Pystyykö ajoneston ohittamaan VAG laitteella?

Vikoja

Pystyykö ajoneston ohittamaan esim VAG laittella helposti. Saa ilmeisesti netistä tai motonetisä. Vanha auto näyttää ajoneston vikakoodia vaikka ajoneston valo ei vilku. Välillä lähtee käyntiin ja välillä ei. On hankala vika, kun en ole ihan varma johtuuko se ajonestosta vai olisko jotain muuta, jos nyt kuitenkin se ajoneston saisi pois niin sitten se ei ainakaan ole se. Jollain tee se itse menetelmällä. Vanhaa autoa tuskin kannattaa merkkikorjamolla käyttää. Eihän sen tarvitse olla edes päällä, koska ei kukaan vanhaa autoa kähvellä. Olisin tosi kiitollinen neuvoista. Tai voisko vika olla muualla vaikka heittää mm ajoneston vikakoodia.

6

7733

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ajonestin

      Ei voi ohittaa, tai ohittaminen on kalliimpaa, kuin korjaaminen. Yleensä VAG ajonesto sammuttaa auton muutaman sekunnin päästä käynnistymisestä, eikä estä käynnistymistä. Jos vain suoraan starttaat auton (pitämättä virtoja ensin päällä montaa sekuntia) ja se ei lähde käyntiin, ei vika ole ajonestossa.

      Yleisin vika ajonestossa on ajoneston kelan vika, se temppuilee yleensä erityisesti kosteilla keleillä. Sen saa yleensä toimimaan pelkästään purkamalla ja puhdistamalla kelan, ja sen liittimen.

    • ajonestin

      Miten ajoneston saisi kokonaan pois, en ole keksinyt. Olen nyt vaihtanut kaikki mahdolliset anturi ja suodattimet, mutta aina vaan ilmoittaa ajonestosta, vaikka ongelma varmaan on muualla.

    • Vikojakinon

      Miksiköhän käynnistämisvaikeudet näkyy erilaisina vikakoodeina, jotka ei sitten pidä paikkaansa. Tai niitä korjaillessa aika kuluu muttei itse ongelma? Sitä on ihmetelty useampi vuosi. Moottori pyörii mutta ei aina jaksa pyörähtää liikkeelle tai sammuu heti, varsinkin kuumana.

    • Saab9-5

      Kampiakselin asentotunnistin.

    • Anonyymi

      Venttilinvarren kumit tai kärjet.
      Voi olla myös jarruvika, tähän tyylin veikataan👴🏿👴🏿👴🏿

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      372
      1682
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1256
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      129
      1211
    4. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      148
      1111
    5. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      25
      954
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      852
    7. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      57
      611
    8. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      168
      607
    9. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      113
      544
    10. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      510
    Aihe