Muunna/tallenna, mutta mikä formaatti sieltä valitaan että se on vanhanaikainen cd-levy joka soi vanhassa autosoittimessa?
Cd-levyn poltto vlc:tä käyttäen
9
437
Vastaukset
- jalaa1x
Jos et nyt kuitenkaan yrittäisi VLC:llä levyn polttoa. Tuo toiminto ei polta levyä, ainoastaan muuntaa audioformaatista toiseen. Käytä polttamiseen K3b:tä tai Braseroa. Oikea muoto, mihin levy pitää polttaa on audiocd.
- jaahans
Väität, että tuo oikeasti toimii, vlc kun on player-ohjelma? Kerro tännekin, jos näin on, se formaatti on tietysti CD.
Itse kyllä laittaisin edelleen tyhjän cd-levyn polttavaan asemaan ja pudottelisin audio-tiedostot k3b:llä, eli valitsee sieltä "New Audio CD Project" ja pudottelee sitten wav:ksi muunnetut tiedostot ikkunan päälle ja polttaa mediumin valinnalla "empty cd".
Ja komentoriviltähän homma on hoitunut aina:
https://linuxconfig.org/burn-your-music-files-from-any-format-to-audio-cd-using-command-line- cdrecord_on_ok_wodim_ei
lataa aidon cdrecordin lähdekoodit, ja käännä gcc:llä ohjelmaksi
näin tehdäksesi lataa ensin smake ja käytä sitä cdrecordin kääntämiseen.
korvaa kelvoton wodim cdrecordilla, ja nauti.
wodimilla et tule kunnollista lopputulosta saamaan aikaan joten älä käytä sitä! - Debianisti
cdrecord_on_ok_wodim_ei kirjoitti:
lataa aidon cdrecordin lähdekoodit, ja käännä gcc:llä ohjelmaksi
näin tehdäksesi lataa ensin smake ja käytä sitä cdrecordin kääntämiseen.
korvaa kelvoton wodim cdrecordilla, ja nauti.
wodimilla et tule kunnollista lopputulosta saamaan aikaan joten älä käytä sitä!Olen kokeillut sitäkin. Molemmat toimivat moitteettomasti. Taitaa kyseessä olla jotain periaatteellista ja känkkäränkkää.
- joo-kiitos
Vlc:llä muunsin audio cd:ksi ja Braserolla poltin, hyvin toimii.
Jos soitin tukee cd-text ominaisuutta (Sonyn laajennus) näyttää soitin kappaletiedot. Välivaihe VLC ohjelmalla poistaa metadatan jos sitä on tiedostoissa.
- hirmupossufilewav
Oliskos WAV. Riippuu toki toistimen vuosimallista, että joko sois mp3, joka ei olisi tilarohmu.
- Turbo-Urpo1
WAV ja AIFF tallentaa musiikin häviöttömästi ja silloin tarvitaan tallennus tilaa. Myös FLAC tallentaa musiikin häviöttömästi, mutta on pakattu, joten vähempi tallennustila riittää. Kaikissa muissa formaateissa tallenne ei vastaa alkuperäistä vaan ne hukkaa informaatiota toinen toistaan enemän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1937297Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1293300Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1161942"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?591901Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p611857- 191809
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am811786Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61675Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171561- 691393