Luterilaiseen kirkkoon kuuluminen itsestäänselvyys

ainaisjäsen

Luterilaiseen kirkkoon kuuluminen on aina ollut minulle ja lähes kaikille suomalaisille itsestäänselvyys. Kristinusko merkitsee paitsi uskontoa, niin myös laajaa eettistä pohjaa ajattelulle, jolle länsimainen kulttuurimme perustuu. Suomen evankelilais-luterilainen kirkko on tuttu ja turvallinen rakenne, johon kuuluminen on meille suomalaisille luontevaa.

24

589

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • karppaa2

      Aika paljon puhuit läpiä päähäsi. Tämän vuoden lopulla kirkkoon kuuluu alle 70% kansasta. Samoin pakkokastettavia tulee olemaan hieman runsaat 60%. Kirkko suorastaan syöksyy alaspäin, kuin lehmänhäntä.

      Jos kuitenkin itsellesi tulee parempi mieli, niin jatka ihmeessä itsepetosta.

    • Aivan totta, luterilaiseen kirkkoon kuuluminen on monelle itsestäänselvyys.

      Vapaa-ajattelijoiden jäsenyys sen sijaan on oma valinta.

    • päihdetyön_strategia

      Putosin kärryiltä aloittaja trollin toisen lauseen kohdalla. Mitä tekemistä luterilaisella kirkolla on kristinuskon kanssa????? Aloittaja ei ole tosissaan, kunhan iltapäiväpuhteiksi provoili.

      • Hemmo_h

        Luterilainen kirkko edustaa yhtä kristinopin lahkoa. Onhan niitä lahkoja muitakin, laskutavasta riippuen 10 - 30 eri suuntausta.


      • kkuunteleva_kirkko
        Hemmo_h kirjoitti:

        Luterilainen kirkko edustaa yhtä kristinopin lahkoa. Onhan niitä lahkoja muitakin, laskutavasta riippuen 10 - 30 eri suuntausta.

        Luterilainen kirkko ei edusta kristillistä oppia.


      • Hemmo_h
        kkuunteleva_kirkko kirjoitti:

        Luterilainen kirkko ei edusta kristillistä oppia.

        Miten niin ei edusta kristillistä oppia? Ei se varmaan edusta kristillistä oppia jonkun muun lahkon mielestä. Luterilaisten mielestä tämä toinen lahko ei edusta oikeata oppia! Eihän näistä ota Pirukaan selvää (tai ehkä juuri se ottaakin...)


      • päivänselvää

        Koska se ei elä eikä toimi Raamatun mukaisesti.


    • voinollaväärässäkin

      Kun luin MTV:n jutun Kiihtelysvaaran kirkon poltosta epäillystä hänet tuntevien luonnehdintoja ko. henkilöstä: "Isänmaamielinen hiljainen hissukka, hiljainen reppahousu", niin minusta tuntuu että hän allekirjoittaisi aloituksesi muuten, mutta ei sen loppua, vaan on sitä mieltä että noin sen PITÄISI olla, mutta ei ole kun evl. kirkko on pettänyt isänmaan myönteisellä suhtautumisellaan (muslimi)pakolaisiin. Tästä kostona kirkon sytyttäminen?

      'Isänmaamielinen' tässä tapauksessa = Suomi on kristitty maa = muslimit eivät kuulu tänne? Tuskin tuhopolttajan kristillisyyteen juuri muuta kuuluukaan?

      Kaikki edellä esittämäni on toki pelkkää spekulaatiota!

    • Erotkaaaaaa

      Kaikki itsenäisesti ajattelevat järkevät ihmiset eroavat kirkosta, mistä mahtaa johtua ettei he halua kuulua ja ennen kaikkea rahoittaa tuota yhteiskunnalle tarpeetonta humpuukia joka ei noudata edes edudkunnan säätämiä lakeja! Kirkkoon kuuluu kohta enää maaseudun vähäpojat ja muut syrjäytyneet jotka ei ymmärrä erota tai osaa? Eroakirkosta.fi ja rahasi jotka nyt menevät mm. piispojen ökyelämään jää sinulle etkä enää ole maksajana noiden tekopyhien "uskonveljien" kirkollisverojen väärinkäytöksissä!

    • "Luterilaiseen kirkkoon kuuluminen on aina ollut minulle ja lähes kaikille suomalaisille itsestäänselvyys. Kristinusko merkitsee paitsi uskontoa, niin myös laajaa eettistä pohjaa ajattelulle"

      Kuka kirjoitti teoksen nimeltä "Von Juden und Ihre Lügen"?

