Mikä septityhjennyksiä riivaa?

Tyrnäväntorpedo

Oli aika nostaa vene ylös ja tietenkin tyhjentää septi.
Mistä johtuu, että septi-imut ovat niin usein rikki?

Luulisi, ettei tekniikkaa (pumppaus), jota on ollut jo 4000 vuotta ole vaikea tehdä sellaiseksi, että se kestää yhden kesän käyttöä. Meidän kautemme on lyhyt verrattuna Keski-Eurooppaan ja käyttäjien määräkään ei ole valtava.

Mikä laitteet rikkoo?

14

706

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SippilänSuomi

      PALJON PUHETTA PIIPERRYKSESTÄ

      mutta vähän oikeita tekoja

    • pissatettu

      Sen pitäisi kyllä kestää ainakin 10 vuotta. Tulee kalliiksi jos joutuu joka vuosi korjata. Ainakaan minä en ole koskaan törmännyt toimimattomaan laitteeseen , ehkä on ollut hyvä säkä.

    • Vihreät

      Helsingin itä-alueella ainakin toimivan septin löytyminen on usein haaste. Ja mitä enemmän itäiselle Suomenlahdelle menee, sen haasteellisemmaksi käy. Nyt kun itäisellä alueella kaupungit ovat itse ottaneet koko jätehuollon omaksi toimekseen ja ajanut PSS:n sieltä pois. Ainoa keino onkin tyhjentää septi mereen. Ne pari kelluvaa pumppua oli viime kesänä rikki.

      Ainakin omassa venesatamassani kaupungin ylläpitämä septintyhjennyslaite on yleensä rikki. Tai jos ei ole, niin joku on näin syysaikaan pistänyt sen kohtaan veneensä kinni. Valitettavan yleistä on, että yleensä siinä on purjevene. Selityksenä on"mutta kun huomenna tulee nostoauto niin niin täytyy tähän jättää". Just joo, pumppaankin näistä syistä yleensä septin tyhjäksi mereen hyvissä ajoin ennen kotisatamaa tuloa. Tai vaimo haluaa pumpata, kun se tyhjennyspaikka ei kuitenkaan ole käytössä tai ei toimi. Koitetaan tehdä se tyhjennys mahdollisimman aavalle merelle syvään kotaan, mutta aina ei onnistu mm. reitin takia. Tällöin Sipoon selällä se pitää tehdä, turhan matalaan veteen. Valitettava realiteetti.

      • Tyrnäväntorpedo

        Suosittelen sähköisen tyhjennyspumpun hankkimista, sillä septin saa tyhjenemään sopivasti liikkeen aikana ja sisältö tulee useamman nautittavaksi.

        Ihmettelen kuitenkin miksi toimivan pumpun tekeminen on niin mahdottoman vaikeaa. Kaikki toimimattomat imurit ovat samaa merkkiä, en tiedä onko se sattumaa vain onko laite vain kertakaikkiaan surkea.


      • aina.toiminut.häiriöttä
        Tyrnäväntorpedo kirjoitti:

        Suosittelen sähköisen tyhjennyspumpun hankkimista, sillä septin saa tyhjenemään sopivasti liikkeen aikana ja sisältö tulee useamman nautittavaksi.

        Ihmettelen kuitenkin miksi toimivan pumpun tekeminen on niin mahdottoman vaikeaa. Kaikki toimimattomat imurit ovat samaa merkkiä, en tiedä onko se sattumaa vain onko laite vain kertakaikkiaan surkea.

        "Kaikki toimimattomat imurit ovat samaa merkkiä, en tiedä onko se sattumaa vain onko laite vain kertakaikkiaan surkea."
        Oletko ajatellut perehtyä ohjekirjaan?


      • EmmaKari
        Tyrnäväntorpedo kirjoitti:

        Suosittelen sähköisen tyhjennyspumpun hankkimista, sillä septin saa tyhjenemään sopivasti liikkeen aikana ja sisältö tulee useamman nautittavaksi.

