Haaraniitit?

Harrastelijaentisöijä

Minkä alan liikkeissä myydään haaraniittejä? Mieluiten vielä ruostumattomia. Rautakaupassa ainakaan niitä ei ole, kuten ei juuri muutakaan rautatavaraa yleisimpiä pultteja lukuunottamatta.

Ja toinen kysymys: Onko tekonahka sopiva ja kestävä mopon/moottoripyörän istuimen päällinen? Onko niitä eri laatuja ja mikä paras? Tai onko joku muu materiaali parempi?

7

1842

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Neulova

      Google-haku sanalla "haaraniitti" tuottaa vaikka mitä tuloksia, tosin ruostumattomuudesta ei ole takeita. Tavallinen haaraniitti on toimistotarvike, siksi niitä ei juuri saa oikeista rautakaupoista.

      "Yleiskauppoja":
      https://www.biltema.fi/toimisto---tekniikka/toimisto/toimistotarvikkeet/paperiliittimet/haaraniitit-100-kpl-2000034971
      https://www.clasohlson.com/fi/Haaraniitti/34-9672
      https://www.karkkainen.com/verkkokauppa/farnia-15-mm-50-kpl-haaraniitti
      https://www.puuilo.fi/Haaraniitti-25mm-50kpl/rasia

      Askartelukauppa: https://www.sinelli.fi/haaraniitit-pit-20-mm-kulta-70kpl

      Haulla tulee myös kaikenlaisia "hassuja" haaraniittejä, joiden pää on jokin kuvio tai timantti tms, mutta arvelin, että olet kiinnostunut ihan tavallisesta kupukantaisesta haaraniitistä, joten linkitin vain ne tuohon ylös.

      • Harrastelijaentisöijä

        Nimi on oikea, mutta tuote aivan väärä kaikissa noissa linkeissä.

        Etsinnässä on sellainen, jonka kuvittelisin tehdyksi tavallisesta iso- ja matalakantaisesta kupukantaniitistä, jonka varresta osa on sahattu halki. Tosin en puolivalmisteeksi käypästä isokantaista niittiäkään ole kaupan hyllyissä nähnyt.
        Pitääkö se joka-ainut tarvekalu tehdä alusta asti itse?

        Kauppojen hyllyt kyllä notkuvat kaikenlaista värikästä rihkamaa, jota kukaan ei halua ostaa. Sitä mitä kaupasta haet, sitä ei ole eikä edes tunnisteta! Oulun Ruskossa Ojan Raudasta kysyin taannoin lattarautaa, johon myyjä: "Mitä se sellainen on?"
        Eihän rautakaupassa rautaa myydä eikä pulttikaupassa pultteja muutamia tavallisimpia lukuunottamatta. Kaikkea muuta rihkamaa kyllä löytyy.

        Tänään kiertelin rautakaupat, pulttikaupan ja kaikenmaailman rihkamakaupat, mutta ei vain löydy haaraniittejä eikä M7 lukkokantapultteja. Olemme vihdoinkin päässeet siihen tilaan, missä Neuvostoliitto oli 1970 -luvulla: kauppojen hyllyt notkuvat huonolaatuista tavaraa, mitä kukaan ei halua ostaa, mutta sitä ei ole, ei tule eikä tilatakaan, mitä asiakas haluaisi ostaa.
        Muutenkin kauppatavaroitten laatu on lähes kauttaaltaan tehty Stalinin määräysten mukaan: Määrä on tärkeintä, laadulla ei mitään väliä. Hyvänä esimerkkinä vaikkapa suomalaiset Jalaksen ja Sievin jalkineen turvakengät. Mallit ovat OK ja uutena hyviä (paitsi hirmukalliita), mutta jo piankin pohjat alkavat murenemaan, mitä ilmiötä ulkomaalaisissa turvakengissä ei ole vaikka niitä saa toistasataa euroa halvemmalla kuin tätä kotimaista roskaa.
        Kengistä puheenollen ostin noin v 1964 kalliit juhlakengät. Kotimaiset TopManit. Parin päivän päästä satuin kävelemään vesilätäköstä sillä seurauksella, että pohjat irtosivat. Samalla paljastui, että välipohja (täyte) oli tehty kovalevystä. Kuivasin kengät ja liimasin pohjat kontaktiliimalla. Eivät irronneet sen koommin.


    • Neulova
      • Harrastelijaentisöijä

        Nuo ovat kaikki popniittejä, tosin mainoksessa väärillä nimillä.


    • mpman
      • Harrastelijaentisöijä

        Kiitoksia! Ainakin kuvat ovat oikeista, tosin kaikkia ei ole varastossa ja saisivat olla pitempiä. Pitää ottaa yhteyttä...
        Istuimenpäällisien löytymiseen suhtaudun skeptisesti. Kyseessä on 60 v vanha Mobylette -mopo, jonka istuimessa kaikki ei-rautaiset osat pitää uusia, osa rautaisistakin. Joku sen ensimmäisen kappaleenkin on Ranskassa joskus tehnyt, epäilemättä ammatti-ihminen, mutta pakko yrittää itse...


      • mpman

        ok.. olis ollu puu satula, olis ollu helppo veistellä :) Onnee yritykseen..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      211
      14774
    2. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      18
      2170
    3. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      38
      1853
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      137
      1232
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      95
      1220
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      22
      1100
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      882
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      73
      765
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      80
      703
    10. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      80
      698
    Aihe