Peruspenis 15-18 cm MTV:n mukaa

Loukkaantunut

Mtv päätti sitten kertoa että peruspenis on 15-18 cm pitkä. Käsittämättätöntä propagandaa. Samassa yhteydessä linkkaa tutkimuksiin joista ei voi mitenkään päätyä samaan lopputulokseen.

Jos mtv haluaisi perustaa väitteensä tutkittuun tietoon, olisi päättynyt esittämään asian esim. että keskivertoinen penis on reilu 13 cm pitkä tai vaihtoehtoisesti että "peruspenis" (tätä ilmaisua päätti mtv käyttää) on 10 - 18 cm.

Erittäin loukkaavaa on tämän "laatumedian" väittää, että suurimmalla osalla maailman tai Suomen miehistä ei ole peruspenistä.

Häpeä ja opettele käyttämään numerodataa oikein! @ [email protected] . Hieman vastuuta siihen, mitä julkaisee!

Ironista myös se, että tämä julkaisu on "tunteet-osiossa". Mutta mitäpä niistä miesten tunteista välittämään, tai ainakaan niiden joilla ei ole MTV:n kriteereihin perustuvaa "peruspenistä".

MTV taitaa olla nimensä mukaisesti mainos-tv peniksen pidennykseen tarkoitetuille humpuukituotteille ja vähät välittää vaikka aiheuttaa ahdistusta tai riittämättömyyden tunnetta valtaosalle miesväestöstä. Tämä taisi olla jutun tarkoituskin?

https://www.mtv.fi/lifestyle/tunteet/artikkeli/saavatko-naiset-orgasmin-yhdynnassa-millainen-on-normaali-penis-asiantuntija-vastasi-tusinaan-tuhmia-kysymyksia/7089374#gs.nwZIqDY

18

1179

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 13cm_sintti

      Voi v*ttu. Ei edes peruskulli. Mitäs tässä... voi sitä jättää seksipuuhat muille. Voi tällä mun 13 cm sintillä sentään kusta.

    • Blaah

      Tässä tutkimus tietoa Valpurille: Tutkijoiden mukaan noin 90 prosenttia miehistä sopii niihin, joiden penis on erektiossa 10-16 senttiä pitkä. Hyviin journalistisiin menettelyihin kuuluu korjata virheensä. Eli ei muuta kuin oikaisua tekemään.

      • Eihätää

        Sittenhän suomalaisilla on keskikokoa, kun 13cm pitkä slongi jäykkänä.


      • Aivan

        Joo. Mutta ei MTV voi sellaista kirjoittaa. Liian useat miehet voisivat jopa luulla olevansa normaaleja.


    • MTVlle_töihin

      "3. Minkä kokoinen on normaali penis?
      Laajan tutkimuksen mukaan peruspenis on levossa noin 9,5 senttimetriä pitkä ja erektiossa 15–18,5 senttiä tyvestä päähän mitattuna. Penisten keskimitat vaihtelevat maittain: pienin varustus näyttää tavallisesti löytyvät pohjois- ja eteläkorealaisilta miehiltä, suurin kongolaisilta."

      Alle 15 cm ei ole normaalia eikä peruskamaa vaan pieni. Kyllä Valpuri Haapalalla saa olla oma mielipide ja preferenssi.

      Sama kuin minusta normaalit ja perustisut on kokoa C-E... Tosin tämä vain minun preferenssi. En aio linkittää lähteitä ja vääristellä niissä olleita tietoja.

      • Savonmua

        Jospa se Valapuri vua huastelloo siit,mittöö o ronttoseensa suanu?


    • Jälleen keskustelussa penis ja sen koko. Kummasti se vaan puhututtaa.

      • Faktat_kuntoon

        En olisi puhunut asiasta, jos valtamediamme journalistiset taidot olisivat asiassa edes jotakuinkin uskottavat. MTV tarvitsee faktan tarkistusta. Tämä valeuutinen on pelkkää propagandaa jolla lienee tarkoitus lisätä ihmisten turhautumista ja lisätä erilaisten kaupallisten valeratkaisujen myyntiä.


