Plotterivalinta - Raymarin vs. Simrad

Plotteri

Nopeaan moottoriveneeseen suunnitelmissa plotterin uudistaminen. Kokoluokka 12 tuuman monitoimi -näyttölaitteissa, jolloin tarkoituksena käyttää samaa näyttöä myös tutkan kanssa. Kaikuluotain ei niinkään kiinnostava.

Nopean nettitutkailun perusteella vaihtoehtoina houkuttavat joko Raymarin Axiom/Pro-S tai Simrad NSS evo3 mallit. Kumpaakin käy käsittääkseni lähtökohtaisesti samat C-Map kartastot. Onko raadilla vahvoja mielipiteitä näiden laitteiden välillä?

5

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AitoRealisti

      Mulla on moottoriveneessä Axiom 9. Ei siis pro...

      Ihan soiva peli. Tosin kunnon vertailukohtaa ei ole, edellinen Lowrance oli 12 vuotta vanha. Kosketusnäyttö vaatii hiukan harjoittelua, Pro:ssa taitaa olla oikeat napit.

    • KäyKokeilemassa

      Näillä reunaehdoilla enempi valinta on sinun oma tuntuma eli miten helpoksi koet laitteen käytön. Noissa merkeissä kun on käytön kannalta muutamia eroja käyttölogiikan suhteen. Ei kovin suuria, mutta käytännössä kuitenkin joitakin. Omissa veneissäni (2 kpl) on eri merkkiset laiteet eli toisessa Raymarine ja toisessa Simrad. Simradista olen tykännyt enemmän.

      • anttiparia

        Valintaan vaikuttaa varmasti myös, mitä muita laitteita haluat liittää yhteyteen. jos sinulla on muut laitteet ( pilotti, loki /kaiku , jne.. ) reiskoja, niin valitsisin Reiskan. Helpottaisi yhdistämistä. Jos muut laitteet ovat muita kuin reiskoja, valinta olisi ehkä Simpun suunnassa.


      • refit2019

        Jos pilotti ei ole Reiskan uusinta Evo sarjaa, ei noilla lisälaitteillakaan ole juuri merkitystä. Data kulkee NMEA väylässä molempiin merkkeihin.

        SImradilla mielestäni teknistä etumatkaa Raymarineen joka on jäänyt polkemaan paikalleen kalastajien plotterina uusimmilla Axiomeilla jotka eivät oikein ole vieläkään samalla tasolla kuin Reiskan edelliset laitteet. Simrad ja Garmin mennyt heittämällä Reiskan ohi uusimmilla laitteillaan ja hankinnoillaan.

        Jos tutkaa halajat, on Garmin Fantom pulssi-kompressiotutka tällä hetkellä speksien valossa valovuoden Reiskaa edellä, tosin Simradin uusi Halo 24 kova tälle kilpailija ensi kaudelle.

        Simrad ja Reiska käyttää Navionicseja ja C-Mappeja, Garmin omia Bluechartteja (joihin on lisätty Navionics dataa). C-MAP on Navicon omistuksessa (Simradin emoyhtiö), ja Garmin osti Navionicsin joten Reiska on pahasti kilpailijoidensa karttojen varasssa.

        Garminin karttaa voi käyttää yhdellä lisenssillä myös padeissä ja kännykäissä, C-Map ja Navionics pitää ostaa erikseen.

        Pyydå molemmista tarjoukset ja katso kokonaishintaa lisävarusteilla.


    • speedpoat

      12 tuumaa on liian iso, ota pienempi - luokkaa 7 tuumaan (max)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      241
      7297
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      139
      3731
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      117
      2158
    4. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      27
      1379
    5. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      32
      1354
    6. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      26
      1327
    7. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      333
      1158
    8. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      141
      982
    9. Milloin palaat

      Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️
      Ikävä
      23
      928
    10. Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!

      Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä
      Suomalaiset julkkikset
      7
      897
    Aihe