Moikka!
Harrastaakos kukaan enää sitä että meneepi vaan lentokentälle ja ottaa lähdön johonkin? Meillä olis häämatka elo-syyskuun vaihteessa eikä rahaa lunastaa sitä paria-kolmea viikkoa ennen...(?!)
Eli SAAKO sillä tavalla OIKEASTI matkoja halvalla ja kivan paikan minne mennä??
T: Epätoivoisesti vastausta odottamaan jäävä
Äkkilähdöistä
5
1695
Vastaukset
- juurikaan ole tarjolla
Eipä niitä enää myydä lentokentällä mitä on jäänyt myymättä. Ehkä joskus 70- ja 80-luvulla homma toimi niin, että matkatoimistot myivät ylijääneet halukkaille halvalla, mutta nykyisin ne myydään viime hetken paikkoina lehtien palstoilla ja ei niin halvalla. Matkanjärjestäjä jättää mielummin myymättä paikan kuin myisi sitä alle kustannusten. Nykyisin muutenkin matkanjärjestäjät pyrkivät mitoittamaan varaamansa hotellit, lennot yms siten, ettei matkoja jää myytyä. Samalla kun tarjonta ei ole rajatonta niin hintaakin voi ottaa reilummin.
Eli ainoa tapa saada viime hetken matka on seurata mahdollisia lehti-ilmoituksia ja silloinkin majoitus voi olla ns. jokeri, eli selviää paikanpäällä ja saattaa vaihtua muutamaan kertaan loman aikana.
Sinuna en siis pistäisi korttejani likoon tuon asian suhteen. - halvalla
mutta ei enää lentokentiltä.Olkaa yhteydessä KAIKKIIN mahdollisiin matkatoimistoihin ja pyytäkää matkatoimistoa ottamaan teihin yhteyttä kun "viime tipan" peruutuksia tai myymättä jääneitä matkoja tulee myyntiin. Lähtövalmiina täytyy olla päivän tai kahden varoitus ajalla. Itse kastelin tänään netistä matkoja ja löysin muutamalla sadalla eurolla matkoja jotka lähtevät viikon kuluttua. Eli kyllä äkkilähtöjä löytyy mutta niitä ei enää osteta lentokentiltä. Matkatoimistoista osaavat kyllä neuvoa paremmin. Itse varasin tänään loman joka alkaa parin vk. kuluttua ja sain parisataa euroa alennusta. En ole oskaan ostanut norm. hintaista matkaa.
- varausta jos...
ei matkatoimistoihin soitteleminen että jos vapaata ilmoittakaa- yleensä tuota tulosta koska eivät he päätoimisesti voi siellä kytätä jollekin paikkoja.
MUTTA kun netin käytön taidat niin surffaile ja ala katselemaan 1-2 viikkoa ennen mahdollista lähtöpäivää nopeita/ äkkilähtöjä matkanjärjestäjien sivuilta Finnmatkat/ Aurinkomatkat/ Tjaredorg ja solfaktor yleensä koulujen alettua elo-syyskuun vaihtessa löytyy jopa todella 1-3 varoitus ajalla lähtöjä edullisesti.
Itse lähden huomenna viikko sitten netistä tärpanneeseen viikonmatkaaan tosin alennus minimaalinen ajankohdasta riippuen mutta kuitenkin yhtenä päivänä ilmaantui nähtävästi peruutuspaikka äkkilähtö sivuille ja hotellinkin tietää jo varatessaan. Varaudu siihen että matka on maksettava kokonaisuudessaan heti tilatessa äkkilähtöä netissä usein jos lähtöön aikaa väh, 7 vrk luottokortilla tai joillakin pankkiohjelma.
Jos lähtöön alle 7 vrk soittaessasi matkanjärjestäjälle saat maksukin ohjeet. - Netta
varausta jos... kirjoitti:
ei matkatoimistoihin soitteleminen että jos vapaata ilmoittakaa- yleensä tuota tulosta koska eivät he päätoimisesti voi siellä kytätä jollekin paikkoja.
MUTTA kun netin käytön taidat niin surffaile ja ala katselemaan 1-2 viikkoa ennen mahdollista lähtöpäivää nopeita/ äkkilähtöjä matkanjärjestäjien sivuilta Finnmatkat/ Aurinkomatkat/ Tjaredorg ja solfaktor yleensä koulujen alettua elo-syyskuun vaihtessa löytyy jopa todella 1-3 varoitus ajalla lähtöjä edullisesti.
Itse lähden huomenna viikko sitten netistä tärpanneeseen viikonmatkaaan tosin alennus minimaalinen ajankohdasta riippuen mutta kuitenkin yhtenä päivänä ilmaantui nähtävästi peruutuspaikka äkkilähtö sivuille ja hotellinkin tietää jo varatessaan. Varaudu siihen että matka on maksettava kokonaisuudessaan heti tilatessa äkkilähtöä netissä usein jos lähtöön aikaa väh, 7 vrk luottokortilla tai joillakin pankkiohjelma.
Jos lähtöön alle 7 vrk soittaessasi matkanjärjestäjälle saat maksukin ohjeet.Mä kyllä neuvoisin myös soittamaan niihin matkatoimistoihin...nimittäin nettiin ei välttämättä tuu ees näkyviin kaikki alennetut matkat. Jos joku esim. ilmottaa matkatoimistoon, ettei pääsekkään lähtee reissuun niin kumpikohan luulet et niille on helpompaa soittaa jollekulle, jonka ne tietää että ois kiinnostuneita vai laittaa se nettii ja toivoo parasta.
Soita ja sano mihin haluaisit matkustaa ja surffaa netissä sillä välin. Toivottavasti jommallakummalla tavalla nappaa.
Mutta hei johinkin aikoihin ei vaan oo viimehetken lähtöjä, yks on esim joulu. Ei matkavälittäjien tarvii alentaa hintoja kun niistä maksetaan normihintakin ja siltikin ois enemmän lähtijöitä kuin matkoja
- iisakki56
Älkää hyvät ihmiset vaan tilatko matkoja Solfaktorilta!!! Heidän myynti ilmoitukset ovat harhaanjohtavia..lupaavat hotellilta enempi mitä ovat hotelleissa ei oo niitä palveluja mitä ilmoituksessa on!! Olemme pettyneet Solfaktorin matkoihin!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1724980Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621575- 121559
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211431Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91213Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.931046Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit451005Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249297932- 171875
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu279747