Moro,
olen mahdollisesti ostamassa Brava 80 sensazione autoa ja nyt tahtoisinkin tietää jotain siitä:
1) Koe ajolla(aivan alussa) tuntui pientä nykimistä, onko tuo ns "ominaisuus" vai johtui siitä että on mahdollisesti vain seissyt hieman aikaa?
2)Tuo integroitu stereo systeemi kyllä hieman häiritsee, joten onko tieto voiko siihen laittaa lisäksi CD soitinta?
3)Kertokaapa kaikkea hyvää/huonoa kyseisestä autosta:
-korjaushinnat
-onko paljon "pikku" vikoja
-jne.
Kiitti.
-Steve
olen mahdollisesti ostamassa Brava 80 sensazione autoa ja nyt tahtoisinkin tietää jotain siitä:
1) Koe ajolla(aivan alussa) tuntui pientä nykimistä, onko tuo ns "ominaisuus" vai johtui siitä että on mahdollisesti vain seissyt hieman aikaa?
2)Tuo integroitu stereo systeemi kyllä hieman häiritsee, joten onko tieto voiko siihen laittaa lisäksi CD soitinta?
3)Kertokaapa kaikkea hyvää/huonoa kyseisestä autosta:
-korjaushinnat
-onko paljon "pikku" vikoja
-jne.
Kiitti.
-Steve
Vastaukset 4
Vanhimmat
Onko auto 1.4-12V koneella vai 1.2-16V? Itsellä on tuo 1.4 versio vm.98, joka on yksipisteruisku. Muuten olen ollut autoon tyytyväinen mutta ruisku ei toimi aina ihan odotetulla tavalla. Vissiinkin lämpötila-anturissa on joskus kosketushäiriötä tms. ja kaasu alkaa pumpata, mutta en ole viitsinyt vikaa vielä korjuuttaa.
Tuosta 1.4-12V koneen kulutuksesta olen kuullut kauhutarinoita, jotka eivät mielestäni ole aivan oikeutettuja. Itsellä sekalaisen enemmän tai vähemmän kaupunkipainotteisen ajon kulutus on vaihdellut 6.6 - 9.2 l/100km. Yleisimmin kulutus on ollut 7-8 l välissä, enkä ole mikään taloudellisen ajon mestari. Nykiminen ei kuulu tuon nöyrän moottorin ominaisuuksiin, pitkä seisonta on voinut vaikuttaa, kannattaa ajella autolla pitempi lenkki.
Auton ajettavuus on ihan ok, joskin melkoisen tuuliherkkä. Eräs hieman yllättävä juttu on ollut maalin kuluminen pois osittain ovien kynnyksistä ja takakontin eräistä kohdista. Takakontin reunoissa näköjään "kumitatit" ovat hanganneet maalia pois. Silti ei ole alkanut ruostua.
Tuossa meikäläisen autossa on "high" radio, johon saisi cd-boxin takakonttiin, johdot ovat vissiin valmiina. Voisihan siihen vaihtaa tavallisenkin mankan sovitusosan avulla.
Itse olen ajanut autolla viime kesästä n.16tkm ilman suurempia ongelmia (paitsi se anturin oikuttelu). Kannattaa muistaa, että jakopään hihnan vaihtoväli on 60tkm, vaihto merkkiliikkeessä kait 250 - 330eur ?
Muuten en itse meinaa autoa merkkihuollattaa kun takuukin on ohi, öljynvaihto ja omat tarkistukset riittää. Olen ollut tyytyväinen tähän asti.
Meillä oli -97 malli vuoden (ostettu uutena)ja seuraavaa jäi mieleen:
hintaan nähden tilava ja painava
merkistään huolimatta tukevan ja laadukkaan oloinen
Olin myös kuullut juttuja suuresta kulutuksesta, mutta uskoin silmiäni nähdesäni aidon Bosch Monomotronic ruiskun enkä pettynyt. Kulutus oli normaali ottaen huomioon pienen koneen ja tiuhat välitykset. Vuoden keskiarvo 8.0
- ko malli on pitänyt hintansa käsitttämättömän hyvin. Myytiin vuoden vanhana kolme vuotta sitten päivän markkinahintaan 73kFIM ja nyt sen arvo olisi vielä kait 60kFIM, siis 3 vuotta myöhemmin.
- sivutuuliherkkä
- etujousituksessa jotain hämärää. Täräyttää terävässä kuopassa kummallisesti.
- suomessa asennetut keskuslukitukset ei pelaa, kun joku alihankkija laittaa niitä. Vaihtoivat tosin takuuna toimivat moottorit takaoviin.
- Ns Hi radio ei häikäissyt ominaisuuksillaan mutta täytti tehtävänsä.
Multa häipy ajovalot, täyty vaihtaa viiksikytkin,2100 vanhaa markkaa aika kallis!
60.000 huolto ja jakohihnan vaihto olis maksanu 3090mk mutta pienellä tinkauksella parissa merkkihuollossa 2020mk. Eli kannattaa TINGATA!
Pieni varoituksen sana on paikallaan. Käy katsomassa keskustelua "Voiko terve mies ajaa...
Keskustelua on käyty vilkkaasti ja näkökulmia on monenlaisia.
Sitten sanon vielä, että meidän persereiät
mätänee kuin banaaninkuoret, kun meidät haudataan.
Siinä mielessä Fiiat on kuin haudassa mätänevä persereikä tai pois heitetty banaaninkuori.