Itseopiskelu

MestariksiSynnytään

Kuinka moni palstalaisista itseopiskelee kamppailutaitoja? Miten treenaat itsenäisesti? Tiedostatko oman oikean tason vai elätkö fantasiamaailmassa? Mitä osa-alueita treenaat? Kotona, metsässä, jossain muualla - missä? Tietääkö kukaan muu siitä että harjoitat kamppailutaitoja vai onko se sinun oma salaisuutesi? Miksi treenaat yleensä ja miksi et mene vaikka johonkin lajiseuraan?
Vastaan itse muutamaan kysymykseen: Kyllä opiskelen itsenäisesti. Treenaan itsenäisesti ilmaan ja välineisiin. Tiedostan oman tason hyvin. Treenaan lyöntejä ja potkuja ja torjuntoja pääsääntöisesti. Kotona sekä metsässä treenaan. Muutama ystävä tietää, että treenaan näin. Treenaan siksi koska lyöminen ja potkiminen on yksinkertaisesti kiva ajanviettotapa. En mene mihinkään lajiseuraan, koska en ole lajisukovainen, ei kiinnosta maksaa siitä että saa treenata, eikä mikään yksittäinen laji tai tyylisuunta ole vaikuttanut mielenkiintoiselta. En ala rajoittamaan tekniikkavalikoimaa sen takia että treenaisin jonkin lajin tai tyylin tavalla.

1

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vuosi1995

      Täällä yksi itseoppinut! Olen ollut muutamassa tilanteessa elmän aikana ja pistänyt ns. muistiin ne jutut, millä selvisin tilanteista. Kirjotin tämän vastauksen hetki sitten Krav maga-puolelle, mutta snon nyt tässäkin: Jokainen osaa ilman mitään hiton seuratoimintaaki pahoinpidellä lievästi ja törkeästi. Suomessa vaan rahastetaan teitä idiootteja, mut mikäs siinä, ei onneksi itse tarvi maksaa mistään että oppisin satuttamaan tarvitatessa yksinkertaisesti ja suoraviivaisesti. Ehkä olen väkivaltainen persoona, ehkä en, mutta itse en ole ikinä tarvinnut siihen mitään seuraopetusta, että oppisin lyömään ja potkimaan ja irrottautumaan erilaisista otteista. Peruskouluaikoina vapauduin liikuntatunnilla niin, että löin kuristajan kurkkuun peukalolla, tuohon aatamin omenan alapuolelle olevaan monttuun. Tuli refleksin omaisesti, ei ollu taustana mitään vitun rahastuslajia. Juoksin kertomaan likunnanopettajalle tapahtuneesta ja seuraukset selviettiin koulun sisällä. Toisessa tapauksessa välitunnilla aikoinaan onnistuin torjumaan lyönnin yksinkertaisella käden huitaisulla, siihenkään ei mitään lajiopettajaa tarvinnut erikseen selittämään, että miten se lyönti torjutaan. Se tuli automaattisesti. Opettaja ehti estää pahemmat tappelut siinä tilanteessa. Aikuisiällä 4 vuotta sitten baarissa jouduin tilanteeseen, jossa toisen seurueen jätkä vittuili ja käveli uhkaavasti kohti. Siinä pärjäsin niin, että tönäisin sitä täysillä rintakehään. Tilanne loppui, kun järjestyksenvalvojat tulivat paikalle. Mitään aseita vastaan en ole Suomessa koskaan joutunut toimimaan, enkä sitä toivokkaan. Mutta siltä varalta olen hommannut lupavapaan turvasumuttimen ja tiedostan senki, ettei sekään välttämättä auta, esim jos vastatuuli. Mutta onpahan olemassa. Lajiopetukseen en ikinä aio mennä koska ne ei tarjoa mitään uutta ja ihmeellistä. Normaalilla ihmiselllä on 2 kättä ja jalkaa, ja tiedän 8 yksinkertaista ja suoraviivaista lyöntiä ja 3 potkua. Jälleen, ilman että olisin siihen mitään vitun rahastuslajia tarvinnut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      156
      2677
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      198
      1935
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1696
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1638
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1401
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      74
      1078
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1040
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      191
      944
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      67
      911
    Aihe