Onko kokemuksia ranneverenpainemittarista, onko sellainen hyvä? Tai osaako joku vinkata mistä saisi tavallisen mittarin sellaisella mansetilla jonka ympärysmitta olisi min. 48 cm, kaikkialla sanotaan että niitä isoja mansetteja on, mutta myynnistä ei tunnu löytyvän kuitenkaan.
Vastaukset 5
- ihan.hyvä
Olen ostanut Tokmannista rannemittarin alle kympillä. Tällä hetkellä mainostaa sitä taas. On Ideale merkkinen, säädettävä rannemansetti 13,5 - 19,5 cm, muistipaikat mittaustuloksille jne. On ihan normaaleja lukemia näyttänyt. Luotan, ettei ainakaan kovin paljon heitä olkavarsimittaukseen verrattuna.
- 60vuotias
Minulla huonoja kokemuksia rannemittarista, näytti ihan ufolukemia.
En suosittele. Osta laadukas käsivarsimittari, jollaisen saat alle satasella. On niin tärkeästä asiasta kyse, ettei kannata sortua leluihin. - 118_69
Apteekista ostin Omron rannemittarin. Oli kerran mukana terveyskeskuksessa testimielessä, ja yhtäaikaisella mittauksella oli hyvin linjassa terveyskeskuksen olkavarsimittarin kanssa.
- hggjj
Itselläni on sekä tavallinen vp-mittari (jota käytän kotona) sekä Omronin rannemittari, joka kulkee kaupungilla aina mukana olkalaukussani. Sillä mittaan verenpaineen tarvittaessa vaivihkaa esim. kahvilassa, puistonpenkillä yms. ja joskus kotonakin sängyssä loikoillen.
Olen pitänyt kirjaa mittauksista lääkärin neuvosta kolmen vuoden ajan ja vertaillut myös mittareiden lukemia. Rannemittari on ollut luotettava, tarkka ja kätevä. Ostin sellaisen vaimollekin viime jouluna lahjaksi. - värisee_ja_lepattaa
Minä hankin Braunin käsivarsimittarin (en tosin muista mistä, netistä kuitenkin), koska siinä oli sekä iso että pieni mansetti mukana. Tiesin, ettei se pieni minulle riitä. On tuota "lihasta" sen verran. Olisin ostanut rannemittarin, mutta siitä olen kuullut pelkästään huonoa. Minulle mittaaminen on hiukan hankalaa, koska en voi mitata vasemmasta käsivarresta. On rintasyövän takia poistettu imusolmukkeet, joten sitä ei kannata kiristää, voi tulla turvotus takaisin. Joudun nyt vaan opettelemaan vasemman käden käyttöä sen mansetin laitossa, ei se niin hyvin suju kuin oikeakätisenä oikealla kädellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 921556
- 831052
- 67957
Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?
Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su374956Oikea nainen
On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t177914- 94831
- 64623
Olen pahoillani mies ihan kaikesta
Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on60612- 37588
Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin
Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta165584