Mikä septityhjennyksiä riivaa?

Tyrnäväntorpedo

Oli aika nostaa vene ylös ja tietenkin tyhjentää septi.
Mistä johtuu, että septi-imut ovat niin usein rikki?

Luulisi, ettei tekniikkaa (pumppaus), jota on ollut jo 4000 vuotta ole vaikea tehdä sellaiseksi, että se kestää yhden kesän käyttöä. Meidän kautemme on lyhyt verrattuna Keski-Eurooppaan ja käyttäjien määräkään ei ole valtava.

Mikä laitteet rikkoo?

14

710

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SippilänSuomi

      PALJON PUHETTA PIIPERRYKSESTÄ

      mutta vähän oikeita tekoja

    • pissatettu

      Sen pitäisi kyllä kestää ainakin 10 vuotta. Tulee kalliiksi jos joutuu joka vuosi korjata. Ainakaan minä en ole koskaan törmännyt toimimattomaan laitteeseen , ehkä on ollut hyvä säkä.

    • Vihreät

      Helsingin itä-alueella ainakin toimivan septin löytyminen on usein haaste. Ja mitä enemmän itäiselle Suomenlahdelle menee, sen haasteellisemmaksi käy. Nyt kun itäisellä alueella kaupungit ovat itse ottaneet koko jätehuollon omaksi toimekseen ja ajanut PSS:n sieltä pois. Ainoa keino onkin tyhjentää septi mereen. Ne pari kelluvaa pumppua oli viime kesänä rikki.

      Ainakin omassa venesatamassani kaupungin ylläpitämä septintyhjennyslaite on yleensä rikki. Tai jos ei ole, niin joku on näin syysaikaan pistänyt sen kohtaan veneensä kinni. Valitettavan yleistä on, että yleensä siinä on purjevene. Selityksenä on"mutta kun huomenna tulee nostoauto niin niin täytyy tähän jättää". Just joo, pumppaankin näistä syistä yleensä septin tyhjäksi mereen hyvissä ajoin ennen kotisatamaa tuloa. Tai vaimo haluaa pumpata, kun se tyhjennyspaikka ei kuitenkaan ole käytössä tai ei toimi. Koitetaan tehdä se tyhjennys mahdollisimman aavalle merelle syvään kotaan, mutta aina ei onnistu mm. reitin takia. Tällöin Sipoon selällä se pitää tehdä, turhan matalaan veteen. Valitettava realiteetti.

      • Tyrnäväntorpedo

        Suosittelen sähköisen tyhjennyspumpun hankkimista, sillä septin saa tyhjenemään sopivasti liikkeen aikana ja sisältö tulee useamman nautittavaksi.

        Ihmettelen kuitenkin miksi toimivan pumpun tekeminen on niin mahdottoman vaikeaa. Kaikki toimimattomat imurit ovat samaa merkkiä, en tiedä onko se sattumaa vain onko laite vain kertakaikkiaan surkea.


      • aina.toiminut.häiriöttä
        Tyrnäväntorpedo kirjoitti:

        Suosittelen sähköisen tyhjennyspumpun hankkimista, sillä septin saa tyhjenemään sopivasti liikkeen aikana ja sisältö tulee useamman nautittavaksi.

        Ihmettelen kuitenkin miksi toimivan pumpun tekeminen on niin mahdottoman vaikeaa. Kaikki toimimattomat imurit ovat samaa merkkiä, en tiedä onko se sattumaa vain onko laite vain kertakaikkiaan surkea.

        "Kaikki toimimattomat imurit ovat samaa merkkiä, en tiedä onko se sattumaa vain onko laite vain kertakaikkiaan surkea."
        Oletko ajatellut perehtyä ohjekirjaan?


      • EmmaKari
        Tyrnäväntorpedo kirjoitti:

        Suosittelen sähköisen tyhjennyspumpun hankkimista, sillä septin saa tyhjenemään sopivasti liikkeen aikana ja sisältö tulee useamman nautittavaksi.

