Ehkä olisi paras tuntea sinut kokonaan niitä hankalimpia piirteitäsi myöten. Karisisi loputkin illuusion aiheuttamat jälkijäristykset.
Mihin ihminen ihastuu toisessa? Mikä ylläpitää ihastumisen tunnetta ja mikä on se voima, joka pitää parit yhdessä elämän lopouun asti?
Onko se tahdonvoima ja mistä tuo tahto kumpuaa?
Onko se pienestä kiinni..
En otsikoi
16
993
Vastaukset
- luulenettä
Toisessa pitää olla jotain erityistä omaan silmään jolloin kiinnostus säilyy. Siihen vielä tahdonvoimaa päälle.
- jokuvaintäältäjostain
Eikö sitä kuitenkin sanota että ensivaikutelma pitää usein paikkansa? (Ellei nyt ole kyseessä joku ihan psykopaatti tapaus, tosin heistäkin ehkä voi huomata jotain outoa jos osaa kuunnella vaistojaan.)
Sähköinen kemia kahden ihmisen välillä, se on kyllä arvoitus, kai se jotain alkukantaista biologiaa on. Sitten on rakkaus, joka alkaa kun tuntee toisen läpikotaisin ja rakastuu siihen illuusion alta paljastuvaan ihmiseen kaikkine vikoineenkin. Näin ainakin itse pohdiskelen. Ulkoiseen olemukseen tai sitten sisäiseen kauneuteen. Kemia pitää yllä ihastumista tai se asia mihin on iskenyt silmänsä.
- viheliäinensattuma
Mitä tuo paljon puhuttu kemia tarloittaa? Taistelevat Virtasetkin taitavat omata sen, joten ilmeisesti se ei tarkoita ruusuilla tanssimista. Kaunis profiilikuva muuten.
viheliäinensattuma kirjoitti:
Mitä tuo paljon puhuttu kemia tarloittaa? Taistelevat Virtasetkin taitavat omata sen, joten ilmeisesti se ei tarkoita ruusuilla tanssimista. Kaunis profiilikuva muuten.
No ainakin sanon että toinen puoli tuntuu sopivalle yms.
No kiitos :D
- mörköveimielen
Selittäkää tämä. Vahva ihastus ihmiseen, jonka kaikki huonot puolet on heti pinnassa. On käytökseltään tyly ja muut tuomitseva. Kaikki hänessä sotii omia elämänarvojsi vastaan.
Onko ihastunut masokisti? Vai onko tämä juuri sitä selittämätöntä tunnetilaa mihin kaikki sielun kumppanuudet, suuret rakkaustarinat perustuu?- Seuraasydäntä
Tai sitten hänellä ollut huolia ja on purkanut huonoa oloaan väärään ihmiseen?
Joskus sitä satuttaa eniten niitä joista eniten välittää, syytä en osaa sanoa.
Kannattaa varmasti tutustua häneen paremmin ja selvittää millainen ihminen on pohjimmiltaan kyseessä.
Luulen että näet hänessä myös jotain hyvää koska välität.
Sanoisin että seuraa sydämesi ääntä, se kertoo sinulle miten toimia. - seonvähänniinkin
Sanoisin tähän vähän sitä mikä yleensäkin koskee esim.parisuhdetta. Parisuhdekin on suhteena erilainen kuin esim. suhde työkavereihin, tuttuihin, ystäviin eli pinnallisemman ja vähemmän tuntemisen myötä kiinnostuksen osoitus, asioista puhuminen ja niiden jakaminen voi tuntua helpommalta. Parisuhde toimiaakseen vaatii enemmän sitoutumista, sietämistä niin heikkouksien kuin hyveiden osalta, mutta toimivana myös antaa enemmän kuin mikään muu suhde. Itse olen parisuhdeihminen ja toimimaton suhde ja/tai suhteettomuus on itselleni onnea vähentävä asia.
- Tyhmä
Ja sullako on ihan järki?
- mitenkenenkikohalla
Sitä se voi olla kun aletaan liikaa etukäteen selvittelemään. Jotkut ne saatta oikeen hakea niitä hankalia piirteitä.
- Ikäjayerbeustiöanne
Nimi s.posti riittää
Vastaan sitten - voi
Kunnioitus toista kohtaan oltava molemmin puolin. Toisessa pitää olla sit jotain, joka synnyttää tuntemuksia. Huonot piirteet voi vaikeuttaa tilannetta myöhemmin?
- jumittuukoliikaa
Se voi olla ongelma, ne huonot piirteet, mutta osataanko ratkaista tilanne niin että sopiva ilmapiiri löytyy.
- voi
jumittuukoliikaa kirjoitti:
Se voi olla ongelma, ne huonot piirteet, mutta osataanko ratkaista tilanne niin että sopiva ilmapiiri löytyy.
Kompromissejä oltava, ei voi olla liian jyrkkä joustoakin oltava. Kukaanhan meistä ei ole täydellinen. Tietty periaate kuitenkin oltava käyttäytymisessä. Huomioitava toista sopivasti, liika voi olla liikaa? Ikävät yllätykset voi olla kohtalokkaita.
- pinkkihöyhenole
mikä nimi s.posti? eikö tuo s.posti tarkoita, että sähköposti
- omapaontyhmyytensä
Mä en oikeestaan enää usko parisuhteisiin niin, että turhaan tuo yksi stalkkeri aikaansa käyttää vakuutellakseen kuinka paska olen. Oikeestaan ainoastaan se, että joku tulee upeilla prinsessavaunuilla minut noutamaan voi muuttaa käsitykseni parisuhteista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭1998050Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa1023804"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin1323684Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.43078Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma892981Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni1502599Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.472496- 1442124
- 701592
Miksi suorittamisesta tulee
Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a651439