Mikähän mahtaa olla uusin sovellus tuohon tarkoitukseen?
Tämä on ollut ennen: https://www.kde.org/applications/utilities/jovie/
"Jovie is umaintained and no longer released by the KDE community."
KDE ja Text To Speech?
6
265
Vastaukset
- ei-omaa-koke-mut-luotan
https://www.slant.co/topics/8053/~text-to-speech-software-for-windows
https://www.quora.com/What-is-the-best-text-to-speech-software
Google haku: text to speech software
Täs tuolta quara:sta Animaker Voice, näyttää ok
https://www.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=667XNIANda0 - Turbo-Urpo1
On tainnut kaikkien teksti -> puheeksi ohjelmien kehitys laantua.
Festvox-Suopuhe asennus ohjeet
https://www.linux.fi/wiki/Festvox-Suopuhe
Käyttö esimerkki:
sano Terve, minä puhun kun käsketään.
Espeak
Asennus ohjeet:
*Mintissä esiasennettu.
Käyttö esimerkki:
espeak -v fi "Terve, minä puhun kun käsketään."
GeSpeaker
Asennus ohjeet:
sudo apt-get install gespeaker
Käyttö esimerkki:
Löytyy asennuksen jälkeen Ääni ja Video valikosta.
Jovie
Asennus ohjeet:
sudo apt install jovie
Käyttö esimerkki:
Löytyy asennuksen jälkeen kellon vierestä panelissa.
*Mintissä esiasennettu.
Tämä on hiukan epävarmaa, olenko itse sen joskus asentanut, mutta minulla oli valmiina. - Puhesyntetisaattori
Tosi surkeita ovat Jovie Espeak KDE:ssa
Vanhemmissa KDE:ssa (esim. 4.10) oli hyvä ja toimiva KDE:n
Linux - festival - puhesyntetisaattori jossa toimi suo-puhe hyvin.
Selaimistahan löytyy hyviä Text To Speech-lisäohjelmia.
Ne tosin toimii ainoastaan nettiyhteyksillä web-selaimissa.
Google Chromen saa esim. tuon lisä-osan Speak Any Text
https://chrome.google.com/webstore/detail/speak-any-text/ckdcladimoocjeeiopknkdmpppmpeagb?hl=fi
Firefoxiin myös löytyy, tosin taso on sama ku Google Kääntäjä, koska se on sama. - ere4r
Harmi, että linux puoli taantuu pc:ssä ja ohjelmia ei enää kehitetä. Taitaa mäkit vielä linux väkeä mukanaan.
- Turbo-Urpo1
Minä olen hautonut ajatusta kuinka saisi tehtyä jonkin ohjeen, animaation sijasta videona, jossa tuo puhepuoli hoidetaan puhesyntetisaattorin avulla. Tässä on intoa laimentanut se etten halua tehdä YouTube tiliä, mutta täällä on 𝚃𝚘𝚗𝚒 jolla olisi tuo puoli hallussa, joten jos satut lukemaan voisit rustata malliksi videoosi ääniraidan puhesyntetisaattorin lukemasta tekstistä. Olisi kiva katsoa minkälainen siitä tulee, ja kuinka hankalaksi se menee.
- wittuunwin
Pilvinpimen uusia ohjelmia syntyy... se että kehittäjä kuolee, ei ole Linuxin vika. Ainahan on se lähdekoodi josta voit alkaa kehitellä jotain omaa juttua..? mitään pc-vientiäs ei ole olemassakaan.
korkeintaan on että heitän tämän viimeisen läppärin vittuun, ja en koskaa enää sotkeudu elektroniikkaan, joka kaikki on todistetusti perseestä. Kun et usko niin miksi windows on imenyt haittaohjelmia vuosikymmeniä ja eikun imeminen kiihtyy. Ubuntuun ei ole haittaohjelmia. maksullinen winpaska korruptoi markkinat...!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2578960IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3116227Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661340Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61291- 1091101
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.78949Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut60857Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43768MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk310680Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23676