avensis v.m. 2002 lämmityslaite ei anna lämpöä

rauski

vaikka moottorissa on normaali lämpö. lämmityslaitteesta ei saa tulemaan lämpöä kun jonkin verran. kesällä pärjää. mutta talvella on huonoa.olisko jollakin tietoa tällaisesta ongelmasta.

7

243

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TyyppivikaaPukkaa

      Vaihtoon heti, kohta paukkuu kansipahvi.

    • Sontavehe

      Ilmoo jo haukanna kun ei sulla nesteet kierre hytissä, suopi hyväs lykys laittoo uuven sylinterinkannenkii ku halki poikki männynä.

    • aloittelevaviinimaisteri

      Varmista että vesipumppu on ehjä

    • Eiooniikuennen

      Termostaatti..tai liekkö lämppärin kenno kuin ryyteessä..

    • Samavikarahikainen

      Tässä asiallinen vastaus. Yleisohje en ole kokeillut Aveen.
      Tarkista että moottorin jäähdytin (ehdottamasti avaat vasta kun kone on kylmä) on aivan täynnä jos ei ole niin lisää samanväristä jäähdytysnestettä mitä siellä on ja vettä, molempia samanverran. Sitten lisäät paisuntasäiliön täyteen samaa ainetta.
      Nyt laitat koneen käyntiin lämppärin täysille ja puhallustakin paljon, lähdet ajelemaan ajelet tunnin ellei hyttiin tuleva ilma muutu selvästi kuumaksi niin ajat (lämpimällä koneella) todella jyrkkään mäkeen ja käytät autoa siinä 15min samalla kaasutellen ja sitten käännät auton ja kaasuttelet toiset 15 min.
      Jo ajaessa ja viimeistään mäessä tarkista onko paisuntasäiliöstä hävinnyt nestettä ja lisäät sinne nestettä (mutta ET avaa kuumaa jäähdytintä).
      Paisunta säiliöstä pitäisi kadota reilusti nestettä ja sitä lisäilet koneen ollessa kuuma.
      Lopuksi kun kone on taas kylmä tarkastat jäähdyttimen nestemäärän,
      Jos ei auta niin etsit lämmittimen ilmausruuvin/ruuvit kerro minullekin missä ovat, luultavasti jossain tosi vaikeassa paikassa.
      Vika tuskin on termostaatti tai vesipumppu jos moottorin lämpö on normaali.

    • ensiu
    • jju

      Oiskohan lämmityslaitteesta lämmön säätö moottori rikki Mulla sama vika 06 avensis lämmön säätö moottori vaihdettiin lämmintä tulee

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      196
      22552
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      99
      9829
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      53
      7723
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      95
      6492
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      193
      6227
    6. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      64
      5830
    7. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      61
      5330
    8. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5223
    9. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      121
      4863
    10. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4564
    Aihe