        Ihmettelen kuitenkin miksi toimivan pumpun tekeminen on niin mahdottoman vaikeaa. Kaikki toimimattomat imurit ovat samaa merkkiä, en tiedä onko se sattumaa vain onko laite vain kertakaikkiaan surkea.

        " Kaikki toimimattomat imurit ovat samaa merkkiä"

        No ei todellakaan ole!

        "Suosittelen sähköisen tyhjennyspumpun hankkimista"

        Veneen oma käsipumppu on ollut tähän saakka ollut paras ja toimintavarmin septin tyhjennusmenetelmä. Seuraavaksi toimivimmaksi on osoittautunut ne Pida Saaristo siistinä (PSS) ylläpitämät kelluvat septitankit, joissa on käsipumppu. Kaikista huonoiten on toiminut Helsingin kaupungin ylläpitämät septin tyhjennyspaikat, oli ne sitten sähköisiä tai käsipumpulla. Käsipumpulla toimiva on näisssäkin ollut toimintavarmempi. Mutta kun se Sipoon selän reunassa oleva Helsingin ylläpitämä käsipumppukaan ei ole tänä kesänä muutaman kerran toiminut (ja niitä pumppuja on siinä lautalla 2 kpl), niin on saanut Sipoon selkä vastaanottaa tyhjennyksen.


    • aluevesi

      Kannattaa laittaa veneeseen toimiva varatyhjennysjärjestelmä, ne septipumput on monessa satamassa vain näön vuoksi, ei ne toimi. Kun tehdään halvalla saadaan yksinkertainenkin tekniikka toimimattomaksi.

    • Kunnallistekniikkaa

      Kuntien ja kaupunkien hankintaa ohjaa ainoastaan hankintahinta. Minkäänlaista kokonaiskustannustarkastelua ei tehdä. Eli tästä johtuu niiden tietynmerkkisten pumppujen yleisyys ja toimimattomuus.
      Meidän kerhon laitureiden vieressä on kaupungin laiturilla kaupungin septityhjennyspumppu. Valitettiin jatkuvasti sen toimimattomuudesta ja vaadittiin vaihtamaan se toisen merkkiseen, kallimpaan. Viimein kaupunki suostui. Sen jälkeen ei ole kertaakaan septi jäänyt tyhjentämättä tällä asemalla.

    • espoolainen_veneilijä

      Espoo on panostanut viime aikoina ja nyt on toimivat pumput!

      • fernetbaranka

        Minkä merkkiset?
        Jos sais omalla laiturille suositeltua jotain toimivaa eikä romurautaa.


      • Joakim1

      • espoolainen_veneilijä

        Katsonpa seuraavalla kerralla merkin kun käyn.
        Espoon asemia, joissa on ainakin uudet härvelit: Suomenojan satama, Skata Suvisaaristossa, Nuottaniemen sataman edusta, Nokkala (en tiedä onko se myös uusi).


      • Joakim1
        espoolainen_veneilijä kirjoitti:

        Katsonpa seuraavalla kerralla merkin kun käyn.
        Espoon asemia, joissa on ainakin uudet härvelit: Suomenojan satama, Skata Suvisaaristossa, Nuottaniemen sataman edusta, Nokkala (en tiedä onko se myös uusi).

        Täällähän olikin kerrottu tyhjennysasemat. https://www.espoo.fi/fi-FI/Kulttuuri_ja_liikunta/Ulkoilu/Veneily/Venesatamat

        Jokaisessa kaupungin satamassa näyttää sellainen olevan. Ilmeisesti ovat kaikki vapaassa käytössä, vaikka koko satama olisikin jonkun seuran hallinnassa?


    • Tyrnäväntorpedo

      Olisi hyvä saada lista myös toimivista tyhjennyspaikoista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      19
      4983
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      529
      2563
    3. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      19
      2172
    4. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      150
      2155
    5. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      23
      1813
    6. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      82
      1634
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      146
      1525
    8. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      113
      1141
    9. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      127
      907
    10. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      40
      869
    Aihe