Lokakuu vesill'ä

lomaviikkoVielä

Missä satamissa käytte vielä lokakuussa Suomenlahdella ?

17

614

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • korpikyynel

      Kai sääki nyt Kaunissaaressa poikkeet?

    • samassa

      Kotisatamassa, ja usein.

    • Lounaiskulma

      Dirhami oli viime vuonna marraskuun alussa auki, satamavahti paikalla ja tilaakin riittävästi. Myös lähikauppa oli avoinna. Siellä en poikennut, joten en tiedä onko valikoima suppeampi kuin kesällä.

    • kotomaista

      Kaunissaarissa riittää säpinää vielä pitkälle talveen. Vasta kun vedet jäätyy, hiljenee kausi hieman.

      Hernesaari on uusi eloisa satama, sinne kannattaa hakeutua kokemaan ainutlaatuisia kokemuksia, huonojakin, vaan sama se. Pahimmat ördarit on jo muualla kaupungin yössä.

      • onkomuita

        hm hm, lähteä veneilemään eli luontoo ja mennä kaupungin kaupungin keskustaas, siis Hernariin. Ei oikein houkuttele, vielä kun paikka on huonossa maineessa.


    • onkoihiminenkehittynyt

      Onko Dirhami ainut auki oleva vierassatama koko Suomenlahden alueella ?

      Eikö Hankoonkaan saa enää kiinnittyä ?

    • Pysytään_asiassa

      Saahan sitä kiinnittäytyä mihin vaan mutta mitään palveluja tai edes vettä ei ole saatavissa. Kaupunkien isot satamat palvelee puh nrolla jos muuten satamakonttori kiinni.
      Sommarön vierassatama, bensiinijakelu ja saaristokauppa Tammisaaren saaristossa on periaatteessa auki niin kauan kunnes meri jäätyy.

      Hernesaaren ranta ei ole sitten mikään satama vaan kyseessä on ulkoilmaravintola joka sulko ovensa syyskuun viimeinen.

      • lokamarras.reissut

        Väitit ettei "mitään palveluita tai edes vettä ole saatavilla". Ei taida pitää paikkaansa ainakaan Hangon itäsatamaan, Barösundiin, Kotkan Sapokkaan, Maarianhaminaan. Niissä olen usein pysähtynyt syysreissuilla loka-marraskuussa. Palveluiksi katson sen, että turvallinen laituripaikka, maasähköä ja vettä on saatavissa. Juuri muuta ei voi odottaakaan sesongin ulkopuolella. Se että suihkut yms puuttuvat kompensoituu satamakasujen puuttumisella.
        Syysretkillä on syytä olla varuillaan kannen jäätymisen takia. Pakkasyön jälkeen kansi voi olla erittäin liukas eikä mustaa jäätä edes huomaa aamuhämärässä.


    • hyväonolla

      Kaunissaaressa kaunis keli ja tunnelmallinen syysmeno.

    • onkaunista

      Komea revontuliyö takana Kaunissaaressa. Näistä luonnon lahjoista ei tavan veneilijä tiedä mitään.

      • lokakuuVenekuu

        Vaan nytpä saattekin sadetta ja tuulta. Silakkamarkkinoilla on tunnelmaa, pubin kautta veneelle kotisatamaan nukkumaan ja keskiviikon lämpöaaltoa odottamaan. Silloin uudelleen ulos.


    • Larsli

      Kotka.sapokan vierasvenesatama auki jäidentuloon asti.

    • KapteeniHaddock

      Prediumin satama Lappohjassa on viikonloppuisin auki lokakuun loppuun. Löytyy myös peruspalvelut.

    • Kolliarska

      CA:lla Dirhamin ja Fagerön väliä kunnes purjeet jäätyy. Sitten vaan kaunoisessa Keskilaiturissa karaokea !

    • untaamo

      Nyt on helmikuu, haloo taunot!

      • dementia

        Ai, niin


      • kossu-mäyrä

        liikaa tallinnan limua keskilaiturilla!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      116
      5383
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      436
      1691
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      200
      1203
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      111
      1163
    5. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      20
      1139
    6. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1053
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      951
    8. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      941
    9. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      896
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      846
    Aihe