Rahanne peleihin ja olleet tämän vuoksi syömättä yhden päivän?
Miltä tämä kuulllostaisi jos olet yksi näistä rikkaista, jotka tienaavat monta kymmentä tuhatta euroa kk sinun kurjuudellasi? Tuntuisiko tämä sinusta pahalta?
En usko, että veikkauksen tj potee moraalista krapulaa siitä, että köyhät peliriippuvaiset pelaavat epätoivoisena viimeisetkin rahansa edes pienienkin voittojen toivossa. Eivät he ymmärrä, eivät ymmärrä, koska he eivät ole itse koskaan elämässään olleet siinä tilanteessa, missä sinä olet, pelattuasi ja hävittyäsi viimeisetkin rahasi peleihin, mistä et voittanut mitään vasn hävisit kaiken. Miltä tämä sinusta tuntuu? Miten kivalta se tuntuu? Ei yhtään kivalta. Montako kertaa tuo täytyy kokea ennenkuin uskot, että pelaaminen ei kannata? Milloin opit ja lopetat?
Kuinka monta kertaa olette pelanneet ja
16
600
Vastaukset
- EiSitäOpiKoskaan
pelaaminen on henkilökohtainen alkoholi tai heroiini, ei siitä niin helposti pääse irti. Ihmiset, jotka eivät ole sitä kokeneet, eivät voi ymmärtää. Ja ihmiset jotka palvovat rahaa, tietenkin käyttävät tätä hyväkseen tarjoamalla pelipalveluita.
- ylipelihullu
Myös me pelurit palvomme rahaa, minä ainakin. Eihän ne pelit meitä muuten edes kiinnostaisi saati koukuttaisi
- älkäämuutkaan
Onneksi en sentään pelaa noita paskoja rahapelejä.
- aika-noloa
Veikkauksen ym pellehermannien luksuselämä on riippuvainen peliriippuvaisten peliriippuvuus-aivosairaudesta.
- Anorektisenlaihajo
Aika monta nälkäistä päivää. Kkiitos että saan syötää rahani pelikoneeseen jo heti sisään astuessa. Ei tarvitse mennä kaupan puolelle lainkaan.
- Juu_uh
Ei sitä sääliä saa. Itse olet rahasi koneeseen tunkenut. Vapaaehtoisesti olen paastonnut 4 päivää ihan vaan kokeillakseni. Oli paljon parempi olo paaston aikana ja jälkeen, säästin 4 päivän ruokarahat.
- Ohittaja
Koneiden ohi pääsee kyllä.
Se oli se aikaisempien häviöiden aiheuttama kumuloitunut vitutus, joka sai minut aina kokeilemaan, että josko nyt edes tällä kertaa... ja häviämään lisää.
Jos häviöistä johtuvan vitutuksen saa järkeilemällä kuriin, niin pystyy jättämään yrittämisen muille, eikä enää ainakaan itse tarvitse niihin paskoihin omia vähiä rahojaan syöttää. - missä_järki
järjen käyttö sallittu myös pelaajilla: kun saat palkka - tms tulosi hankin ensin ruoat kaappiisi, maksa laskut jne vuokra jne ja katso sitten paljonko voit tai haluat hävitä. Kovin moni odottaa suurta voittoa Veikkaukselta mutta valitettavan harva sellaisen koskaan saa. Joten häviö on satavarma pelisessioissa.
- Pahoinvointivaltio
Ns. hyvinvointivaltion omistamia nämä pahoinvointipelit.
- ylipelihullu
Kerran meinasin joutua olemaan syömättä kaksi päivää, mutta kävi hyvä tuuri koska oli viikonloppu ja kaverini pyyti kuskiksi molempina päivinä ja tarjosi ruuat niin ei tarvinnut kahta päivää olla syömättä. Kaverilleni en tietenkään kehdannut kertoa, että olin kaikki rahani pelannut eikä tuokaan hyvä kaverini tiedä riippuvuudestani saati 20 tonnin ulosottoveloistani mitään.
Peliriippuvuus on siitä hyvä riippuvuus, että se on todella helppo salata ihmisiltä niin ei tarviste kuunnella saarnaa eikä saa idiootin mainetta pelaamisistaan, toisin kuin esim. alkoholisti. - dfpqipfqip
Joka vitun kerta kun menen kauppaan loppurahat menee peleihin.Oli niitä sitten 1e tai 99e.Hirtän kohta itteni.
- kokeile-
älä ota käteistä kauppa-asioille vaan maksa kortilla. Korttiin nostoraja nolla eruroa. Sitten päivä kerrallaan ja pelikoneiden ohikävely onnistuu.
- LaillistaRyöstöä
Vaikka kortin nostoraja olisi 0 euroa automaatilla, rahaa kyllä saa nostettua kioskeista ja kaupoista, joten sekään ei auta, kun kassa on muutaman askeleen päästä pelikoneesta ja tiliotteelta saa kauhistella jälkeenpäin nostoja muutaman minuutin välein, kun ei se parikymppinenkään peliautomaatissa moneksi minuutiksi riitä.
- högä
Aina kun olen rahani hävinnyt peleihin. Loppu kuu menee luonnollisesti pienellä pudjetilla. Se tarkoittaa epäterveellistä ruokavaliota. Mutta minä en valita. Tottumus kysymys, niin kauan kun henki pihisee.
- EiRuokaaVaanVeikkausta
Juu, vedän makaronia ja katon Olet mitä syöt -ohjelmaa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei215804- 601967
- 251409
Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom2301215- 741125
Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,531077Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️661059Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1431036- 511032
Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle58985