Niistä olisi hyvä keskustella. Mikä on asiatonta? Ja mikö asiallista kommentointia. Asiallista on se, että pysytään aiheessa ja perustellasn mielipiteet. Perustelut omiin kommentteihin monilta unohtuu. Haukkumiset ja syyttelyt eivät ole rakentavaa keskustelua.. Valitettavasti täällä näkee enemmän haukkumisia, kuin rakentavaa keskustelua. Kiitossana ja positiivisuus, se on täältä unohdettu.
Asialliset ja asiattomat kommentit?
make..van1
30525
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
Mistähän aattelit kiitellä politiikkoja? Kaiketi tästä tuhlailusta ja alasajosta. Kiitos, vinkistä mutta en kiitttele. Mielestäni ei ole aihetta.
Mistä ihmeen alasajosta,hyvin meillä menee,lapset pääsee hoitoon,kouluun,asuntoja on riittäväst,vanhuksilla on ilmaiset taksikyydit,tekevälle löytyy töitä.
Keneltä puuttuu jotain käsi ylös.
Monellakaan ei ole vakituista työpaikkaa. On vain pätkätöitä. Se ei paljoa lohduta.
Aivan niin, on vaan turhanpäiväistä, kerjättyä positiivisuutta päättäjiä kiitellä, vrt pakotettuun anteeksipyyntöön ja teeskenneltyyn anteeksiantoon, lopputulos on yhtä kaikki kalsea ja tehoton.
Me emme en minä eikä "hiljainen hissukkaporukka" netin ulottumissa taputa kunniakujissa, koska julkisesti kerrotun "motiivi-tilaisuus-teko" edelliskaudella (13-17) aiheutti valtaisan aukon käyttöpääomaan, voisi oikeuskäytännön esimerkkien pohjalta olettaa, että kaupungin oikeusturvavakuutukset eivät joukkopölhöilyjen epäonnistuneita selontekoja korvannut?
Jos korvasi, niin sehän on julkisyhteisön vakuutusyhtiöiltä tarkoitushakuisen ja rikollisen toiminnan tukemista? Kuka nyk valtuutetuista istuvassa järjestelmässä on nyt niin noheva ja aktiivinen, että käy läpi ylikamreerin kanssa, mistä tuli ko. mokailuun vakuutuskorvauksia, siis paljonko ja miltä yhtiöiltä?
Järjestelmä on niin kauan epälutettva, kun on kiusaannuttavia epäilyksiä valta-aseman väärinkäytöksistä ja kuntalaisten vastuutonta vedättämistä tekopelien-ja syiden nimiin takaamaan hallinnon harmaata valtapolitiikkaa.
Nyt isona pelialustana kuntalaislle näyttäytyvät kyläkoulut kulttuuritilat...
Varoitan nyt, painakaa mieleenne ja muistakaa, teitä kaikkia tämän lukeneita on varoitettu, kertokaa eteenpäin, se on ihan sama miten teette vai teettekö ollenkaan--
Pyhäjärven hallinnossa on yht aikaa kolmikerroksinen pelialusta, on hallinnon julkinen työpöytä, on samaisen työpöydän alla oleva vaihtokorttipeli sekä kolmantena alustana on peliä preppaavat sisäpiirin hyväveliverkoston kehittämisretriitit.
Tyhjän lässytys ja jonkun mielistely, ei kuulu suomalaisen olemukseen, mielipiteisiin eikä SS-tyylisen vallanhalun pönkittämiseen. Se siitä!
Make..valittaja ja pro-pudokkaiden valituskuoro siinä tämän palstan sisältö. Grammarin neula jumittaa toistaen sitä yhtä ja samaa päivästä - vuodesta toiseen. Vali vali
Näytät jumittuneen samaan kavalkaadiin. Odotatko suu selällään, että haisee nokkaasi vain hajuherne? Ehei. Jokaisella on oikeus, sanan- ja mielipiteen vapaus. Mikäli käytetyt ilmaisut eivät ole halventavia, voi sosiaalisessa mediassa kommentoida toisia ihmisiä ja heidän tekojaan siinä missä muutenkin, normaalissa elämässä.
varamiehet.varjoineen.van- sinä pois lukien, vapaana valivali-- niinköhän? Omat hihasi ovat täystulessa, mutta ei se mitään, käyt kommentteinesi viskomassa vettä sinänsä oikeisiin keskustelupyrkimyksiin?
Ei se mitään, vaikka oma talo palaa, onhan olemassa vakuutukset?
Onko sinulla omaa mielipidettä julkishallinnon vakuutusyhtiöiden korvausmenettelystä, tai vakuutuspetos-asioista noin niin kuin meille keskustelijoille jakaa?