        Ihmettelen kuitenkin miksi toimivan pumpun tekeminen on niin mahdottoman vaikeaa. Kaikki toimimattomat imurit ovat samaa merkkiä, en tiedä onko se sattumaa vain onko laite vain kertakaikkiaan surkea.

        " Kaikki toimimattomat imurit ovat samaa merkkiä"

        No ei todellakaan ole!

        "Suosittelen sähköisen tyhjennyspumpun hankkimista"

        Veneen oma käsipumppu on ollut tähän saakka ollut paras ja toimintavarmin septin tyhjennusmenetelmä. Seuraavaksi toimivimmaksi on osoittautunut ne Pida Saaristo siistinä (PSS) ylläpitämät kelluvat septitankit, joissa on käsipumppu. Kaikista huonoiten on toiminut Helsingin kaupungin ylläpitämät septin tyhjennyspaikat, oli ne sitten sähköisiä tai käsipumpulla. Käsipumpulla toimiva on näisssäkin ollut toimintavarmempi. Mutta kun se Sipoon selän reunassa oleva Helsingin ylläpitämä käsipumppukaan ei ole tänä kesänä muutaman kerran toiminut (ja niitä pumppuja on siinä lautalla 2 kpl), niin on saanut Sipoon selkä vastaanottaa tyhjennyksen.


    • aluevesi

      Kannattaa laittaa veneeseen toimiva varatyhjennysjärjestelmä, ne septipumput on monessa satamassa vain näön vuoksi, ei ne toimi. Kun tehdään halvalla saadaan yksinkertainenkin tekniikka toimimattomaksi.

    • Kunnallistekniikkaa

      Kuntien ja kaupunkien hankintaa ohjaa ainoastaan hankintahinta. Minkäänlaista kokonaiskustannustarkastelua ei tehdä. Eli tästä johtuu niiden tietynmerkkisten pumppujen yleisyys ja toimimattomuus.
      Meidän kerhon laitureiden vieressä on kaupungin laiturilla kaupungin septityhjennyspumppu. Valitettiin jatkuvasti sen toimimattomuudesta ja vaadittiin vaihtamaan se toisen merkkiseen, kallimpaan. Viimein kaupunki suostui. Sen jälkeen ei ole kertaakaan septi jäänyt tyhjentämättä tällä asemalla.

    • espoolainen_veneilijä

      Espoo on panostanut viime aikoina ja nyt on toimivat pumput!

      • fernetbaranka

        Minkä merkkiset?
        Jos sais omalla laiturille suositeltua jotain toimivaa eikä romurautaa.


      • Joakim1

      • espoolainen_veneilijä

        Katsonpa seuraavalla kerralla merkin kun käyn.
        Espoon asemia, joissa on ainakin uudet härvelit: Suomenojan satama, Skata Suvisaaristossa, Nuottaniemen sataman edusta, Nokkala (en tiedä onko se myös uusi).


      • Joakim1
        espoolainen_veneilijä kirjoitti:

        Katsonpa seuraavalla kerralla merkin kun käyn.
        Espoon asemia, joissa on ainakin uudet härvelit: Suomenojan satama, Skata Suvisaaristossa, Nuottaniemen sataman edusta, Nokkala (en tiedä onko se myös uusi).

        Täällähän olikin kerrottu tyhjennysasemat. https://www.espoo.fi/fi-FI/Kulttuuri_ja_liikunta/Ulkoilu/Veneily/Venesatamat

        Jokaisessa kaupungin satamassa näyttää sellainen olevan. Ilmeisesti ovat kaikki vapaassa käytössä, vaikka koko satama olisikin jonkun seuran hallinnassa?


    • Tyrnäväntorpedo

      Olisi hyvä saada lista myös toimivista tyhjennyspaikoista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2274
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      26
      1117
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      902
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      883
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      127
      867
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      783
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe