Aino-Kaisa Saarinen

Atomic

Hollolan diiva se munasi viestihiihdossa.Mitali meni Saarisen takia sivu suun.Mitä järkeä oli tuota Saarista laittaa viestiin,tai saatikka valita koko kisoihin?Eihän tuo pääse mihinkään.Oli vielä tyytyväinen omaan hiihtoonsa viestin jälkeen.Voi perkele!

21

2026

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juuh

      monta mitalia menny tohon kolmanteen osuuteen suomella tänä vuonna . on se kumma että johdolle ei mee kaaliin että jotain muutakin vois koittaa. surkeeta porukkaa

      • muut

        anna koittaa!


      • mie
        muut kirjoitti:

        anna koittaa!

        ...


      • Juzu
        mie kirjoitti:

        ...

        hyvinkin Aino-Kaisan?


    • itsekin

      hänen kommenttiaan, että hyvin muka meni, itseasiassa tais olla kolmanneksi huonoin aika osallistujista, eli ei todellakaan hyvin. Oikeassa olet, siihen se mitali meni! Uskomatonta touhua!!!!!!!!!!!

    • toivoin

      SM -hiihtojen jälkeen kirjoitin näille sivuille naisten viestijoukkueen, jossa kolmannen osuuden hiihtää Pirjo Manninen. Vaikka Pirjo ei pärjännytkään hyvin vapaalla kympillä, niin ei totisesti pärjännyt Aino-Kaisakaan pursuitissa. Pirjo Manninen on hiihtäjä, joka jaksaa hiihtää vitosen vielä hyvin. Todella, koko talven ajan on ongelma tuo kolmas osuus. Välimaakin töppäili hieman, kun lähti pyryssä kärkeen. Malttia peesissä. Kyllä ne maailman valiot ennemmin tai myöhemmin sitä vauhtia antaa.

    • Jassuli

      Olen pitänyt Aino-Kaisaa aina hieman kirveellä veistetyn oloisena, varsinkin pari vuotta sitten SM- viesteissä naisenalku kiukutteli kun OMA SISKO ei päässyt joukkueeseen. Kävi vaan mielessä että taitaa olla melkoinen ego!

      Kyllähän eilisen hiihdon jälkeen olisi pitänyt olla todella pettynyt, mitä ilokaasua näihin on oikein pumpattu?

      Hassua että muut joukkueen jäsenet olivat pettyneitä...

      "Aino-Kaisa, tule kotiin kasvamaan!"

      • äippä

        Taisivat kaikki muut paitsi Kuitunen olla tyytyväisiä omaan osuuteensa..
        Tuntuu että ketjun alottajalla on jotain henk.koh. Aino-Kaisaa vastaan... se ei kuulu urheilukeskusteluun.
        Veikkaampa ettei ois Mannin yhtään sen paremmin hiihtänyt, se 10 km oli NIIIIN surkea.


      • Atomic
        äippä kirjoitti:

        Taisivat kaikki muut paitsi Kuitunen olla tyytyväisiä omaan osuuteensa..
        Tuntuu että ketjun alottajalla on jotain henk.koh. Aino-Kaisaa vastaan... se ei kuulu urheilukeskusteluun.
        Veikkaampa ettei ois Mannin yhtään sen paremmin hiihtänyt, se 10 km oli NIIIIN surkea.

        Joo,senverran henkilökohtaista,että opettelis nirppanokka käyttäytymään julkisen sanan ja median edessä.(viittaan siis näihin SM-viestie kommentteihin.)Kas kun ei nyt sanonut,että Maija-siskon olis pitänyt hiihtää viestissä mukana.Kuitunen hiihti osuutensa ihan hyvin,vaihdossa oli eroa kärkeen 17 sekuntia.kuinkas paljon oli eroa,kun nirppanokka tuli vaihtoon?Kaikki muut hoiti viestissä osuutensa hyvin,paitsi Aino-kaisa.Saarinen joutaisi jo lopettaa hiihtohommat.Manninen olisi kyllä sen 5 km jaksanut runtata..ei ainakaan noin paljoa olisi hävinnyt.


      • Mark78
        Atomic kirjoitti:

        Joo,senverran henkilökohtaista,että opettelis nirppanokka käyttäytymään julkisen sanan ja median edessä.(viittaan siis näihin SM-viestie kommentteihin.)Kas kun ei nyt sanonut,että Maija-siskon olis pitänyt hiihtää viestissä mukana.Kuitunen hiihti osuutensa ihan hyvin,vaihdossa oli eroa kärkeen 17 sekuntia.kuinkas paljon oli eroa,kun nirppanokka tuli vaihtoon?Kaikki muut hoiti viestissä osuutensa hyvin,paitsi Aino-kaisa.Saarinen joutaisi jo lopettaa hiihtohommat.Manninen olisi kyllä sen 5 km jaksanut runtata..ei ainakaan noin paljoa olisi hävinnyt.

        oli itse sanonu että ei halua hiihtää kun ei ole kunnossa. Teki aivan järkevän päätöksen.


      • Atomic
        Mark78 kirjoitti:

        oli itse sanonu että ei halua hiihtää kun ei ole kunnossa. Teki aivan järkevän päätöksen.

        Olisi Manninen silti ollut Saarista paljon nopeampi...Pronssia olisi tullut..


      • fasterskier
        Atomic kirjoitti:

        Olisi Manninen silti ollut Saarista paljon nopeampi...Pronssia olisi tullut..

        saarinen olis siinä joukkueessa hiihtänyt niinkuin tekikin ja mannista ei siihen oltas laitettu niinku ei laitettu olis se saarinen kuitenkin pitäny laittaa jollekin toiselle pertsan osuudelle ja kuitunen sille kolmoselle. Onhan se nähty jokaisissa kisoissa että saarinen ei osaa hiihtää kovaa vapaata heti kun alkaa väsyy niin hiihtotekniikka hajoaa eivan täysin. esim. SM kisojen vapaalla 10 km saarinen oli vasta 8 ja väliin mahtui muutama maajoukkueringin ulkopuolinenkin. Kuitenki olis todennäköisesti hävinny sillä perinteiseellä vahemmän ku vapaalla ja virpi kuitenki olis hiihtänyt varmaan hyvän vapaan osuuden. Tää on tätä jossittelua. Ja Manninen olis jaksanu sen vitosen hiihtää kovempaa vaikkei halunnukkaa hiihtää. Ihmettelen myös miesten viestin hiihto järjestystä sillä ohtoselle ei mun mielestä toi pertsa sovi noilla laduilla pitkä jyrkkä ylämäki. Ja lannttia olisin heittäny olisinko laittanu ohtosen vai lallukan 3 osuudelle. Tosin on meillä nytkin hyvä ankkuri mutta olisin mieluumin pistäny jauhojärven sille pertsan tokalle osuudelle niin oltas siinä vaiheessa vielä hyvissä asemissa. Mutta huomennä se sit nähdään.


    • tuppiduudaa

      On se äijä

    • tissistähiihtoa

      Siellä on nyt sitten uusi Manninen kasvamassa.

    • jiihaaaaa

      Kiva, että Aikkuli on palaamassa takaisin baanalle. Äiteetä tarvitaan !

      • AikkuonÄitily

        Siiri Rantanen on Äitee


      • aikkulionäityli

        Siiri Rantanen on ÄITEE

        See ko ei pääs ulos ottako minnuu kärest! Mää verä. Mut nee ku pääsevä, tulkko itte. Auton taka kaik!


      • Anonyymi
        AikkuonÄitily kirjoitti:

        Siiri Rantanen on Äitee

        Kylläpä on kaukana Äiteestä! Eletään vuotta 2024 ja tämä diiva esiintyy nyt "asiantuntijana"? On ottanut tavakseen arvostella kaikkia niin kotimaan kuin muidenkin ykköshiihtäjät ,miehet ja naiset ja julkituo mielipiteensä julkisuudessa? Onkohan alkanut "mopo keulia"? Pysyisi vaan perheensä parissa!


    • UpeaAikku
    • jännittävätalvi

      Aikulla mennyt Kihun testit ok, takaisin on tulossa

    • SeOnHienoa

      Aikku on kunnostaunut myös urheilijiden etujen turvaamisessa esimerkiksi vauva-lomalta paluun mahdollistamiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      249
      14234
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      63
      7235
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      203
      7015
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      41
      5049
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      111
      4829
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4694
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      80
      4405
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      19
      4381
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4142
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3938
    Aihe