Kas, suomi 24;llä on tarpeen saada aikaan rakentavaa keskustelutaitoa eli se on pysyä asioissa, ei suinkaan jankuttaen kirjoittajien henkilöllisyyksistä tai mahdollisissa taustoissa..ymmärrätkö?
Hallinnon sekä hallintoa lähellä olevien tahojen tarkoitushakuisuus on ilmeisesti sinun oppitasoasi, eli ei ole mitään järkevää aihiota eikä vaihtoehtoa uskottavuuden palauttamiseksi, ei ole muuta mahdollisuutta, kuin sylkeä muiden "älykkäämpien ja havaitsevien" näkökulmia alas, ettei vaan keskustelu pääse yltymään liian iholle...pelottaako sinua?
Polttaa, polttaa
s-24 on kansan ääni, ei mitää neliittijoukon viisaskerho
Aivan! Joku haluaa leikkiä päällikköä ja tuomaria näilläkin palstoilla. Sananvapaus takaa laajan mahdollisuuden itseilmaisuun somessa.
Olen oudoksunut eräiden nimimerkkijankkaajien tapaa toistaa tasapäistämisargumenteilla, määrätietoisesti ja aktiivisesti osaltaan, milloin kenenkin sanat iskevät tuulettimesta heidän silmilleen, samoin eväin he taistelevat totuutta vastaan.
Henkilö/t, joka/jotka eivät rohkene keskusteluun, omalla mielipiteellään "vaivatusta aiheesta", heillä lienee eniten riskikertoimia aiheen tiimoilta ja kasvojen menettämistä totuuden paljastumisen myötä?
mielestäni ei voi lähteä siitä, että kaikki kommentit olisi asiallisia, on vai lukijan valinta mitä lukee ja arvostaa ja vastaa
Lestat on perseestä. Sen minäkin myönnän.
Ei tosiaankaan suomi24 -"kaikki ole asiallisia" eivätkä "kaikki ole asiattomia", just näin on mielipiteistä kysymys. Voihan sitä pysyä, pohdintaa haluavat keskustelun aiheessa, omalla tyylillään, mutta siis KO asiaan liittyen.
Ei niin, että mollataan kirjoittaja, kiihotetaan provoten hyökkäystä X- ryhmää kohtaan niputtamisella ja kirjoittaen ihan kaikkea muuta, kuin mitä aihe antaisi vinkkejä.
Nytkin ollaan asian vieressä, pahus sentään, vai mitä?
X-ryhmä lie uusi puolue?
ei ..mieti aiempia pilkkauksiasi --??-ryhmää kohtaan. ei se paskanjauhaminen sinusta pois lähde, vaikka viidesti istuisit syytettynä käräjillä.
Lentokenttäyhtiön liiketuloksessa ja tulevaisuuden näkymissä nyt ainakaan ei ole valittamista.
Meitä taas harmittaa se arskan moka.
Olen oudoksunut eräiden nimimerkkijankkaajien tapaa toistaa tasapäistämisargumenteilla, määrätietoisesti ja aktiivisesti osaltaan, milloin kenenkin sanat iskevät tuulettimesta heidän silmilleen, samoin eväin he taistelevat totuutta vastaan.
Henkilö/t, joka/jotka eivät rohkene keskusteluun, omalla mielipiteellään "vaivatusta aiheesta", heillä lienee eniten riskikertoimia aiheen tiimoilta ja kasvojen menettämistä totuuden paljastumisen myötä?
Vastustamme kaikkia hankkeita Pyhäjärvellä.
Joo vastustamme mm. Vastaus "prontyöväenliike"-nimimerkille
- koulujen lakkauttamista (Ruotanen,Ranta, Emolahti)
- vastustamme surkuhupaisaa kirjaston siirtoa ammattikoululle (kulut 1.3 milj. e)
- vastustamme keskuskoulun pihamaan p-askaksi laittoa ja kustannuksia( 1 milj. e)
-vastustamme Susitien kustannusten nousua taitamattomien ansiosta(????)(miljoona?)
- vastustamme pesäpallokentän kustannusten järjettömyyksiä(n.300 000 e)
- vastustamme kerrostalon (8milj. e) rakentamista, koska ei ole sen käyttäjiä (ei ole niitä rikkaita paluumuuttajia, jotka tulisivat vuokralle)
- vastustamme tarpeettomien osakkeiden hankintaa kaupungin varoilla (yksityisille)(n.0.5 milj.e)
- vastustamme laittomuutta kaupunginjohtajan ulosajon yhteydessä ( 1.3 miljoona euroa)
- vastustamme tuulivoimaloiden rakentamista ja ympäristövahinkojen syntymistä(isännille hyöty).
