Hello!
Onko jollain ollut sellaisia oireita,että esim. kävelylenkin aikana tai sen jälkeen, on mennyt kuin sähköisiä impulsseja läpi vartalon päästä jalkoihin, jos päätä taivuttaa alaspäin? Entäpä toisen silmän osittaista näön sumenemista?
MS-taudin oireet
5
5994
Vastaukset
- Minä vaan
Itse olen sairastanu MS-tautia n.20v.
En ole varma voisko sulla olla sitä mutta
itselläni myös näitä sähköisiä tuntemuksia kun
taivuttaa päätä alaspäin jopa istuessa.
Näköhermotulehduksia olen pitänyt useita ja
sillon on näön heikkenemistä rajusti ja erittäin
voimakas kipu silmän takana kun katsoo äkkiä ylös. - p.e.t
luin tosta jostakin, oisko ollu l'hermitten oire tai jotain vastaavaa... voin olla täysin väärässäkin...
- j-o-h-a-n-n-a
Juu, sehän se on. Neurologin mukaan se voi olla ensimmäisiä ms-taudin oireita, joiden perusteella ms-tautia epäillään.
- Faust
j-o-h-a-n-n-a kirjoitti:
Juu, sehän se on. Neurologin mukaan se voi olla ensimmäisiä ms-taudin oireita, joiden perusteella ms-tautia epäillään.
Sehän se tosiaan L'Hermitten oire. Itselläni oli about vuoden ja sitten meni ohi. Siihen tottui kyllä. En silloin tiennyt diagnoosista ja kuvittelin kaikilla olevan joskus vastaavia tuntemuksia. Tyhmä minä:)
Näön sumeneminen rasituksessa johtuu sairastetusta näköhermontulehduksesta. Rasituksessa ja kuumassa vanhat, ohi menneet oireet saattavat palata väliaikaisesti. Menevät toki ohi rasituksen myötä.
- jen
mulla on ollut vastaavia oireita johtuen selän rakennehäiriöstä joka jumittaa lihakset ja kuormittaa hermoja. tsekkauta siis ensiksi tukirakenteesi kunto ennen kuin epäilet ms:ää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175093Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1012321- 1352008
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee481878Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171680"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551276Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu117947Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää48851Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.303831Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24664