Matka Kiinaan

Heidi

Olen opiskelija, jolla ei tosiaankaan ole suurta budjettia käytössään. Säästän vuoden ennen kuin pystyn matkustamaan. Matkakohteena on osa Kiinaa. Mahdollinen matkareitti: Ensin lento Beijingiin, sieltä Air China:lla Sanghaihin, josta junalla Wuhaniin. Olen kuullut, että eri vuodenaikoina lennot voivat olla hyvinkin edullisia. Haluaisin matkustaa toukokuussa (siis ensi vuonna). Käsittääkseni Air China:n lennot ovat tosi edullisia, joten eniten kiinnostaa lento Suomesta Kiinaan. Toki voin jättää Shanghain väliin tällä kerralla, jos joku tietää hyvän systeemin Pekingistä Wuhaniin siirtymiseen.

Varsinaisesti haluaisin kuulla muitten matkailijoitten kokemuksia ja saada tietoa asioista, joita minun on mahd. otettava huomioon (raha, majoitus, shoppailu yms.) Miten hyvin pärjää englannilla? En ehkä ehdi opiskella riittävästi kiinaa (vaikka olenkin aloittanut jo kielen opiskelun).

Lisäksi haluaisin linkkejä halpojen lentoyhtiöiden sivuille.

8

1122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rzz

      Ainakin Pekingissä liikkuminen ja syöminen on halpaa. Bussit 1 yuanin, ruoka keskimäärin 20-50 yuonia, taksien lähtöhinta on 10yuania.
      Itsekin olen matkustamassa Kiinaan joko syys-marras välillä tai ensi vuonna maalis-touko välillä. Noin 3-4 viikon matkaa sunnittelen ja noin neljässä-viidessä kaupungissa olisi tarkoitus käydä.

      Lentäminen paikasta toiseen on helppoa, mutta itse suosisin junia, jotka ovat halvempia.

      Pekingissä pärjää englannilla kohtalaisesti. Nuoret puhuvat suhthyvää englantia ja jotkin kauppiaat myös. Taksikuskit eivät oikein puhu, eikä kaikissa pienemmissä ravintoloissa sanakaan.
      Joten parasta on ottaa fraasikirja mukaan, ongelmat selviää parhaiten sillä.
      Parhaimmat shoppailupaikat ovat Yashow ja Hongqio marketit ja muista tingata vähintään puolet hinnasta pois.

      • Heidi

        Kiitos vastauksestasi! Olin melkein luopunut toivosta. :)
        Kävin ostamassa fraasisanakirjan (matkailijoille) ja sillä varmaan pärjää. Opiskelen nyt kiinaa muutaman kiinalaisen opiskelijan ja opettajan avulla. Hieman hankalaa, sanoisin, mutta kannattavaa. :)


      • matkaaja
        Heidi kirjoitti:

        Kiitos vastauksestasi! Olin melkein luopunut toivosta. :)
        Kävin ostamassa fraasisanakirjan (matkailijoille) ja sillä varmaan pärjää. Opiskelen nyt kiinaa muutaman kiinalaisen opiskelijan ja opettajan avulla. Hieman hankalaa, sanoisin, mutta kannattavaa. :)

        Joo, kiinan kieli on vaikeata. Muutamalla kiinalaisella nuorella oli hauskaa, kun yritin sanoa tiettyjä sanoja. Ja sit annoin samalla mitalla takaisin ja pistin ne puhumaan suomea :)
        No, miten matkasuunnitelmat sujuu?


      • Heidi
        matkaaja kirjoitti:

        Joo, kiinan kieli on vaikeata. Muutamalla kiinalaisella nuorella oli hauskaa, kun yritin sanoa tiettyjä sanoja. Ja sit annoin samalla mitalla takaisin ja pistin ne puhumaan suomea :)
        No, miten matkasuunnitelmat sujuu?

        Matkasuunnitelmat sujuvat kulttuuria opiskellessa. :)
        Kiinan kielen opiskelu on vaikeaa. Jo pelkkä ääntäminen on vaikeaa ja kirjoituksen opettelu onkin jo lähes mahdotonta. Tulin juuri Chinese Culture:n tunnilta. Huomaan, että Kiina on muuttunut niin nopeasti viimeisten vuosien aikana, etteivät kirjojen tiedot ole kovin ajantasaisia. Netistä voisi yrittää saada jotain irti.


    • qwerty

      Nyt ois Stocmannilla lentolippuja erikoistarjouksessa. Hesa - Peking jotai 500, että ei ole enää paha.

      • Heidi

        Kiitos vaivannäöstäsi! :)
        Hieman on liian aikaista hankkia lippuja kun matka-ajankohta on kuitenkin reilun vuoden päästä. Edullisen hinnan vuoksi harmittaa kun en ole lähdössä nyt.


    • Mikael

      Olen itsekin lähdössä mahdollisesti vuoden
      päästä Kiinaan.Suunnitelin matkaavani
      junalla Shanghai-Wuhan-Guilian ja takaisin
      Shanghaihin.Myös Peking-Wuhan-Guilian voisi
      olla mahdollinen reitti.Jos tarvit seuraa
      junamatkalle,ilmoittele.Puhun kohtalaisesti
      englantia mutta kiinaa en varmaan itsekään
      vuodessa ehdi kummoisesti oppia..
      [email protected]

      • Heidi

        Varmaan kirjoitan. :)
        Olen lähdössä erään kaverin kanssa, mutta kai kolme on parempi kuin kaksi. Minulla on ystäviä Wuhanissa, joten sinnepäin olen menossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      59
      5670
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      201
      4640
    3. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      16
      4112
    4. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      56
      3630
    5. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      51
      3571
    6. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      82
      3338
    7. Mitä on tapahtunut myllymäessä ?

      On poliisit Sepänkadulla myllymäessä
      Kankaanpää
      11
      3281
    8. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      46
      3139
    9. Puukotus Lidlissä

      Kuka sai puukkoo Lidlin pihas tänään. Ja kuka oli tekijä?
      Kankaanpää
      33
      2830
    10. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      34
      2411
    Aihe