Kilahti moottori -98 mazdasta ja vaihdatin siihen koneen. Kone näyttää päälle päin eriltä, mutta toimii kyllä v!ttuilematta. Mikä kone tämä voisi oikein olla? Tässä on mm: puolat venakopan päällä (entisessä erillinen puola, mistä lähti tulpanjohdot). Imu- ja pakosarja erilaiset tässä. Mekaanikko oli kyllä laittanut kilahtaneen moottorin imu/pakosarjan tähän uuteen moottoriin liittimien vuoksi.
Ei tästä löydy mitään tietoa oiken mistään.
Onko tämä edes 2.0? Vetoja kyllä on ja ehkä enemmän kuin aiemmassa, joten sikäli uskon ettei ainakaan 1.8 ole. Niin ja kaasuläppäkotelo oli myös erinlainen.
Jos jollain olisi tietoa niin olisin kiitollinen ja olisihan se parempi ostaa myös varaosia tähän. Onko tämä sitten 2000-> mallin kone, joka googletettuna näyttää samalta kuin -98 moottori.
Mazda 626 2.0 moottori
5
506
Vastaukset
- Kivafoto
Onko sul kuvia matzasta
- RMB54
Jospa kysymyksessä on alun perin japanin liikenteeseen rekisteröidyn auton moottori? Jos näin on, tulee olemaan ongelmia varaosien saatavuuteen.
Japanilaisissa autoissa on pakokaasumääräykset erit kuin meillä täällä. Vähän vaikuttaa siltä, koska ulkoisissa laitteissa on eroja. Näiden moottorin muissakin osissa voi olla eroavaisuutta. Esimerkiksi venttiilit voi olla eri mitoituksilla.
Jos löydät moottorin numeron, niin sillä maahantuojalta moottoritiedot.
Jos moottorin koko ja teho ovat kasvaneet tai pakokaasupäästörajat muuttuneet, tulee lain mukaan tehdä autoon muutoskatsastus.
Yksi mahdollisuus on, että moottori on GG-mallisesta autosta. 1998 on GF. GG on ketjuvetoinen. Tuli v.2002. - MastaOnPop
Kiitos vastauksista! Käytin auton jo leimalla ja katsuri ei huomannut moottorinvaihtoa mitenkään ja sanoi päästöjen olevan mainiot. Samalla kun laitettiin uus kone niin laitettiin myös jakopää ja kaikki hihnat uusiksi eli on hihnalla. Muuten osat passasi, mutta vanhasta moottorista piti ottaa joku pyörä tähän uuteen moottoriin. Eli todennäköisesti tämä on juurikin japanin liikenteeseen tarkoitettu moottori pienillä eroavaisuuksilla EU -moottoriin.
Googlettelin lisää näitä moottoreita viime yönä ja näyttäisi siltä, että on 2001-2003 mazda protegen alkuperäinen kone ja koneissa onkin reilusti eroavaisuuksia nimenomaan kehittyneempään suuntaan.
Tässä esimerkki ja mullekkin tuli automaatissa kiinni ollut kone, oma oli manuaali. https://jdmracingmotors.com/en/mazda/mazda-6-fs-20-l3-motors/1442/
Eli koko olis pysynyt samana ja tehot nousseet 15hp miinuksena imu -ja pakosarjan vaihto vanhasta.- kfjsdkkdfkjfdkl
Voisikohan tuo olla vain uudemman version moottori? Noihin aikoihinhan monessakin autossa perinteinen virranjakaja heitettiin museoon ja tilalle tuli joka sylinterille omat puolat.
Mazda 626 sai faceliftin joskus vuonna 2000 jolloin on saattanut se moottorikin uudistua?
Jos tuo moottori on hyväksyttävä vaihtomoottori autoon niin sama kai sillä on ajaa, tuon ikäisellä autolla ei liene kauheasti enää elämää jäljellä muutenkaan...
- MastaOnPop
Näkyy olevan vm 2000-2002 mazda 626 sama moottori kuin -98. Ainakin kaikissa myynti-ilmoituksissa missä on kuvia konepellin alle. Mullakaan ei ollut tarkoitus tätä autoa kauan pitää, mut kone vaihtoineen tuli sen verran tyyriksi että sama muutama vuosi päästellä kun kuitenkin lähes pelkkää työmatkaa sahaan. Ja pelleiltään tosi hyvä. Jos se tuo protege on ollut hieman kalliimpi auto niin siihen on tuotu moottorin viimeisin kehitysversio ja 626 ei ole vaivauduttu päivittämään. Sitten 2002 tuli 6 mazdaan jo kokonaan uusi kone.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/2131722Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1411455- 721238
- 541173
- 741065
- 109999
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva55960Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla6921Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53870- 82850