Jassoo, ukilaiset.
Ettekös muka ole metsässä käyneet 24.9.2018 ja sen jälkeen. Varmasti monikin on käynyt. Eihän sitä jokaista käyntiään ei edes pane niin merkille, kun se on meille niin tavallista ja luonnollista.
Muutama päivä on vielä aikaa käydä merkkaamassa metsäkäynnit Mennään metsään - laskuriin. Sunnuntaina 7.10.2018 on viimeinen merkkauspäivä.
Käykääs nyt jokainen merkkaamassa metsäreissunne. Saadaan jokamiehen oikeudet maailmanperintölistalle ja siten jatkossakin olemassa olevaksi ja pysyväksi oikeudeksi. Kaikki kävelyreissut, sienestykset, fillaroinnit, suunnistukset, telttailut, istuskelut, toljailut, … kaikki metsäkäynnit merkitään.
Noin tuhat kappaletta on vasta Ukin metsässä käyntejä kasassa. Vaikka olettehan te voineet käydä jonkun muunkin kunnan alueella metsäilemässä.
Uki on siellä tilastossa asukaslukuun suhteutettuna nyt sijalla 170.
Ei siinä laskurissa nimiä tai käynnin syytä kysytä! Kysytään vain ja ainoastaan käyntien kappalemäärää ja kuntaa jonka alueella metsässä olo tapahtui.
Rohkeasti vaan merkkailemaan vaikka joka päivältä erikseen. Ei viimeistä merkintäpäivää eli ensi sunnuntaita 7.10. parane jäädä odottelemaan. Unohtuu vielä tärkeä asia.
Mennään metsään
5
223
Vastaukset
- Jokahenkilö
Laskurissa kysytään kuinka monta kertaa menit luontoon!
Vaikka kampanjan nimi on "Mennään metsään" on silti kyseessä luonnossa oleminen. Siis muukin luonnossa käyminen kelpaa laskuriin, eikä ainoastaan metsässä olo.
Kustavi oli tilastossa sijalla 8. No, hehän ovat joko metsässä, merellä ja luonnossa kumminkin heti kun nokkansa ulos pistävät. - AattelepaItekki
"Jokamiehenoikeudet pitäisi rajata vain suomalaisille!"
Noin Iltasanomat kirjoittelee! Joku Mustonen on Hesarin keskustelupalstalla asiaan puuttunut.
Mitäpä mieltä uusikaupunkilaiset tästä asiasta ovat?
Olisiko suurikin virhe viedä Suomen jokamiehenoikeudet Unescon listalle.
Pitäisikö ensin vähän miettiä. Nimittäin jokamiehenoikeuksia on sen jälkeen mahdoton enää muuttaa, tarkentaa...
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005850236.html- Finjääveli
Kyllä maahan lappaa jokamiestä- ja naista oikeuksista ja luonnosta osansa repimään. Eikä ne mitään kunnioita. Mainostetaan nyt vaan oikein olantakaa pitkin maailmaa kuinka meitin luonnosta saa kuka vaan kaiken repiä mukaansa ihan ilmatteeks.
Ei ole tarvetta jokamiehenoikeuksia Unescon listalle laittaa. Se ajatus on jo mennyt metsään. En kannata sitä! Pidetäänpä sekin oikeus omissa käsissämme.
Suomen Latu saa Unesco-hankkeineen suksia pedon ... pyllyyn. - eimissäännimessä
Suomen Latu meni tällä kampanjalla pahasti metsään. Olisi idioottimaista ruveta toitottamaan maailmalla jokamiehenoikeuksista. Mieluummin ulkomaisille ihmisille pitäisi kertoa jokamiehen vastuusta ja miten Suomen luonnossa kuuluu liikkua.
- Harvest666
Hankkikaa oma metsä missä voitte tuhota puita yms. Älkää turhaan merkkailko mitään, luuserit
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847132Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277079Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176215Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845318Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635225Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193555Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400