onko tällänen mahdollista?

pystyykö jotenkin silleen jakamaan nettiä että ei tarviaisi maksaa kun joku kiinteä netti tai puhelimen netti eikä molempia? onnistuuko pöytäkoneen käyttä ja puhelimen netin käyttö jollain kikalla yhdellä liitymällä vai joutuuko maksamaan aina molempien littymistä erikseen?
5256
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kyllähän sen netin pystyy puhelimesta jakamaan. Pöytäkoneessa on parempi olla Windows, koska Linuxit toimivat enemmän tai vähemmän epävarmasti wlan-korttien kanssa.

Äänestä

Lankanettiliittymään langaton reititin
WiFi-modeemi ... minun "musta saippuarasia" lupaa hoitaa 16 laitetta

Äänestä

Kätevin olisi tosiaan mobiilidatareititin Wlanilla, mutta toisaalta prepaideja lukuun ottamatta ei Suomessa taida saada puhelinliittymää, jossa ei olisi mobiilidataa.

Kun puhelimessa on oltava liittymä joka tapauksessa, jää ainoaksi vaihtoehdoksi tosiaan puhelimen mobiilidatan jako puhelimen Wlanilla muille koneille.

Äänestä
  • Globatel 3.9e ilman dataa. Soitto ja tekstaus kappale hinta. Halpa paperilasku.
    Globatel 11.80e rajaton 4mbit/s. Moi on parempi vaihtoehto.

    Moi 4Gt 6e kk. Jos kotoa löytyy kiinteä netti ja ei käytä netti muualla kovinkaan paljon.

    Moi rajaton 18e kk. Jos ei kotona kiinteetä ja haluaa vain yhden netin. Suosittelen netin välityksellä pitämään yhteyttä, jättää soitot ja viestit minimiin.
    100Mbit/s DNA verkossa.

    Äänestä

USB johto datansiirto ominaisuudella.
tai
Tietokone WLAN wifi vastaanottimella.

Android 4 tai uudempi
iOS 7 tai uudempi
Windows phone, wifi, ei tue USB johto jakoa.

Kotilaajakaista. Netti vain 30 metriä wifi vastaanottimella.
Puhelinliittymä. Suomen ja EU alueen laajuinen yhteys.

Pelkkä puhelin liittymä riittää. Hanki rajaton netti siihen. Saat siitä tietokoneelle / konsolille / muille puhelimille / tv:lle netin jaettua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


firefist33 kirjoitti:

pystyykö jotenkin silleen jakamaan nettiä että ei tarviaisi maksaa kun joku kiinteä netti tai puhelimen netti eikä molempia? onnistuuko pöytäkoneen käyttä ja puhelimen netin käyttö jollain kikalla yhdellä liitymällä vai joutuuko maksamaan aina molempien littymistä erikseen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu