Ammattilainen kommentoi Riikka Moilasen tapausta

"Äärimmäisen typerä teko ja ammattitaidotonta kriisiviestintää"

"Hänen olisi pitänyt pyytää anteeksi ja sanoa, että tämä oli ihan järkyttävä moka: sanoa, että käytin sellaista sanaa, jota ei olisi saanut käyttää enkä ajattele näin."

–Hän ei hoitanut tätä tilannetta ammattitaitoisesti ja hän saa siitä nyt maksaa. Mielestäni on äärimmäisen typerää sanankäyttöä ihmiseltä, joka on vastuussa sekä Pihlajalinnan johtajana että kaupunginvaltuutettuna ihmisten hyvinvoinnista.
8145
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kaiken kaunistelijat ja kauhistelijat pelkäävät todenpuhujaa ja hankkiutuvat hänestä eroon, aivan kuten pihlajalinnan hallitus ei kestänyt Riikka Moilasen rehellistä vertausta.
Moilanen puhui täyttä faktaa ja asiaa jota muut ei uskalla ääneen sanoa vaikka samoin ajattelevatkin.
Hyvä että joku sanoo asiat niinkuin ne ovat.
Kuinkahan kauan suomella on varaa elättää kaikenmaailman joutoväkeä jotka eivät edes halua itse ottaa vastuuta elämästään vaan maksattavat elämänsä toisilla ja aiheuttavat elämäntyylillään lisäksi paljon ylimääräisiä kustannuksia yhteiskunnalle?
Moilanen ei sanomisellaan syyllistynyt rikokseen, siksi poliisi ei tutki eikä syyttäjä syytä.
Siksi olisikin mielenkiintoista nähdä pihlajalinnan perustelut hänen irtisanomiselleen, ainakaan rikosperusteinen ei irtisanominen voi olla.
Pelkästään yhden sanan takia tehty irtisanominen kuullostaa naurettavalta hätävarjelun liioittelulta ja hyttysen ampumiselta tykillä.
Ei pitäisi olla niin arka, tulee niitä vielä oikeastikin pahoja paikkoja.

Äänestä
  • Eikös suomi ottanut suuren määrän "kaikenmaailman joutoväkeä" elätettäväkseen?
    "kaikenmaailman joutoväestä" osa oli olevinaan paperittomia tullessaan maahan.

    Äänestä

  • paperittomat kirjoitti:

    Eikös suomi ottanut suuren määrän "kaikenmaailman joutoväkeä" elätettäväkseen?
    "kaikenmaailman joutoväestä" osa oli olevinaan paperittomia tullessaan maahan.

    Sipilä otti avosylin vastaan, sanoi että meille saa tulla ja antoi oman talonsakin tulijoiden asuttavaksi. Voiko lapsellisempaa ja hölmömpää ihmistä enää olla? Ja tuollainen on sitten vielä valtakuntamme johdossa! Voi meitä...

    Äänestä

  • nimerkki hyssytelynvaltakunta. Kuulutko itse tuohon elätettävänä olevaan kaikenmaailman joutoväkeen? Tämä on siis vain kysymys, ei väite.

    Äänestä

  • Valtakunnanhyssyttelijä kirjoitti:

    nimerkki hyssytelynvaltakunta. Kuulutko itse tuohon elätettävänä olevaan kaikenmaailman joutoväkeen? Tämä on siis vain kysymys, ei väite.

    Lottoappa sitä!

    Äänestä

”Sairauksista ja elämäntilanteesta riippumatta jokaisen ihmisen elämä on arvokas ja ihmisarvo on loukkaamaton kaikissa tilanteissa.”

”Moilasen ala-arvoisissa puheissa elää vahvasti Sipilän hallituksen ’tekemisen meininki’. Se tiivistyy ylimielisyyteen ja vähäosaisilta leikkaamiseen. Toisaalta on kai niin, että tällaisissa puheissa näkyvät ihmisten todelliset arvot ja ajatukset, vaikka niitä kuinka pyytelisi anteeksi jälkikäteen”,

”Jotenkin Sipilän hallituksen henki vähäosaisia kohtaan näkyy keskustalaisessa retoriikassa”

Äänestä
  • Itsehän suomalaiset äänestivät rahamiesten edusmiehet valtaan suomessa ja nyt itkettää sitten.
    Milloin isonrahan edustajat ovat tavallista kansaa ajatelleet muuna kuin lypsylehmänä?
    Pitäisi miettiä vähän ennen kuin äänestää niin ei tarvitsisi jälkikäteen itkeä...
    Josko jo tulevissa vaaleissa kansa osaisi äänestää oman parhaansa mukaan? Tuskin...
    Nyt on köyhät jo kyykyssä, seuraava rahamiesten hallitus painaa ne rähmälleen, hyvä jos ei jo suohon polje... Mutta pääasia että rahamiehillä menee hyvin, lisää vaan miljonäärejä hallitukseen!

    Äänestä

Väittäisin näin että lääkärikeskus sinällään ei ollut pahoillaan Riikan sanavalinnasta, ei niillä ole mitään moraalia muutenkaan. Ei siellä selliaisia hoideta, joilla ei ole vara maksaa kalliisti. Lääkärifirma pelkäsi markkinoiden reaktiota elleivät selkeästi reagoi toimitusjohtajan puheisiin. Yleisesti ottaen lääkärifirmat kiertävät veroja sen kun ehtivät, joten on aivan turha puhua mistään lääkärifirman moraalista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


potkut kirjoitti:

"Äärimmäisen typerä teko ja ammattitaidotonta kriisiviestintää"

"Hänen olisi pitänyt pyytää anteeksi ja sanoa, että tämä oli ihan järkyttävä moka: sanoa, että käytin sellaista sanaa, jota ei olisi saanut käyttää enkä ajattele näin."

–Hän ei hoitanut tätä tilannetta ammattitaitoisesti ja hän saa siitä nyt maksaa. Mielestäni on äärimmäisen typerää sanankäyttöä ihmiseltä, joka on vastuussa sekä Pihlajalinnan johtajana että kaupunginvaltuutettuna ihmisten hyvinvoinnista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu