Vaellus käsivarren erämaassa - HALTIN VALOITUS 201

RauhasiLuonto

11

450

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kalliopojan_Äitee

      Vai valoitus. Käytiinkö edes Haltin huipulla Norjassa vaiko vain rajapyykki kiertämässä?

      Pelletouhua valoittaa yhtään mitään. Menkää edes oikeaan vuoristoon tai jotain.

      • oivoinäitäoivoi

        Mikä ihmistä vaivaa? Sinä täällä trollaat Kalliopoika videontekijää ja kaikkia muitakin! Tässä sinulle taas sitä päiviteltävää! Katso ja kommentoi mitä taas on vialla. https://youtu.be/noZq67Wkwl8


      • Kalliopojan_Äitee

        Armova! Onko pakko?

        Viat: tylsää, ei mitään draaman kaarta, pitkästyttävää, kökkö leikkaus, samaa kuvakokoa pullonpohjan läpi kuvattuna, väsyttävää, surkea ääni,


      • Anonyymi
        Kalliopojan_Äitee kirjoitti:

        Armova! Onko pakko?

        Viat: tylsää, ei mitään draaman kaarta, pitkästyttävää, kökkö leikkaus, samaa kuvakokoa pullonpohjan läpi kuvattuna, väsyttävää, surkea ääni,

        Tässä Kalliopoika youtube video.
        Lapin erämaassa retkeilyä. Urho Kekkosen Kansallispuisto, Puilakkalampi. 16.9.2023.
        https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?mid=1fIU_CXh4sZKNsXniwqP4NZqtsxOZWh0&usp=sharing Tähän Google karttaan merkitsen kaikki retki ja vaelluspaikkani. Klikkaa sinistä pallukkaa niin pääset katsomaan paikkaan liitetyn videon.
        https://youtu.be/nh8OPf3kVu8


      • Anonyymi
        oivoinäitäoivoi kirjoitti:

        Mikä ihmistä vaivaa? Sinä täällä trollaat Kalliopoika videontekijää ja kaikkia muitakin! Tässä sinulle taas sitä päiviteltävää! Katso ja kommentoi mitä taas on vialla. https://youtu.be/noZq67Wkwl8

        Ei kannata katsoa, ei mitään käsikirjotusta vaan sekalaisia otoksia


    • Pitkä

      Hei, tosi kiva videokertomus Haltin valloituksesta. Hyvin olet dokumentoinut reissun ja fiilikset. Jos tämä oli eka videokertomuksesi vaellukselta, niin olet kyllä onnistunut tosi hyvin! Ainoa miinus videoissa oli ääni: musiikki on liian isolla. Toisekseen: olen vaellusvideoiden kohdalla alkanut miettiä, että kannattaako niihin ylipäänsä musiikkia laittaa... No, se on vain sellainen pointti, jota olen toisinaan miettinyt vaellusvideoita katsellessani: musiikki joissakin videoissa pilaa tunnelman... Maku asia.

      Sitten se asia. Se paksu, yksinäinen tunturikoivu on tärkeä maamerki hiihtovaeltajille ja moottorikelkkailijoille. Talvella ko. koivu erottuu valkoisesta maisemasta. Ethän sinä vain siitä koivusta katkaisuut sitä oksaa, josta teit lusikanvarren? Tuolla tuntureilla ei oikeastaan tunturikoivuja pitäisi katkoa, eikä niistä oksia riipiä. Sitä varten vaeltajilla on trangiat mukanaan, ettei tarvi niitä hienoja koivuja tuhota nuotioita varten.

      Se yksinäinen paksu koivukin kuolee niissä karuisa olosuhteissa, jos sen oksia katkotaan.

      Mukavia vaellusreissuja!

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Valloitus!
      Ehkä tyhmin termi luonnossa liikkumisen yhteydessä. Vuorikiipeilijät eivät milloinkaan puhu "valloituksesta" koska ymmärtävät että huipulla käyminen on isommista asioista kiinni. Ehkä se sopiikin näihin kävelymaastoihin jossa käydään jonossa "valloittamassa" sama paikka.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      https://youtu.be/vN0FwcGv-bA Vaellus Hammastunturin erämaassa johdattaa kulkijan Ivalojoen Kultalalle – paikkaan, jossa Lapin hiljaisuus, kultahistorian tarinat ja erämaan voima kohtaavat.

    • Anonyymi

      Eräänä päivänä parrakas eräretkeilijä ja sisällöntuottaja päätti lähteä vaeltamaan Suomen korkeimmalle huipulle, Haltin tunturille. Hän oli kokenut luonnon ystävä, joka rakasti jakaa kokemuksiaan ja tarinoitaan seuraajilleen. Reppu selässä ja kamera valmiina hän astui polulle, joka johti kohti tunturin huippua.

      Matkan edetessä taivas alkoi tummua nopeasti, ja pian ympärillä oli täydellinen pimeys. Sumu ja pilvet peittivät maisemat, eikä edes kuutamo valaissut polkua. Parrakas retkeilijä ei kuitenkaan hätääntynyt. Hän kaivoi repustaan otsalampun ja sytytti sen. Sen kirkas valo leikkasi pimeyden läpi ja valaisi polun, joka kiemurteli kohti huippua.

      Otsalampun valossa hän jatkoi kiipeämistä, askel askeleelta, kunnes saavutti Haltin huipun. Siellä, pimeyden keskellä, hän kohtasi yllätyksen: joukko parrakkaita norjalaisia partiolaisia, jotka olivat eksyneet ja olivat hädissään. Heidän kasvoillaan näkyi helpotus, kun he näkivät valon ja kuulivat ystävällisen äänen.

      Retkeilijä auttoi norjalaisia löytämään turvallisen reitin alas. Pelastumisestaan kiitollisina partiolaiset kutsuivat hänet leiriinsä, joka oli pystytetty lähelle tunturin juurta. Leirissä he ojensivat hänelle erityisen kunnianosoituksen: Haltin valoittamisen kunniakirjan ja kauniin lyhdyn, joka symboloi valon kantajia tässä maailmassa.

      Leirin iltanuotion äärellä parrakas retkeilijä huomasi erityisesti yhden norjalaisen partiojohtajan, jolla oli yhtä komea parta ja lämmin katse. He alkoivat jutella, ja retkeilijä puhui vihjailevaan sävyyn, antaen ymmärtää, että tämä kohtaaminen oli jotain enemmän kuin pelkkä sattuma. Nuotion loimussa syntyi hiljainen yhteys, joka lupasi uusia seikkailuja ja ystävyyttä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      71
      7448
    2. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      71
      7186
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      152
      5886
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      54
      4827
    5. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      20
      4129
    6. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      3780
    7. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      31
      3417
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      37
      3348
    9. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      80
      2833
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      209
      2442
    Aihe