    • Erotkaaaaaa

      Kaikille viisaille ihmisille on itsestäänselvyys erota kirkosta! T: Eroakirkosta.fi

    • Tässä oli paljon hyviä kommentteja siitä, miksi ei kuulua kirkkoon.

      Kun itse luin evankeliumia ja kaikkia niitä kirosanoja ja juutalaisten panettelua ja syyttelyä, katsoin, että en voi allekirjoittaa tätä oppia ja erosin kirkosta.

      En ymmärrä myöskään sitä, että mitä moraalista tässä voisi olla, arvoista puhumattakaan, koska näen sen törkeänä rasismina, jonka seurauksista, järkyttävistä hedelmistä voidaan lukea historiasta.

      • ghku

        Tämän uutisen takiako tämän päivän kirkostaeroamisluku nyt jo 90?


      • ghku kirjoitti:

        Tämän uutisen takiako tämän päivän kirkostaeroamisluku nyt jo 90?

        Sepä se. Ei minulla ainakaan ole mitään muuta syytä tiedossa.


    • kohtapukkaasenkin

      suomalaiset alkavat yhä enemmän muistuttaa järvikalaamme särkeä!

      tuntomerkitkin sopivat, eli lähes aina punaiset silmät ja toinen asia, eli eivät tunnusta mitään uskontoa.

      kolmaskin tunnus toimii eli ovat varsin usein verkossa.

      odotelllaan selkäevän kasvua, joka sekin hidastuu liiallisen selällään makaamisen pitkin sohvia, takia.

      • purppuriurkuri

        Varsinkin virsiä veisatessa ne silmät pullistuu, kuin harjanvarret.


    • Jack2018b

      Niin minullekin, itsestään selvää. En edes ajatellut asiaa.
      Kunnes täysi - ikäsenä aloin miettimään asiaa. Kyse ei ollut uskosta, vaan siitä tosiasiasta, että jumalaa ei ole.
      Miksi siis kuuluin kirkkoon?
      Ei mitään syytä.
      Lopulta sain sen verran itsestäni irti, että ajoin jonnekin kirkon virastoon ja erosin.
      Tuitui tosi hyvältä, todella.
      Yli 30 vuotta sitten, ei ole koskaan kaduttanut. Päinvastoin.

    • Miltä
    • 1234567---

      Lähestulkoon kaikkia Suomalaisia on petetty vauvasta vaariin. Monet julistavat, että sapatti ei kuulu enää Uudenliiton kristitylle.
      Jumala kirjoitti omalla sormellaan sapattikäskynkin kivitauluihin MUISTA. Siis muista pitää Jumalan antama sapatti pyhänäpäivänä.

    • hjkhps

      Kuluvan marraskuun aikanakin jo 7000:lle luterilaiseen kirkkoon kuuluminen oli kaikkea muuta kuin itsestään selvyys - he kun erosivat kirkon jäsenyydestä. Vuoden alusta lukien eronneita on jo yli 38 000 eiliseen mennessä, ja vilkkain erokuukausi, joulukuu, on vasta tulossa.

      Viimeisen 15 vuoden aikana jo 660 000 evl. kirkon jäsentä on eronnut kirkosta netitse eroakirkosta.fi-sivuston kautta.

    • setänasse

      Ei se nyt ihan itsestäänselvyys ole tämä kirkkoon kuuluminen. Minkäs sille voi, jos kakarana kastetaan, eikä sitten vanhemmalla iällä enään järkiinnyttyään, nämä uskon asiat enään kiinnosta ja sitten erotaan. Suorastaan rikollista toimintaa on kirkon taholta rituaalisesti kastaa ymmärtämätön lapsi kirkollisveron tulevaksi maksajaksi. Niin ja sitten vielä tulevien kirkollisverojen lisäksi tulevat tälle kastettavalle valtion ottaman velan takaisinmaksuun osallistuminen kykyjensä mukaan aikuistuttuaan. Toisaalta taas näillä näkymillä erojen suhteen, niin luulisi nyt vaikkapa kirkkoherrankin kauluspahvien alkavan hieman kiristää kaulaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      22
      2048
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      85
      1880
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      74
      1827
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1573
    5. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      487
      1441
    6. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1424
    7. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      48
      1217
    8. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      22
      1119
    9. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1089
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      72
      1078
    Aihe