Yamaha 20 kippisylinteri ei toimi.

Nostankokäsin

Olisikohan täällä asiantuntemusta Yamaha 20 hv kippisylinterin toiminnasta kun se ei jaksa nostaa moottoria ylös paikoillaan ollessa. Vika alkoi siitä kun kipin sähkömoottori lopetti toimimasta hiilet oli sulaneet ja kun tilasin uuden moottorin (400€) ruuvasin sen paikoilleen mutta eipä nostanut enää. Vein sen Joensuuhun kesällä Yamaha huoltoon siellä eivä alkaneet selvittää vikaa vaan sanoivat että vie jollekiin joka osaa...? Olen nyt taistellut itse asian kanssa purkanut lisännyt ja vähentänyt öljyä ilmannut jne.
Yritin maahantuojaaan yhteyttä mutta systeemi kääntää vaan yhteyden Joensuun huoltoon joka kesällä ei suostunut asiaan kajoamaan.
Onko niin että ko.osaa ei ole kovinpaljon käytössä ja ei myöskään ammattitaitoa huollolla syventyä asiaan. En kehtaisi tilata kokonaan uutta sylinteriä kun hinta on hyvänmatkaa toista tonnia.

5

598

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pyöriikö uusi moottori? Nostaako kippi konetta yhtään vai pysyykö kokoajan täysin alhaalla? Onko man. vapautusruuvi power tilt asennossa ja ääriasennossa? Huomasitko, että trimmimoottorin ja pumpun välissä olisi ollut pieni sovite nappula, joka asemoi pumpun ja sähkömoottorin akselit toisiinsa?

    • Nostankokäsin

      Sylinteri nostaa ja laskee tyhjiltään mutta voimaa ei ole. Vapautusruuvi on nostoasennossa eli sylinteri toiminta asennossa. Kun mäntä on yläasennossa ja painan männänvartta alaspäin niin siinä on joustoa n. 10mm verran eli siellä on ilmaa mutta en onnistunut sitä saamaan poiskaan , onkohan tuohon ilmanpoistoon joku kikka olemassa?

    • se-nousee-lähes-itekseen

      Mulla on sähkömoottori ilman kippiä, ihan ite pitää kone nostaa kun rantaan tullaan, suosittelen sullekkin lihasvoimakippiä.

      • Nostankäsin

        Niinhän minä nostankin kun ei kippi pelaa. Kippisylinteri on hyvä kun ei tarvitse kurkotella moottorikaukalon yli. Myös rannasta lähtiessä ja rantaan tullessa voi nostaa portaattomasti moottoria ylös ettei potkuri ota pohjaan kiini.
        Lisäksi moottorissa ei ole sokalla aseteltavaa moottorin kaltevuus säätöä kun kiinitys runko on aivan toisenlainen.


    • Nostansähköhydraliikalla

      Jep sain ilmat pois nyt toimii.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      143
      5217
    2. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      87
      4588
    3. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      50
      4260
    4. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      7
      3983
    5. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      12
      3771
    6. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      40
      3653
    7. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      31
      3615
    8. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      55
      3363
    9. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2383
    10. Anna palautetta kaivatullesi.

      Sana on vapaa!
      Ikävä
      189
      2275
    Aihe