      • Niihniiiih

        Tuohan on suora käännösartikkeli, alkuperäiseen, The Sunin julkaisemaan on linkki lopussa.


      • Valintaa
        Niihniiiih kirjoitti:

        Tuohan on suora käännösartikkeli, alkuperäiseen, The Sunin julkaisemaan on linkki lopussa.

        Joo, totuutena päätetään valita käännettäväksi sellaiset, joissa liioitellaan.

        En tiedä oletko huomannut, että "tutkimuksia" tekee sekä tieteelliset tahot että "markkinatoimijat", jotka myyvät mm. peniksen venyttimiä, ihmepillereitä.

        Tosin sekin on todetava, että sillä on myös väliä tutkumuksissa, kuka penikset mittaa. Jos mmies oman kalunsa, tuloksien keskiarvo kasvaa kummasti.


    • käsitteet-hukassa-

      Käsitteet väärät. Peruspenis voi tarkoittaa vain ulkonäöllistä ominaisuutta. Jos arvioitaisiin perussuomalainen, niin millainen hän olisi? Mitattaisiinko keskimitta, vai miltä pohjalta arviointi tehtäisiin?

      • Edunvalvontaa

        Perussuomalaisille on ihan oma puolueensa etuja ajamaan. Perusvehkeisiä miehiä ei sijaan puolusta juuri kukaan, vaan väätellään, naureskellaan ja pyritään alistamaan.
        Miehille tuputetaan romanttisen rakkauden ideaalia ja samalla kerrotaan, että ei voi olla haluttava, jos ei ole kunnpn kokoista melaa. Yleistyksiä tehdään niin, että ei ihme monet nuoret menettävät elämän intonsa. Mutta sananvapautta rajoitetaan mm. ihmisten värin perusteella, mutta peniksen kokoon liittyvää miesten syrjintää ja halventamista ei mikään.


    • 12.5cm

      no voi helvetti enhän mä oo saanu sitten mitään aikasiks vaikka onkin ollu naisia yli sormien.

    • JackNicholsson

      Monella homoseksuaalilla saattaa olla ns. "perstuntuma" tuosta asiasta. Olenkin heiltä tiedustellut asiasta ja itse bi-curioussina tehnyt havaintoja, että suurimmalla osalla miehistä penis on todennäköisesti juuri sen 15-18cm. Hyvin usen 10-12 cm veltto penis kasvaa erektiossa juuri tuohon 15-18 haarukkaan. Saunakyylä kokemuksella sanoisin, että suurimmalla osalla miehistä penis saavuttaa velttona 10 sentin mitan. Itselläni on 11-12cm veltto ja hyökkäysasennossa n.17cm.

      ps. Ottaisko joku poskeen..please.

      • Homppe

        15-17 cm on minustakin aika yleisiä. Väittäisin silti että keskiarvo on 13-14 cm luokkaa. Omat bj-kokemukset....

        Sauna on muuten paikka, jos veltto penis lämpenee suuremmaksi kuin normaalilämmössä tai kylmässä. 😉

        Luulen myös, että erityisesti pienemmät miehet välttävät paikkoja jossa saunakyylät voivat yllättää.


      • Oletkin-ääliö

        Se on sinun killisilmän näkemys.


    • Analboy

      Minua ei kiinnosta yhtään kuinka iso kyrpäni on, mutta minua kiinnostaa se ETTEI NIILLÄ OLE TODELLA ISO. Ja heitäkään eivät ikinä kiinnosta kyrpäni koko kunhan minulla on varsin tiukka peppureikä. ;)

    • nuujoojii

      voin sanoa noin 300-400 sataa suomalaista kyrpää imeneenä että tuo 15-18 on todellakin täysin realistinen mitta.Harvoin tulee vastaa alle 15 senttisiä jos kulli siis oikeesti seisoo. On toki niitäkin rassukoita joilla se on kovana 12-13 senttiä.Mutta onhan sekin mittana ihan jees...ja tavallaan kuiteski aika söpö.Sellainen suupala.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1642
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1478
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      884
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      849
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      791
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      766
    7. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      718
    8. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      718
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      710
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      673
    Aihe