- Kuntayhtymäkustannusten älytön nousu- kaupungin puolesta päättäjät toimineet Hpj vetoisesti (esim. yhtymän hallituksessa)
- vastustamme Köpsin palvelukeskuksen kiinteistömyyntiä Attendolle.(mihin vanhukset)
- vastustettiin Jäähallin ostoa kaupungille (ei vastustettu palvelujen ostoa koulukäyttöön eikä lapsille).
- Emolahti campingin vuokrasopimusta ja vuokralaiselle tulevaaomistusta määrätyn ajan kuluttua
Kun listaatte plussapuolet tapahtumista, niin jatketaan keskustelua--- huom.. siis keskustelua.
Tässä on pintaraapaisu lähimmän parin valtuustokauden ajalta. Harkintaa käyttäen olisi tultu toisiin tuloksiin. Mutta nyt, nyt on huonot ajat.
Kun plussat tulot/menot . Mitä jää käteen? Työpaikkoja ei ole syntynyt - kaivos lopettaa v.2019.
Onko tarkoitushakuista, että Pyhäjärvi-niminen kaupunki häviää kartalta?
Edelläkerrotulla tavalla kaupunki on haettu lähes konkurssitilaan. Toiminta on ollut järjetöntä rahan haaskausta. Maltilla ja kustannustehokkaasti olisi syntynyt tulosta.
Talouden tasapainottamiseksi haetaan esim. Selänne-lehden uutisena:
- että haja-asutusalueen vesi- ja viemäröintikustannuksiin myönnettävä yhteiskunnan avustus poistettaisiin. Asia menee lehtitietojen mukaan hallituksen ja valtuuston käsittelyyn.
Siis pienikin haja-asutusalueen ihmisen hyväksi , on liikaa. Valtuustossa se nähdään samanaikaan, kun koulut hävitetään.
Muistaakseni aikoinaan herrat muuttivat mustaparran alueen viemäröintikustannusten kulujen korvaukset ja muutokset niin, että hyödyttivät liittyjiä, ihan kymmeniä tuhansien verran/talous, eikä asiaa viety valtuuston käsittelyyn. Syntyi merkittävä eriarvoisuus kiinteistökuluissa aikaisemmin liittyneisiin verrattuna. Kustannuksia ei hyvitetty aikaisemmin liittyneille.
Me tarvitsemme työpaikkoja!!!!!!!!!!!! Hei, tarvitsemme työpaikkoja tämän kaiken rahanmenon kattamiseen verovaroilla. Taloja myynnissä useita kymmeniä. Taitaa olla ihan alkusoittoa. Miten käy Ruotasen taajaman asuntojen?
Ovatko teot olleet tarkoitushakuisia, keskusta- ja vasuriryhmissä hyväksyttyjä ja
uhmaten toisin ajattelijoita. Uhalla tehden ja kuulematta toisin ajattelijoita. Tässä on tulos.
jos voisin peukuttaa, sata pistettä. edellinen loistava koonti enemmistön outo kiima saada tunnusluvut kriisikunnan tasoon. näin messevästä päätöskyvystä tuhota kuntamme voi käydä kiroamassa eläkekerhoissa ja retkillä näemme pyhäjärvisille karhunpalveluksen tehneitä, patsastelevia ja pääjuonen siunaajia.
toteutuscompo jatkaa tarkoitushakuisesti kopauttelmalla köyhyyttä meille, ja itselle bonuksena valta-aseman antamia näköaloja.
Olipa tosiaan "älyn väläys", että tänä vuonna, kun kaivot ovat kuivia, varsinkin haja-asutusalueella kuuman kesän vuoksi, esitetään valtuustolle, että ylipitkien vesijohtolinjojen rakentamiseen varattu pieni avustussumma poistetaan. Perusteena, että on perustettu vesi ja energiayhtiö. Meinaako tekninenjohtaja, että energia ja vesiyhtiö ryhtyy avustuksia makselemaan ylipitkistä linjoista ja vettä tarvitseville. Tämähän taas tarkoittaa sitä, että vedenkuluttajat maksavat naapurin liittymistä, kun kaivo on tyhjä ja vesi on kuitenkin elinehto, vai onko, hyvät teknisen johtajat ja esittelijät??
Ei pojat, ei näin. Kyllä tällaiset asiat ja avustukset ovat verovaroin tehtäviä, kuten urheilu- ym. avustuksetkin. En kannata tämän avustusmäärärahan poistoa. Seuraavaksi varmaankin tulee esitys, että yksityistiekorvaukset poistetaan!. Onko meillä lautakuntia, onko meillä hallitusta, onko valtuustoa??
