Mistähän voisi johtua moinen (en tarkkaa syytä tietenkään kysele mutta edes arvailuja - osoitetta en voi valitettavasti täällä antaa),
Ongelma:
Nettisivuilla 4:ssä eri sivussa olevat thumbnail-kuvat eivät näy joillakin testihenkilöillä. Koko muu sivusto näkyy ok kaikilla testanneilla - vain nuo 4 sivua nimenomaan kuvien osalta takkuavat muutamalla henkilöllä. Sivuja on testannut 10 hlöä eripuolilla Suomea, eri laitteilla (kännykkä, MAC, PC, eri selaimet) - kuvat näkyvät 7:lla hlöllä (eli enemmistö kuitenkin näkee ne).
Näkyvät PC:lla ja MACilla, Netscapella, Mozillalla, IE:n eri versioilla, Operalla, Safarilla... mutta näillä muutamilla henkilöillä siis ei näy nimenomaan omalla PC:llään eikä millään selaimella (asuvat samassa kaupungissa Suomessa). Heillä ei näy edes punaista rastia kuvan paikalla. MUTTA he kyllä näkevät kuvat kännykän sekä MACin kautta ja muu sivusto näkyy kuulemma ok kuvineen.
HTML-koodi on validoitu ja oikein, CSS on validia. Sivujen hitaasta päivittymisestä serverillekään ei voi olla kyse.
En ymmärrä ollenkaan... Voisiko palomuuri tms estää tiettyjen sivujen kuvien näkymisen?
Kuvien näkyvyydessä ongelma
6
299
Vastaukset
- flipu
veikkaampa että ongelma on kuvien nimissä..
nimittäin ainakin nortonin internet security blokkaa kuvia nettisivuilta esimerkiksi kuvan nimen perusteella. yrittää näin mainoksia estää näkymästä.
esimerkkinä banner.jpg niminen kuva ei näy jos kyseinen ohjelma on päällä oletusarvoilla..
sietää tätä asiaa tutkia.. - osoitteen
voin katsoa, sekavia selityksiä en jaksa lukea!
- Manna
Ei siellä ole mitään katsottavaa, koska koodi on ok ja näkyy suurella osalla ok! Raivostuttavaa että joku jaksaa vastata jos ei ole mitään asiaa saati edes arvailuja YLEISELLÄ tasolla mikä voisi olla vikana. Kristallipalloa ei tarvita mutta jos jollekin olisi sattunut vastaavaa, otan mielelläni vinkit vastaan.
Mutta tosiaan ainakin yhdellä heistä on Norton antivirus, vaikuttaisiko se sitten asiaan... Onko kyseisessä ohjelmassa listattuina jotain sanoja mitä se blokkaa kuvista? Nämä kuvat ovat ihan normaaleilla sanoilla varustettuja. Manna kirjoitti:
Ei siellä ole mitään katsottavaa, koska koodi on ok ja näkyy suurella osalla ok! Raivostuttavaa että joku jaksaa vastata jos ei ole mitään asiaa saati edes arvailuja YLEISELLÄ tasolla mikä voisi olla vikana. Kristallipalloa ei tarvita mutta jos jollekin olisi sattunut vastaavaa, otan mielelläni vinkit vastaan.
Mutta tosiaan ainakin yhdellä heistä on Norton antivirus, vaikuttaisiko se sitten asiaan... Onko kyseisessä ohjelmassa listattuina jotain sanoja mitä se blokkaa kuvista? Nämä kuvat ovat ihan normaaleilla sanoilla varustettuja.Tapasi kysyä on suunnilleen yhtä rakentava kuin "minulla on eräs kone, joka joskus ei toimi, kone on ihan kunnossa, mikähän on vikana?". Jos sivusi on WWW:ssä, niin miksi ihmeessä et voi kertoa osoitetta? Niin tai näin, mahdollisia selityksiä on satoja. Haluatko todella, että rupeamme luettelemaan niitä (ja unohdamme kuitenkin sen, mistä sinun tapauksessasi on kyse).
Hyvää päivänjatkoa.- Manna
Yucca kirjoitti:
Tapasi kysyä on suunnilleen yhtä rakentava kuin "minulla on eräs kone, joka joskus ei toimi, kone on ihan kunnossa, mikähän on vikana?". Jos sivusi on WWW:ssä, niin miksi ihmeessä et voi kertoa osoitetta? Niin tai näin, mahdollisia selityksiä on satoja. Haluatko todella, että rupeamme luettelemaan niitä (ja unohdamme kuitenkin sen, mistä sinun tapauksessasi on kyse).
Hyvää päivänjatkoa.että kysyin. Enpä eksy tänne enää.
- Manna
Yucca kirjoitti:
Tapasi kysyä on suunnilleen yhtä rakentava kuin "minulla on eräs kone, joka joskus ei toimi, kone on ihan kunnossa, mikähän on vikana?". Jos sivusi on WWW:ssä, niin miksi ihmeessä et voi kertoa osoitetta? Niin tai näin, mahdollisia selityksiä on satoja. Haluatko todella, että rupeamme luettelemaan niitä (ja unohdamme kuitenkin sen, mistä sinun tapauksessasi on kyse).
Hyvää päivänjatkoa.Jos joku haluaa oikeasti auttaa eikä syytellä tyhmistä kysymyksistä, niin alkuperäinen kysymyshän oli yksinkertaisesti:
- mitkä kaikki asiat voivat estää kuvien näkymisen /vaikuttaa kuvien näkyvyyteen (jos koodi on kunnossa)?
Palomuuri? Viruksentorjunta? Mikä?
Huomautan edelleen, että minä EN etsi kuin yleistä syytä ja kaiken muun (kellä näkyy ja kellä ei) kerroin vain selvennykseksi kysymykselle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs491334- 1601135
- 611017
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli198861- 8842
Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää27786- 11779
Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä51771- 346748
Kamalateltta
Kalateltta... Kuivia,kylmiä, suolattomia muikkuja kalliiseen hintaa. Viimeinen kerta kun käyn syömässä tuolla. Edellise11711