Onkohan ihmisillä huono itsetunto vai mikä kun käsittelevät kuviaan ennen netissä julkaisua. Tutut näkevät ja tietävät miltä ko. henkilö oikeesti näyttää. Vähemmästäkin säälittää.
Kuvien muokkauksesta
Kuvienkäsittelystä
14323
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Onko menny rehevit pilalle kun noin jurppii. Hah
On tosissaan huvittavvaa verrata aitua alakuperräiseen, voi polosia. Turhaa hommaa. Ei se naama miksikään muokaten muutu. Rohkiasti vaan oikialla, omalla ihtenä julukisuuteen. .
Ihan niinkuin sinäkin?
Mieluummin itsekin katsoo ja näyttää muille nätimpää itseään kuin ryppyistä, roikkuvaa arkinaamaa.
Monet käsittelevät kaikki kuvat, maisemista lähtien. Ei se enää ole kuvaajan ottama vaan käsittelemä. Harmi.
Netissähän ei kannata varsinkaan omaa kuvaa julkaista luomuna. Mieluimmin pitää muokata lähes tuntemattomaksi, niin esim. henkilöllisyyttä ei pysty käyttämään väärin, tai vaikeampaa se silloin on.
Ei kai nyt sentään kukaan muokkaa esim. facebookin profiilikuvaa tuntemattomaksi kun tarkoitus useilla on viestiä kuvalla itestäänkin. Itelläkin on ollut kiusaus vähän suodattaa pahimpia silmäpusseja pois mutta toistaiseksi oon ollut oma itteni koska on se huvittavaa yhtä äkkiä nuortua iholta ja näöltä kakskymppiseksi. Kaikki kuvaa katsovat se varmasti huomaisivat ja huvittuisivat vaikka tykkäisivätkin kuvasta
Valivali vieskalaiset täällä taas äänessä. Ettekö muuta osaa. Eiköhän jokainen saa tehdä kuvilleen mitä haluaa. Eihän niitä ole pakko katsella jos niin ahdistaa.
No ainakaan mua ei sentään ahista vaan laittaa pohtimaan moista näyttämisen tavoittelua. Somen luomaa kauneuden ihannointia taitaa olla. Hassu ristiriita siitä tulee, kun vertaa kuvaa ja aitoa. Näytille ne laitetaan, niin että tulee ne nähtyä vaikka ei katselisikaan.
Jos joku viiskymppinen haluaa näyttää kuvassa kakskolmikymppiseltä se on hänen valinta. Mennyt nuoruus rules. Joku taas haluaa olla itsensä näköinen myös kuvassa ja hyväksyä itsensä sellaisena.
Jopas jotakin eräs naisihminen näytti feispuukissa 30-vuotta nuoremmalta kuin viimeksi vastaan tullessaan. On tainnu käyvä nuorennusleikkuussa tai nukkunu pitkät kauneusunet.
Samaa oon miettinyt kuin keskustelun aloittaja. Harvalla yli kolmikymppisellä ei ole ryppyjä. Yllättäviä kuvia tulee eteen. Itsetuntokysymys. Oma valinta.
Se on nykyaikaa. Niinhän kaikkkia julkkistenkin kuvia on muokattu,enempi vähempi. Niin ja ei ne kaikki mitään käsiteltyjä kuvia ole facebookisa,itselläni ainakin on ihan oma nuoruusaikainen kuvani,...eihän sinne ole pakko nykyisenlaista kuvaansa laittaa,etenkkään ellei sellaista ole,..kuten itselläni ei. Enkä ala kännykällä kuvaileen ja liittään koneelle ja siitä fb. :D
Onneksi voi muokata, hyvä että voin pallinaamaani sievistää ja esitellä. Ainakin vähän aikaa oon tyytyväinen ulkonäkööni.