Ei pojat, ei näin. Ylipitkän vesijohdon rakentamiseen varatun määrärahan poisto, joka esitetään hallitukselle ja valtuustolle, on taas sarjassamme sitä luokkaa, mitä kaikki muukin kaupungin varojen käyttö ja oikea arviointi antaa ymmärtää. Tässä on hyvä vertaus kaikelle sille infralle, mitä nykyvuosina on harjoitettu. Ei ole arviointikykyä ja lautakunta siunaa kaiken ja hallitus ja valtuusto kehuu kuplille.
Kerrotko pro pudokas kuinka sinä nostat pyhäjärven suosta huutamalla anonyyminä puskista somessa kuin pirun riivaama?
Karavaani kulkee rakit räksyttää.
Haukkujen ja harhojen vuoro ole hyvä muusta sinusta ei ole.
Ja mikäs sinun nimesi on? Poikakoira ja kintuille kuseksiva olet, jonkun valtapojan sylikoira, et siis haukkumaasi parempi ole, ihan raadollinen nimetön länkyttäjä.
Elä hyvä ihminen hermostu. Joskus on tehtävä koontoja, miten Pyhäjärven kaupungin varallisuus on hävitetty. Kerropa Sinä ystäväiseni miten kaivoksen verovaroja on käytetty Pyhäjärven hyväksi. Mitä niillä on vuodesta l962 lukien saatu aikaan.
Tästä alkaa ihan kiva muistojen keruupäivä. Enpä ole ollut keskustan riveissä enkä apujoukkoina tätä hävitystä tekemässä.
Sivukylien tiet ovat kuralla, katuvalot ovat rempallaan ja Ruotanen-Pyhäsalmi Kirkonkylä yhteistä hyvää ei ole ruokittu. Kevyenliikenteen väylät on rakentamatta ja valaistukset hoitamatta.
Ihan hyvä on joskus käydä ja kerrata vuosien saatossa käytettyjen verovarojen kohtaloita.
Nyt on kapunkikonsernilla velkaa n. 25 milj. euroa. Veronmaksajat vähenevät, on vain pieneläkeläisiä, joiden hoivatarve kasvaa, eli työikäisiä, työpaikkoja ja veronmaksajia tarvitaan.
Hep,hep. Sitähän tuo Raijakin blogissaan kuulutti. Taitaa olla niin, ettei yhden (varsinkaan Kansanliikeessä) mukana olevan ääni auta mitään. Vielä on edellisen kauden jarrumiehiä, että ei hyvältä näytä.
Katseeni kääntyykin Teihin nuoriin, uusiin tulokkaisiin. Tehkää yhteistyötä ja suunnitelkaa asioita ja ottakaa fiksuja, toisia kuuntelevia entisiä, mukaan. Siinä on uuden alku. Tiimalasissa aikaa on tosi vähän ja taloudellisia resursseja vielä vähemmän.
Työtä,työpaikkoja. Risteysalue käyttöön. Kukas 4-tien mahdollisuuksissa on jarrumiehenä. Onko ABC??
Mänkee säätänä töihin siitä kitisijät minä pukeudun nyt kaapunki tamineisiin ja lähen ohtabaariin galjalle ansaitulle sellaiselle!Ensi viikolla alkaa veturinlämmittäjän kurssi pääsin sinne.
En mää. Laitan parraat päälle ja tulen sinne Ohtapaariin, minäkin. Rommitönttösen otan, kun meinaapi vähän paleltaa. Niih, ainakhii aluks'.
Eihän Pyhäjärvi ja risteysalue saa menestyä. Jos tänne tulisi vaikkapa Gigantti, onko kysytty. Onko kaavoitus kunnossa.
Jos saataisiin vaikkapa Tokmanni ja Lidl. Se veisi ostovoiman S-kaupalta ja varmaan myös ABC-salelta.
Ei kannata yrittää. Se on menoksi, kaikki ohjataan Haapajärven suuntaan.
Tasemummot ohjelma Tohmajärveltä. Ihan kauhistutti ja iho nousi kananlihalle.
Onko nykytoiminta entuvanhaa vaivaistalotoimintaa. Myydäänkö vanhuksia sinne, missä ne ovat kauimpana silmistä ja sydämestä.
Ei hyvältä näytä. Keskusta ja kokoomus ovat tekemässä sellaisen karhunpalvelun ikääntyneelle väelle, joka Suomen nosti sodasta ja sen jaloista. Näki puutetta ja jopa nälkää, Säästi vapauden hinnan ja maksoi sotavelat Venäjälle. Tämän sukupolven sekä sen jälkeisen sukupolven kohtalo näyttää aika kolkolta ja sydämettömältä.