Lokakuu vesill'ä

Missä satamissa käytte vielä lokakuussa Suomenlahdella ?
17752
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Kai sääki nyt Kaunissaaressa poikkeet?

Äänestä

Kotisatamassa, ja usein.

Äänestä

Dirhami oli viime vuonna marraskuun alussa auki, satamavahti paikalla ja tilaakin riittävästi. Myös lähikauppa oli avoinna. Siellä en poikennut, joten en tiedä onko valikoima suppeampi kuin kesällä.

Äänestä

Kaunissaarissa riittää säpinää vielä pitkälle talveen. Vasta kun vedet jäätyy, hiljenee kausi hieman.

Hernesaari on uusi eloisa satama, sinne kannattaa hakeutua kokemaan ainutlaatuisia kokemuksia, huonojakin, vaan sama se. Pahimmat ördarit on jo muualla kaupungin yössä.

Äänestä
  • hm hm, lähteä veneilemään eli luontoo ja mennä kaupungin kaupungin keskustaas, siis Hernariin. Ei oikein houkuttele, vielä kun paikka on huonossa maineessa.

    Äänestä

Onko Dirhami ainut auki oleva vierassatama koko Suomenlahden alueella ?

Eikö Hankoonkaan saa enää kiinnittyä ?

Äänestä

Saahan sitä kiinnittäytyä mihin vaan mutta mitään palveluja tai edes vettä ei ole saatavissa. Kaupunkien isot satamat palvelee puh nrolla jos muuten satamakonttori kiinni.
Sommarön vierassatama, bensiinijakelu ja saaristokauppa Tammisaaren saaristossa on periaatteessa auki niin kauan kunnes meri jäätyy.

Hernesaaren ranta ei ole sitten mikään satama vaan kyseessä on ulkoilmaravintola joka sulko ovensa syyskuun viimeinen.

Äänestä
  • Väitit ettei "mitään palveluita tai edes vettä ole saatavilla". Ei taida pitää paikkaansa ainakaan Hangon itäsatamaan, Barösundiin, Kotkan Sapokkaan, Maarianhaminaan. Niissä olen usein pysähtynyt syysreissuilla loka-marraskuussa. Palveluiksi katson sen, että turvallinen laituripaikka, maasähköä ja vettä on saatavissa. Juuri muuta ei voi odottaakaan sesongin ulkopuolella. Se että suihkut yms puuttuvat kompensoituu satamakasujen puuttumisella.
    Syysretkillä on syytä olla varuillaan kannen jäätymisen takia. Pakkasyön jälkeen kansi voi olla erittäin liukas eikä mustaa jäätä edes huomaa aamuhämärässä.

    Äänestä

Kaunissaaressa kaunis keli ja tunnelmallinen syysmeno.

Äänestä

Komea revontuliyö takana Kaunissaaressa. Näistä luonnon lahjoista ei tavan veneilijä tiedä mitään.

Äänestä
  • Vaan nytpä saattekin sadetta ja tuulta. Silakkamarkkinoilla on tunnelmaa, pubin kautta veneelle kotisatamaan nukkumaan ja keskiviikon lämpöaaltoa odottamaan. Silloin uudelleen ulos.

    Äänestä

Kotka.sapokan vierasvenesatama auki jäidentuloon asti.

Äänestä

Prediumin satama Lappohjassa on viikonloppuisin auki lokakuun loppuun. Löytyy myös peruspalvelut.

Äänestä

CA:lla Dirhamin ja Fagerön väliä kunnes purjeet jäätyy. Sitten vaan kaunoisessa Keskilaiturissa karaokea !

Äänestä

Nyt on helmikuu, haloo taunot!

Äänestä
  • Ai, niin

    Äänestä

  • liikaa tallinnan limua keskilaiturilla!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lomaviikkoVielä kirjoitti:

Missä satamissa käytte vielä lokakuussa Suomenlahdella ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu