..sieniä liasta kylmällä vedellä? maku lähtee? joo joo joka kerta kun sataa sieni imee vettä ja menettää "makuaan"? Sieni imee vettä..on pilalla? Kyllä se keittyy liiat pois ja lopulta paistuu sopivan rapeaksi pannulla menettämättä makuaan.. jotkut sienet jopa ryöpätään? Joillakin seuduilla on hyväkin huuhtasta ja heittää jopa osa keitinvedestä pois. Cesium. Hohhoijajaa.Minä en ainkaan halua hiekkaa,multaa, myyräkuumetta sieniruokaani.
Vastaukset 4
- Pingerpori
Aina on sienet meillä pesty vedellä. Herkkutatit, kantarellit, suppilovahverot ja lampaankäävät. Märkiä ne ovat jo kerätessäkin, eivätkä enempää vettä ime. Heltallisia ja heikompia sieniä ei voi pestä, mutta ei niitä meille kerätäkään juuri sen vuoksi. Meillä syödään vain puhdasta ruokaa.
Olen syönyt jonkun valmistamaa sieniruokaa, jossa oli neulanen mukana. Juuri sellaine ituhippi, joka ei laiskuuttaan ollut pessyt sieniä kunnolla. Hirven karvat, hyttyset ja sammalet antavat toki lisää makua, mutta ehkä ne kannattaa huuhdella pois sittenkin. - romualdo2
tietysti likaiset kohdat voi pestä, keltavahverot suorastaan vaativat nopeahkoa huuhtelua ja sangossa pyörittämistä vedesä ja herkkutattien lakin pintaa on helppo hieroa vedestä puhtaaksi... Puhas on mehtän roska - sanoi wanha kansakin...
- Raisio1979Talouslinja
Tatit on helppo putsata veitsellä, ilman huuhtelua. Kantsut, haperot yms. helttasienet huuhtelen kylmällä vedellä, että saan karikket, hiekat yms. pois. Itsensä auktorisoineet epähygieeniset "keittiömestarit" eli nää Sukulat, aihiset, Välimäet ja mikä lie tää tautoitu pelle onkaan eivät tiedä paskaakaan mistään ruuan tekemisestä.
- Anonyymi
Saa huuhtoa.
Huuhdo juuri ennen paistamista, saat puhtaista sienistä ruokaa. Huuhdo virtaavalla vedellä niin muta ja neulaset lähtee.
Älä huuhdo jos laitat sitten jääkaappiin tai pöydälle lojumaan.
Sen sijaan juuri ennen pannulle laittoa voit kyllä huuhtoa. Voi kuivatakin taputtelemalla talouspaperilla kevyesti.
Sienet voi esikäsitellä paistaen nesteet pois kuumalla pannulla. Siinä se huuhteluvesi haihtuu. Sitten kun neste on haihtunut lisää rasvaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121417
- 46935
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50746Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r145730- 70676
- 67626
- 53607
- 59586
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.118530Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e107503Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20500- 55478
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32478- 5478
- 34477
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?118466Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453- 49447
- 52413
- 42410