Lastensuojelupäivillä tutkija Tarja Pösö pohdiskeli pysyvän sijoituksen eli siis adoption mahdollisuutta sijaishuollossa.
Niin kauan kuin sijaishuollossa rehottavalle LASTEN KALTOINKOHTELUILLE ja perheiden ja sukujen halveksimiselle ei tehdä mitään, EI lapsia tule laittaa minkäänlaiseen pysyvään olosuhteeseen sijaishuoltoon.
Mitähän Pösö on mieltä lasten kaltoin kohteluista? Hän yritti tutkimuksellaan, jossa johtopäätökset on tehty väärin, esittää, että sijaishuollossa kaltoin kohdellaan vähemmän, kuin kodeissa. Hänellä vaan nämä "aikaikkunat" pragasivat.
Jos lapsia aletaan adoptoida sijaisperheisiin, tulee näille hyväkkäille sijaisvanhemmille tehdä samalaiset testaukset, mitä adoptiolasten vanhemmille tehdään.
Lastensuojelupäivillä
11
369
Vastaukset
- vastustan
Ei adoptiolapsia kaltoin kohtelijoille.
- paljonvaäkivaltaa
Ja, todennäköisesti suurin osa sijaishuollon kaltoin kohtelusta jää edelleen pimentoon, koska valvontaa ei juuri ole.
- Sirpatäti
Ei minkään valtakunnan valvonta!!!
Kukaan ei suojele lasta sijaishuollossa.
Erotetaan läheisistä,kukaan sukulainen ei saa lapsia/lasta....mielummin annetaan paskaan paikkaan,ihan vieraille jotka tekee työtä vain rahasta.
Ja jos kerrot huolesi sijaisperheestä,siihen huoleen ei tartuta!
- rahaapuljuihin
Viranomaisia ja kaiken maailman puljujen toimijoita ei näytä lasten asema kiinnostavan. heille on esim. aivan sama, ketä he puljuihinsa palkkaavat. Oikeus on kysyä, onko toiminta EETTISESTI korkealla tasolla? Rahaa vaan halutaan ja itketään, jos sitä ei ole tarpeeksi tullut. Jopa syytellään kaltoin kohtelun uhreja siitä, että heidän toimeentulonsa ei ole halutunlainen. Hullu tämä maailma!
- Ammattikasvattaja
Et ole tullut ajatelleeksi sitä, että lasten biologiset vanhemmat eivät näissä adoptiotapauksissa tule ikinä olemaan ehkä kykeneviä hoitamaan lapsiaan itse?
- Kunoletnoinviisas
Mihin vedät rajan kuka on kykenevä huolehtimaan lapsista ja kuka ei ole.
- eiainakaan
Kunoletnoinviisas kirjoitti:
Mihin vedät rajan kuka on kykenevä huolehtimaan lapsista ja kuka ei ole.
Raiison kaupungin sosiaalitoimen perhepalvelut/
"lastensuojelun-" sosiaalityöntekijät, viranomaiset-,
"lastenvalvoja". - Höhjapöhkuules
Kunoletnoinviisas kirjoitti:
Mihin vedät rajan kuka on kykenevä huolehtimaan lapsista ja kuka ei ole.
Tuo AMIS nyt ei kykene edes kotieläimistä huolehtimaan.
- ghghfds
Höhjapöhkuules kirjoitti:
Tuo AMIS nyt ei kykene edes kotieläimistä huolehtimaan.
Sehän on ihan pihalla :D Muumit ei ole laaksossa vai miten se Isä "Aina Oikeassa" Timpan hekohekosanonta nyt kuuluukaan.
- ghghfds
ghghfds kirjoitti:
Sehän on ihan pihalla :D Muumit ei ole laaksossa vai miten se Isä "Aina Oikeassa" Timpan hekohekosanonta nyt kuuluukaan.
Sehän on ihan pihalla :D Muumit ei ole laaksossa vai
miten se "äiti ja viranomaiset"- "Aina Oikeassa"
vieraannuttaja äidin hekohekosanonta nyt kuuluukaan.
- Ajattelua
Jos tulee oikeus adoptoida sijaislapsi niin ensinnäkin täytyisi varmistaa ettei mahdollisuutta perheen yhdistämiseen ole enää vuosienkaan päästä. Tämähän on todella vaikeaa.
Toiseksi adoptoinnin yhteydessä perhehoidon palkkiot sekä kulukovaukset täytyisi poistaa jotta ihmiset eivät "adoptoisi" lapsia varmistaakseen toimeentulonsa vuosiksi eteenpäin vaan siksi että lapsella ei ole mahdollista palata biologisten vanhempiensa luokse esim. orpouden takia ja että lapsi todella kuuluu sijaisperheeseensä perheenjäsenenä eikä tuloeränä.
Eihän adoptoidusta lapsestakaaan saa kulukorvauksia eikä palkkioita vaan vain samat tuet mitä biologisesta lapsestakin saa. Ei pidä puhua adoptiosta jos tarkoitetaan pysyvää huostaanottoa ja pyrkimystä että jku toinen henkilö tai yhteiskunta korvaa lapsesta koituvat kustannukset ja maksaa palkkioita.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv282547- 1142126
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?981825- 1221819
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91557Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161401157Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901085Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt891041Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu211022Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35987