24 sua autetaan. Me luvataan sulle, että sun rahat on tilillä maanantaina ja asiat järjestyksessä. Sun ei tarvi ottaa sinne työkkäriinkää yhteyttä me AUTETAAN JA LUVATAAN! näin..

    Äänestä

Ei sinun tarvitse muuta kun soittaa sinne te-keskukseen maanantaina ja sanoa, että kävit siellä. Työntekijä on varmasti kirjoittanut tietoihisi jotain käynnistä. Jos tiedät henkilön nimen kenellä kävit, niin pyydä puhelu hänelle. Hän ihan varmasti muistaa sinut.

Minulle on käynyt pari kertaa niin, että työttömyyskorvaus on katkaistu työntekijän virheen vuoksi. Soitin molemmilla kerroilla te-keskukseen ja he ilmoittivat heti kelaan, että työmarkkinatukea voi jatkaa. Tuloihini ei ehtinyt tulla mitään katkoksia.

Asia selviää maanantaina ihan varmasti soittamalla. Hyvää viikonlopun jatkoa Sinulle ja palaa asiaan maanantaina te-toimiston kanssa.

Äänestä

Heidän turvakameransa on tallentanut käyntisi. Voit kirjoittaa selostuksen käynnistäsi; mitä sanottiin, millainen haastattelupaikka oli, miltä virkailija näytti, mikä hänen nimensä oli. Jos haluat, voithan väittää, että äänitit tapaamisen. Virkailija ei voi tietää, puhutko totta. Seuraavalla kerralla vie todistaja mukanasi kaikkiin tapaamisiin, äänitä, ja vaadi virkailijan allekirjoitus lyhyeen dokumenttiin, jossa ilmoitat käyneesi siellä, pvm ja asia ja päätökset.

Kännykkäsihän myös paikantaa sinua koko ajan. En tiedä, voiko paikantamisen uhri itse saada tuota tietoa, mutta jos teet rikostutkintapyynnön valehtelevasta virkailijasta, ehkä poliisi pääsee käsiksi tuohon dataan?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ElinaK kirjoitti:

Kävin torstaina te toimen vaatimassa tapaamisessa viipurinkadun toimipisteessä jossa huonosti suomea puhuva virkailija otti minut vastaan ja sovittiin seuraavasta tapaamisesta ja muista asiaan kuuluvista toimenpiteistä ja kuinka ollakkaan seuraavana päivänä tuli lappu jossa todetaan että työnhakuni ei ole voimassa jätettyäni menemättä sovittuun tapaamiseen. Miten tätä asiaa pitäisi hoitaa? Virkailija aulassa voisi todistaa läsnäoloni paikalla? Miten toimin sillä edessä on karenssi mitä ilmeisemmin virkailijan toimesta joka on jättänht työnsä suorittamatta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu