- Tyytymättömien asiakkaiden palauttamien koneiden myyminen uusina ja uuden hinnalla ilman minkäänlaista mainintaa "tehdaskunnostuksesta". No, ainakin puheet huonosta jälleenmyyntiarvosta voidaan heittää romukoppaan.
- Takuuajan aloittaminen siitä päivästä kun laite on toimitettu Applelta jälleenmyyjälle eikä suinkaan siitä päivästä kun asiakas on vastaanottanut ostamansa läjän.
- Jälleenmyyjien asiakasrekisterien varastaminen märkkinointi- ja ohimyyntitarkoituksiin
Kyllä tuo Omppo on innovatiivinen.
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=23137&tyyppi=1
PS. Huomatkaa Tietokone -lehden Macciin seoneen toimituksen uutisen sekaan tunkema Power Mac mainos. Mahtaakohan kyseessä olla uusi vai käytetty PowerMac?
- Takuuajan aloittaminen siitä päivästä kun laite on toimitettu Applelta jälleenmyyjälle eikä suinkaan siitä päivästä kun asiakas on vastaanottanut ostamansa läjän.
- Jälleenmyyjien asiakasrekisterien varastaminen märkkinointi- ja ohimyyntitarkoituksiin
Kyllä tuo Omppo on innovatiivinen.
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=23137&tyyppi=1
PS. Huomatkaa Tietokone -lehden Macciin seoneen toimituksen uutisen sekaan tunkema Power Mac mainos. Mahtaakohan kyseessä olla uusi vai käytetty PowerMac?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Eri asia on sitten todistaa se oikeudessa. Ja ennen sitä tämä on vain väite muiden väitteiden joukossa.
nimimerkki NOLOA!!, kiitos tästä postauksesta. Asiassa on vain yksi ongelma: Windows ei muutu siitä yhtään paremmaksi. Päinvastoin, se muuttuu kohta suhteellisesti paljon nykyistäkin huonommaksi, kun Tiikeri tuloo...
Täällä Suomessa Applen takuu alkaa ihan varmasti ostopäivästä ja kestää kuluttaja-asiakkaalla käytännössä kaksi vuotta, joista toinen kuluttajansuojan virhevastuun piikkiin. Voit siis huoleti siirtyä vanhanaikaisesta virusimuristasi 2000-luvun tietojärjestelmäympäristöön, parahin NOLOA!!.
Kuka on puhunut Windowsista mitään? Teillä Mac-uskovaisilla on joku merkillinen pakkomielle kääntää jokainen keskustelu Microsoftiin, joka on pääasiassa softatalo, toisin kuin käytettyä rautaa uutena trokaava Apple.
"Täällä Suomessa Applen takuu alkaa ihan varmasti ostopäivästä ja kestää kuluttaja-asiakkaalla käytännössä kaksi vuotta, joista toinen kuluttajansuojan virhevastuun piikkiin."
Vai että ihan kahden vuoden takuu... Ehei. Kyllä se on vain ihan 12 kk takuu, joka ei ole yhtään sen ihmeellisempi kuin muillakaan 12 kk takuulla varustetuilla laitteilla.
Mitähän todisteita sulla on, että Apple trokaa käytettyä rautaa uutena? Voisit vaikka esittää ne tässä nyt. Vai sekoitatko epäilykset ja todisteet? Se olisi tyypillistä Windows-uskovaisen käytöstä kyllä.
Muistaakseni kuluttajaviranomaisen tulkinnan mukaan tietokoneen tulee kestää kaksi vuotta, on se Apple tai joku muu, ja myyjä vastaa että kestää. Muilla valmistajilla on suurempia vaikeuksia kuin Applella tehdä kestävä ja viaton kone, ainakin amerikkalaisten vikatilastojen mukaan.
Minunko pitäisi todistaa vireillä olevan oikeustaistelun syyttäjäosapuolen väitteet tosiksi? Aivan samalla tavalla voisin pyytää sinua faktatiedolla osoittamaan syytteet ehdottoman vääriksi... tai paljastamaan Kyllikki Saaren murhaajan nimi. Mikäli se olisi mahdollista, silloin varmaan oikeusjärjestelmän voisi lakkauttaa tarpeettomana.
Kysymyksessä on kuitenkin joukkokanne, joka ei suinkaan ole vain yhden uutena hankkimiinsa käytettyihin kierrätyslaitteisiin ja takuuvilppeihin ym. vilunkiin pettyneen/kyllästyneen entisen Mac-käyttäjän näkemys, vaan tapauksia on useita (kymmeniä/satoja/tuhansia?). Ainakaan saatavilla olevian tietojen valossa ei siis ole ainuttakaan syytä epäillä syytteiden paikkansapitävyyttä.
Onhan toki mahdollista että Apple kovapalkkaisen lakimiesarmeijansa kanssa onnistuu jollakin lakiteknisellä vippaskonstilla kumoamaan syytteet, elleivät satu olemaan liian kiireisiä ahdistelemaan Applen "sisäpiiritietoa" jakavia webbisaitteja ylläpitäviä teininörttejä ja ei-toivottua informaatiota levittäviä journalisteja.
tarvi mitään todistaa, vaan tuon vaikutusta-tyypin. Ethän sä ole tähän keskusteluun vielä osallistunutkaan. Tervetuloa vaan.;)
aika huono juttu, jos noin on päässyt käymään. saa apple heittää sitten huonontuneen maineensa myötä hyvästit isommille markkinaosuuksille! mutta onneksi on mac-fanaatikkoja, niin ei firma koskaan kuitenkaan kaadu. :D