Asunnoton kohta

kaksari

Hei
Olen jo eläkkeellä ja asunnottomuus uhkaa. Hävettää, mutta kun tunnen kuitenkin olevani normaali ihminen. Mies uhkaa avioerolla, eikä tässä muuta vaihtoehtoa olekaan. Asiat on niin paljon solmussa. Asumme kaupungin vuokra-asunnossa ja en pysty hakemaan as. koska luottotiedot ei ole kunnossa. Voinko mahdollisesti muuttaa pääkaupunkiseudun ulkopuolelle, voiko sieltä helpommin saada asunnon. Aina en nuorempana ole ollut ihan normaalisti käyttäytyvä, mutta olen ottanut opikseni. Vankilassa en ole ollut enkä rikollinen. Näkyykö mitään,

8

390

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eteenpäinelämässä

      Nyt rohkeasti katsomaan pääkaupunkiseudun ulkopuolelta asuntoa itsellesi. Sieltä löydät itsellesi kodin ja uuden onnellisen alun, mutta älä aikaile yhtään enää vaan laita pyörät pyörimään! Soskusta löydät henkilön joka auttaa, ellet yksin halua selvittää, varaa sieltä heti aika aikuissosiaalityöntekijältä jonka kanssa voit pohtia seuraavaa siirtoa.

    • vastaus

      Nyt häpeä pois, sillä häpeä estää suotta ajattelemasta ja toimimasta reippaasti.
      Suomen Asiakastieto Oy:n tilastoista selviää että tämän vuoden (2018) puolella lähes 400 000 henkilöllä on maksuhäiriömerkintä luottotiedoissa. Eli et todellakaan ole yksin tuossa tilanteessa ja jokaisella ihmisellä tuossa porukassa on omat yksilölliset syyt miksi häiriö on tullut, siksi ei voi leimata luottotiedottomia .
      Asunto löytyy kyllä missä luotetaan, ala etsiä sopivaa kotia missä viihdyt ja olet onnellinen.
      Sinun velvollisuutesi on tehdä ainutkertaisesta elämästäsi mahdollisimman hieno.

      • Oletko

        Runeberg joka siellä satuilet vastauksia?


      • olentoki
        Oletko kirjoitti:

        Runeberg joka siellä satuilet vastauksia?

        Paskiainenko siellä , jolla ei ole muuta annettavaa palstalle itsestään kuin päänaukominen.


      • Dipleyn
        olentoki kirjoitti:

        Paskiainenko siellä , jolla ei ole muuta annettavaa palstalle itsestään kuin päänaukominen.

        Kirkkoherran avustaja.
        Ei, Kyllä.


    • örp

      Ei tuossa nyt ennustajasta ole oikein apua. Tarvitset käytännön apua ja omatoimisuutta. Kyllä asuntoa pystyy hakemaan vaikka luottotiedot eivät olisi kunnossa, osa katsoo erityisesti sitä, onko kyse maksamattomista vuokrista vai mistä. Esim.

      "Luottotietomerkinnät eivät vaikuta hakijan mahdollisuuteen saada asuntotarjousta varallisuusrajoitetuista taloista. Luottotietohäiriöt vaikuttavat vuokravakuuden määrään siten, että pyydettävä vuokravakuus on 1-3 kk:n vuokran suuruinen riippuen häiriön laadusta ja määrästä. Normaali vuokravakuus on 250 euroa"

      https://lumo.fi/vuokraasunnot/tietoaasunnonhakemisesta/useinkysyttya/

      https://www.lansivayla.fi/artikkeli/461550-voiko-luottotiedoton-saada-vuokra-asunnon-tahan-seikkaan-asunnon-saanti-tyssaa

    • Varkaudessa on todella edullisia asuntoja tarjolla , jos luottotiedot on kuralla niin kannattaa kääntyä yksityisten vuokranantajien puoleen.
      Torista löytyy vaikka mitä ja maaseudut pullollaan edullisia asumuksia.

    • asua

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      16
      8845
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      31
      5710
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      106
      4213
    4. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      18
      3340
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      97
      3239
    6. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      55
      3109
    7. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      55
      3013
    8. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      2837
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      13
      2240
    10. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa -kaudesta

      Unelmia Italiassa -sarja on ollut supersuosittu ja uutta kautta on odotettu. Nyt on tullut se aika, että TV-katsojat pää
      Tv-sarjat
      10
      2092
    Aihe