Pönttöuunin sisuksen korjaus

valuhommana

Olen suunnitellut että korjaan pönttouunin rapistuneen tulipesän sisämuurauksen tulenkestävällä valumassalla. Tulipesän sisätilavuus tietenkin vähän pienenee kun valukerros pitää olla muutaman setin vahvuinen. Valumuottikin pitänee olla valun edetessä kasattava palapeli-systeemi, ettei tarvitse koko valua syöttää sokkona yläkautta.
Kuinkahan tuossa äijän käy? Onko kukaan moista hommaa tehnyt?

8

842

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rtyuiopoiuyt

      Taitaa sellaiset valut rapistua nopeasti hajalle ja vaikea toteuttaa se valu kunnolla.
      Tee itse, tai teetä vähintään 12 - 20 mm teräslevystä, jotta ei vääntyile, sopivat palat tulipesän sivuille ja takaseinään. Tietysti pitää huomioida lämpölaajeneminen ja suunnitella siten, että ne voi kasata yhteen kuin lego-palikat uunin sisällä.

      Laitoin saunan kiukaan tulipesään reunoille ja takasenään uutena hitsaamalla "hyllyt" joihin voi pudottaa teräslevyt tavallaan vaihdettaviksi kulutuslevyiksi, kohtiin joita kuumuus erityisesti rasittaa. Hyvin on kestänyt, eikä kiuas ole palanut puhki.

      • valuhommana

        Sitä lähinnä mietin kuinka vahvana valu pitää tehdä että se kestää korkkaamatta. Ohjeet puhuu 50 mm, se olisi jo 100 mm pois tulipesän leveydestä.


      • Hiillostaja
        valuhommana kirjoitti:

        Sitä lähinnä mietin kuinka vahvana valu pitää tehdä että se kestää korkkaamatta. Ohjeet puhuu 50 mm, se olisi jo 100 mm pois tulipesän leveydestä.

        Millä tavoin tulipesä on rapistunut? Onko tiilet suurinpiirtein ehjät ja paikoillaan?


      • Hiillostaja
        valuhommana kirjoitti:

        Sitä lähinnä mietin kuinka vahvana valu pitää tehdä että se kestää korkkaamatta. Ohjeet puhuu 50 mm, se olisi jo 100 mm pois tulipesän leveydestä.

        Jatkoa..
        Olethan tarkistanut uunin tulitorven kunnon, että se on paikoillaan ja kaikki tiilet tallessa?
        Suosittelen, että pyydät muurarin arvioimaan uunin korjaustarpeen ja sen vaihtoehdot.


      • valuhommana
        Hiillostaja kirjoitti:

        Millä tavoin tulipesä on rapistunut? Onko tiilet suurinpiirtein ehjät ja paikoillaan?

        Ihan on normaalisti rapistunut. Saumat rapautuneet, tiilien pinnasta rapissut pintaa pois, ilmestynyt halkeamia. Varsinaisia reikiä tai irtotiiliä ei vielä ole.


      • Hiillostaja

        Sitten ei muuta, kuin rassaat irtonaisen vanhan laastin saumoista, kostutat täytettävät kohdat ja savilaastilla saumojen täyttö.


      • tulta.päin

      • valuhommana

        Täytyy varmaan ensin kokeilla tuota tulenkestävää korjausmassaa, jos ei pysy kiinni, niin sitten valaa koko sisukseen uuden pinnan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      380
      2490
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      73
      1925
    3. 154
      1479
    4. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1316
    5. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1221
    6. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      48
      985
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      90
      904
    8. Haluatko enää nähdä mua mies?

      Se on täysin sinusta kiinni.
      Ikävä
      71
      872
    9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      44
      870
    10. Alavuden Ähtärin kylä 1.1.2028

      Ketä saamme kiittää tästä?
      Ähtäri
      28
      843
    Aihe