Mistähän mahtaa olla kyse, kun oikean silmäni näkökentässä on esim. valkoista taustaa tai sinitaivasta vasten katsottaessa (lähelle n.1mm ja kauas katsoessa n. 1cm) mustareunainen rinkula jossa keskellä musta piste. Ei näytä samanlaisilta kuin lasiaisessa olevat rihmat ja rinkulat. Tämä mustareunainen rinkula näyttäisi silmän muodolta ja sisin musta piste mustuaiselta. Olen käynyt TK:ssa lääkärillä joka ei tiennyt mistä voisi johtua, ja laittoi kysymyksen Oysi:n lääkärille joka oli sanonut olevan näitä rihmoja. En osannut selittää tarkemmin tästä rinkulasta :( Pitäisi kaiketi käydä yksityisellä silmälääkärillä jos olisi varaa. tämä rinkula on näkynyt n. puoli vuotta, välillä epäselvemmin ja välillä tarkasti. Tietäisikö joku mistä tässä on kyse?
Rinkula näkökentässä
7
1808
Vastaukset
- Virapeli
Reikä verkkokalvossa.
- Rinkulainen
Kiitos vastauksesta. Pitääpä käväistä lääkärissä toisen kerran.
- Eilääkärille
Älä mene mihinkään ”lääkärille” vaan todellakin SILMÄlääkärille.
- Rinkulainen
Ei ole varaa yksityiselle, käyn tk:n lääkärillä jos saisin lähetteen Oys:iin jatkotutkimuksiin...
- dfsafgdsafg
Rinkulainen kirjoitti:
Ei ole varaa yksityiselle, käyn tk:n lääkärillä jos saisin lähetteen Oys:iin jatkotutkimuksiin...
Riippuu paikkakunnasta. Oulussa ei ainakaan pari vuotta sitten terveysasema reagoinut silmäasioihin mitenkään, vaan "ohjasi yksityiselle". Toisin sanottuna voi olla, että saat myös kehotuksen mennä yksityiselle, mikäli asut Oulussa, tai sun asuinkunnassa on samat käytännöt.
- Rinkulainen
Kävin tänään yksityisellä silmälääkärillä(erikoislääkäri), kun minulla on noin viikon ajan ollut näkökentässä(oletettavasti vasemman silmän) jos esim. kännykän näyttöä tai tietokoneen ruutua katsoo(pimeässä/hämärässä näkyy selvemmin) ja sitten vaikka valkoista seinää. Näkökenttään tulee musta läpinäkymätön isohko kuvio(tämä ei näy jatkuvasti mutta päivittäin kyllä) samantyyppinen ilmiö jos erehtyy vaiikapa taskulamppua tai aurinkoa vilkaisemaan, niinkuin palaisi kuvio erkkokalvolle tai jotain.
Tuolla silmälääkärillä käynti oli yhtä tyhjänkanssa, kun yritin selittää tuon asian ja mainitsin myös tuon ensimmäisessä viestissä olevan rinkulan, lääkäri vain selitti että nämä rihmat lasiaisessa ovat normaalia, minkä jo tiesinkin ja kun yritin pariin otteeseen väittää vastaan ja selittää näitä mustia kuvioita, lääkäri vain totesi että oli mitä oli.(vasemman silmän verkkokalvolta?löytyi pientä rappeumaa, näkö on -8 paikkeilla molemmissa silmissä)
Että semmonen lääkärissä käynti. Pitääköhän tässä ootella lisä oireita ennen päivystykseen menoa jos sieltä saisi lähetteen eteenpäin? tai löytyykö keltään parempia neuvoja?- Rinkulainen
^Siis vasemman silmän silmänpojan pientä rappeumaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986298KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3555795Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602783Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072218Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071908- 1251754
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191633Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811300- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331098