Hei
Olen yrittänyt olla toteuttamatta yhtätkään ocd:sta lähtevää toimintaa, tarkistelua ym juttua. huonolla menestyksellä.
Kävin lääkärissä tällä viikolla lähinnä lääkkeiden takia, hänelle tuli tunnin ajan kerrottua sitten lapsuudesta asti näistä ongelmista, siis lähinnä ocd:sta.
-Hän sanoi etten tule koskaan pääsemään näistä oireista kokonaan eroon eli tulisin aina elämään jollain tavalla ocd:n kanssa.
-Uskon että hän on ihan oikeassa.
Olen huomannut senkin että jos jollain tavalla jostain ocd "oireesta" pääsen tai saan vähennettyä sitä tuntuvasti niin uusia ehkäpä samantyyppisiä saattaa tulla tilalle, mieli laukkaa lujaa ja keksii uutta.
Voisi kuvata siten kuinka oma mieli on minua vastaan.
Parempi suhtautumistapa saattaa olla hyväksyminen, minulla ocd, minä tuskinpa tästä koskaan paranen täysin, minun on vain elettävä tämän sairauden kanssa se hyväksyen.
-Tuntuu että hyväksyminen jo itsessään on keino vähentää oireita kun lähteä sotapolulle jossa ei tuumaakaan anneta periksi.
-Joskus on viisasta olla kova kuin kivi, joskus on viisasta taipua kuin paju.
Kuinka suhtautua omaan ocd:n
ocdlopetus
2
182
Vastaukset
- yrxkr
Juuri näin. Se epävarmuus oireista/oireettomuudesta on aivan hirveää. Koskaan ei voi tietää millainen päivä on tulossa. Itse olen ollut jopa lääkkeitä käyttäessäni oireellisempi kuin ilman lääkkeitä. Tämä kertoo jo taudin olevan todella mysteerinen.
- Rentona
Ainakin rentoutuminen ja asiasta kertominen lähipiirille voi auttaa .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 11510253
- 525020
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422191Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052048- 261904
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131591Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411392Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v31981Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta24973Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54967